Kissojen kynsien leikkuu

dsadsdsdasad

Voiko kissan kynnet käydä leikkauttamassa eläinlääkärillä ja paljon se maksaa?

Meidän kisumme kynnet ovat päässeet kasvamaan todella pitkiksi ja niiden leikkuu on todella vaikeaa.. Kerralla saa ehkä leikattua yhdestä kynnestä 0,1mm ja kissa todella ahdistuu tilanteesta ja siihen se sitten jääkin. Ajattelimme, että jos nyt ensimmäisen kerran eläinlääkäri leikkaisi nuo kynnet, niin sitten niitä olisi helpompi ylläpitää lyhyenä.

Olemme tosiaan yrittäneen kerran viikkoon 2 kuukauden ajan ja emme ole päässeet yhtä tassua pidemmälle -.-

Kaikki kikat olemme kokeilleet. Kissa on sylissä tukevasti pyyhkeen sisässä, käsissä on patakinnasta ja toinen pitää kiinni ja toinen leikkaa rauhassa. Myös on kokeiltu ihan unisen kissan kynsien leikkuuta ilman kiinni pitämistä jne...Mikään ei tunnu auttavan :( Tuo vielä alkaa itkemään ihan todella paniikissa, kun nyt edes yrittää mennä lähelle saksilla. Emme ole siis koskaan leikanneet liikaa kynttä, eikä kissalle pitäisi olla mitään syytä pelätä toiminpidettä niin paljoa.

11

5835

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Voi käydä eläimenhoitajalla leikkaamassa, ne osaa sen homman hyvin ja opastavat sinua samalla siihen.

      Hinta on siinä 10-15€ leikkuu, riippuu paikasta.

    • ytytttyuuyyut

      Kiitos vastauksesta!:) No ei todellakaan pahan hintanen, eli voisi soitella noihin paikkoihin..

      Soitetaanko siis ihan eläinlääkäriin, mutta että eläintenhoitaja sitten vain tekee itse operaation, vai onko eläintenhoitajilla omiakin toimipisteitä? :o

    • kiki

      Myös eläintarvikeliike Faunatar leikkaa eläinten kynsiä, meidän Faunassa hinta vitosen :)

    • sadssdasa

      Oho! No tuohan kuulostaa jo todella hyvältä! :)

    • kyselen

      Meillä sama ongelma, mutta en ymmärrä miten joku eläinhoitaja pystyisi leikkaamaan kynnet kun en itsekään siinä onnistu. Miten eläinlääkäri/hoitaja siis leikkaa ne kynnet, onko olemassa joku taktiikka jota itsekin voisi kokeilla?

    • Eläinkouluttaja C.

      Ei valitettavasti ole taktiikasta kyse vaan olemuksesta ja otteista :)

      Olen itse tehnyt paljon kynsienleikkuu-kotikäyntejä omissa kotinurkissa ja ainoastaan kerran olen joutunut hanskoja ja kuonokoppaa käyttämään (kissa oli joskus jäänyt käpälästään hiirenloukkuun ja panikoi heti kun tunsi metallia tassua vasten...).

      Omistajilta tulee useimmiten sama virsi kun tulen paikalle: "Se vaan huutaa ja/ sähisee ja / puree ja/ rimpuilee. Vihaa niin kynsienleikkuuta."
      Sitten tutustun kissaan, otan sen syliin ja alan leikkaamaan. Leukoja loksahtaa :) Usein kissan reaktio johtuu käsittelijän epävarmoista otteista tai siitä että se aistii hermostuneisuutta käsittelijältä. Fiksuja otuksia nuo kissat :)

      Jos kissalla on pitkään väkisin leikattu kynsiä niin sillä voi olla huono mielikuva kynsisaksista. Silloin voi joutua tekemään vähän uudelleenohjelmointia jotta tykkäisi taas kynsisaksista. Kyllä, kissaakin voi kouluttaa.

      Omat kissani makaavat selällään sylissäni ihan rentona ja paikoillaan, leikkaan kynnet ja sanon "ole hyvä" kun saavat poistua. Ennen käskyä ei lähdetä pois. Nuoresta opetettuja niin helpottaa asiaa huomattavasti. Kynnet leikataan kerran viikossa koko joukolta (kolme kissaa ja yksi koira).

