Nyt ei ole kyse mistään vaippaikäisestä veljestä vaan reilusti 30-vuotiaasta isoveljestäni. En tiedä, mitä minun pitäisi tehdä, olen todella stressaantunut, ahdistunut ja masentunut hänen vuokseen ja niin on muukin perhe.
Veljeni on tosiaan reilu 30-vuotias. Hän ei ole käynyt kouluja ja muutenkin kaikki minkä hän on aloittanut, on jäänyt kesken. Töissä hän on harvoin koska saa kaikista paikoista potkut. En tosin ihmettele kun tämä ei välillä jaksa raahautua työpaikalleen ja käyttäytyy kuin 5-vuotias. Tämän seurauksena hän on aina rahaton mutta luottaa siihen että vanhempani elättävät hänet. Hän tulee pyytämään joka viikko satoja euroja rahaa ja vanhemmat antavat periksi koska veljeni lopulta uhkailee, on agressiivinen ja väkivaltainen (hakkasi kerran minut ensiapuun ja meinasi tappaa tyttöystävänsä), jos ei saa tahtoaan läpi. Hän esittää tyhjiä lupauksia että maksaa takaisin mutta rahoja ei koskaan kuulu takaisin vaan hän tulee aina pyytämään lisää. Kuukausittain rahaa menee häneen ehkä jopa 5000e edestä.
Vasta hiljattain paljastui että veljeni käyttää huumeita. Tiesimme että hän juo paljon alkoholia ja polttaa tupakkaa mutta selvisi että hän käyttää myös huumeita. Ei ihme että rahaa menee niin paljon ja hän on jatkuvasti vaikeuksissa rahojen kanssa. Velkaa on myös tietojeni mukaan kymmeniä tuhansia, joita hän pakoilee parhaansa mukaan.
Minua ahdistaa kun hän tulee tänne ja kaiken muun kamalan lisäksi elää kuin pellossa. Kun tulee kotiin, saattaa löytää TV:n pauhaamasta vaikka sitä ei katso kukaan, ruuat ovat pöydällä, mustikkakeitot matolla, parvekkeen ikkuna auki vaikka sataisi vettä kaatamalla.. hän ei välitä.
Mitä tässä tilanteessa voisi tehdä. Yksi ihminen tuhoaa koko perheen ja on pikkuhiljaa ottamassa sukuakin mukaan pikkusormensa ympärille. En kestä enää.
Hankala isoveli
Henkisesti kuollut
1
245
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521713951Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään813139Vedonlyöntiä .
Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka242186Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua
MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv472165Mikä on pahinta, mitä kaivatullesi
pelkäät tapahtuvan? Jos kuolemaa, vakavia sairauksia yms. ei lasketa?581951TUNNISTELAATIKKO
Tähän ketjuun voi laittaa yhdellä tai kahdella lauseella (tai vaikka yhdellä sanalla) täydellisen tunnisteen, jonka vain851351Tykkäätkö enemmän tavis- vai julkkiskisaajista tv:ssä?
Tykkäätkö enemmän tavis- vai julkkiskisaajista tv:ssä? Moni reality ja visailuohjelma luottaa julkkiksiin, mutta sentään251278- 401270
Zoo jatkaa - jatkuuko mustamaalaus?
Tänään on päätetty Zoon avaamisesta uudelleen. Mielenkiintoista nähdä kautokurujen reaktio, nyt kun kyse ei ole kunnalli581058Valehdella saa, totuus salataan
Vaikuttaa vähän siltä, että sensuuria toteutetaan juorupalstallakin. Asioita saa kaunistella ja vääristellä, mutta totuu10768