Itse olen sairastanut 4,5 vuotta bulimiaa ja tää on todella kauheeeta... ja kallista !
Tosi ärsyttävää se, ettei pysty tekemään itse mitään ruokia.
Tai siis aina jos teen itse jonkun ruuan, huomaan syöväni sen kokonaan ja se tietysti aiheuttaa ahmimisen oksentamisen. Vaikka mitenkä yritän säästää sitä myös seuraavalle päivälle niin ei onnistu, syön sen vaikka lopulta kylmänä jääkaapista :D
eli pakko syödä vaan samoja pahoja valmisruokia missä annoskoko on rajoitettu niin ei oksenna :(
Onko kellään vinkkiä tähän normaalin ruuan tekemiseen ??? ahmitteko tekin aina kaiken mitä teette?
Bulimikon ruuan laittaminen?
3
239
Vastaukset
- Buli4,5v
Esim eilen tein spagettia bolognese kastiketta josta suunnittelin syöväni 2 päivää, niin kaikenhan minä söin ja tein vielä päälle tonnikalasalaatin jonka myös söin. eli 4 päivän suunniteltu ruokavalio meni taas kerralla :( Nyt taas pitää lähtee kauppaan ostamaan uudet ruuat. huoh rahat loppuu.
- buli 4v
Joo, en kokkaa juuri tuosta syystä. En edes leipomisaineksia uskalla ostaa. Hedelmiä ja jogurttia ja sen sellaista syön. Ainoa ruokaruoka, mitä juuri koskaan teen, on puuro. Ja sitäkin lähinnä aamupalaksi joskus.
en ole laittanut vuosiin ruokaa itselleni, eniten varmaan siksi, etten halua viettää ylimääräistä aikaa ruoan parissa. Yleensä syön koko ajan jotain, koska en jaksaisi osottaa, että ruoka valmistuisi. Harvemmin mitään valmisruokiakaan syön, koska pääsääntöisesti en pidä niistä, eikä annoskoko tyydytä! Nyt olen ollut laitoshoidossa, jossa ei onneksi itse tarvitse laittaa ruokaa, tosin ostan paljon ruokaa itse, koska en suostu tämän laitoksen ruokatarjontaa täysin syömään.
Rahanmeno se on ihan todellista. Kuvitelkaa, että olen periaatteessa täysihoidossa, josta maksan, vielä lisäksi kulutan satoja euroja kuukaudessa ruokaan... Aluksi mun kapuassakäyntejä rajoitettiin tyyliin 1 kerta viikossa, sittemmin totesin, ettei siinä ole mitään järkeä, koska en pysty ostamaan viikon ruokia kerralla ja säännöstellä niitä koko viikon.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 733340
- 622594
Hei........
Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.582268Mitä sanoa pituudeksi näillä mittaustuloksilla?
Jos jossain tarttee ilmoittaa pituus sentin tarkkuudella? Mitattu neljästi virallisesti ja mittaustulokset on olleet 1952181- 552082
- 421683
- 431672
Mä en jaksa suojella sua enää
Oot osa mun tarinaa ja ensirakkaus 🩷🌈 Olisiko niin kauheata, jos muutkin ystävämme tietäisivät? Se on jo niin vanha ”t141333EU:n uusin idea - jatkossa joudut tunnistautumaan kun katsot PORNOA!
"Pornon katsominen muuttuu täysin Euroopan komissio on kehittänyt sovelluksen, jolla internetin käyttäjä voi todistaa p1481290- 61149