    • dDSsddssdsdsdsda

      Aika upealta kuulostaa tuo sinun kynsienleikkuusi!

      Minä olen tämän jutun aloittaja ja meillä on alkanut nyt sujumaan etutassujen kynsien leikkuu aika hyvin! Olemme leikanneet nyt mahd. usein, jotta saataisiin ne lyhenemään. Olemme yrittäneet leikata kissan kynnet vain silloin, kun se on todella väsynyt ja rentoutunut.


      Yksi hyvä niksi amatööreille:

      Me leikkaamme kissan kynnet kahdestaan puolisoni kanssa niin, että minä harjaan kisun naamaa (poskia ja leukaa) pehmoisella harjalla, ja kun kissa keskittyy siihen ja rentoutuu, niin puolisoni sitten leikkaa kynnet!! Tällöin kissa ei oiken tajua sitä koko kynsienleikkuutta ja näin onnistuu paljon helpommin.

      • Eläinkouluttaja C.

        Hienoa!
        Tietämättäsi olet positiivisella assosiaatiolla muuttanut kissasi asennetta kynsienleikkuuseen, mahtavaa! Eli kissa alkaa pikkuhiljaa yhdistämään kynsienleikkuun miellyttävään harjaukseen ja ei siten stressaa kynsienleikkuuta :)
        Hyvä että päätit mielummin harjoitella itse kynsien leikkuuta, onhan se paljon helpompaa kuin koko ajan ravata eläinlääkärillä.


    • ongelma

      Mihin asti se kynsi kuuluu leikata?

      En haluaisi leikata liikaa, mutta kissani kynnet näyttävät nyt todella käyriltä/ihan liian pitkiltä!

    • sffffsdf

      Kynsien läpinäkyvä osa on se osa, mikä kuuluu leikata. Aloita kuitenkin vähän kerrallaan, jotta et leikkaa liikaa (se on todella kivuliasta kissallesi).

      Eli siis kun se kynsi on käyrä, niin se kynnen pää on läpinäkyvä, kun muu kynsi on valkoinen/musta :)

    • hyvin menee

      Mies ottaa kissan syliin istumaan ja minä leikkaan, mutta vain takatassut, etutassujen lyhentämisen Rambo hoitaa raapimisseinässä ihan ite;))

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään

      Kaikkosen erityis­avustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po
      Maailman menoa
      121
      6030
    2. Halaisin sua mies

      Jos voisin 💗
      Ikävä
      29
      2120
    3. Onkohan meillä kummallakin joku pakkomielle toisiimme

      Vähän luulen että on..
      Ikävä
      177
      1952
    4. Mitä tämä on

      Ajatella, olen viimeksi nähnyt sinua melkein vuosi sitten ohimennen. Ja silloinkin sinä välttelit minua. En ole kuullut
      Tunteet
      10
      1123
    5. Ei monet elä kuin alle 60 v, mikä vaikuttaa?

      gulp, gulp.. Juice Leskinen eli 56 vuotta. Matti Nykänen eli 55 vuotta. Topi Sorsakoski eli 58 vuotta.
      Maailman menoa
      66
      1114
    6. Hyvää yötä kaivatulleni

      En pysty tekemään kokemaan mitään sielussa tuntuvaa, syvää, vaikuttavaa, ilman että rinnastan sen sinuun. Niin kävi tänä
      Tunteet
      24
      997
    7. Olen valmis

      Kohtaamaan sinut tänä kesänä, jos sellainen sattuma osuu kohdalleni.
      Ikävä
      73
      987
    8. Nyt on konstit vähänä.

      Nimittäin tuulivoiman vastustajilla, kun pitää perättömiä ilmiantoja tehdä. Alkaa olla koko vastustajien sakki leimattu,
      Kiuruvesi
      24
      902
    9. Tilinpäätösvaltuusto 27.5

      Samalla viimeinen kokous ennen uudenvaltuustokauden alkamista. Vanhat antavat itselleen erinomaiset arvosanat, ja siirty
      Pyhäjärvi
      42
      897
    10. Hevoset ajoteillä Karhulanvaaralla

      Minkä ihmeen takia osaamattomat ihmiset tuovat hevosia ajoteille ja pyöräteille? Eilen oli kolari lähellä tämän takia. I
      Suomussalmi
      12
      765
    Aihe