koti äiti

maalainen_90

en ole saanut aamu rytmiä aikaseksi vauvan kanssa menemme myöhään illalla nukkumaan ja herätään 10-11 aikaa aamulla, saan syötyä aamu palan ja sitten onki vaipan vaihto ja vauva (3kk) on sitten 3h hereillä välillä pääsen suihkuun vasta päivällä ku yleensä käyn aamulla. en saa aikaseksi mitään en edes että lähtisin ulos, teen vain ruuan miehelle klo 14 ja kun mies tulee kotia hän syö ja menee nukkumaa ja herää joskus klo 17. en saa edes illalla apua lapsen hoitoon ilman että mainitsen asiasta. saan vaan motkotusta kun en ole siivonnu ja selitykseksi ei kelpaa että hoidan lasta joka vie aika paljon aikaa enkä yksinkertasesti jaksa tehdä muuta kaikki tuntuu vaa niin raskaalta. olisko teillä mitään vinkkejä millä sais tän arjen rullaamaan?

16

372

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • awdfgfhy

      Oletko keskustellut asiasta miehesi kanssa näin niinkuin nyt kirjoitat? Vaikka vauva on 3kk, niin jos imetät, pumppaa maitoa varastoon ja pyydä äiti tai miehen äiti tai joku yö vahdiksi ja käykää vaikka syömässä ulkona tai juomassa kahvit yhdessä kahvilassa. :)

      Muista myös pyytää ystäviäsi käymään.

      • oon puhunu asioista mut eipä se mitää vaikuta ja saan vaa kuulla syyttelyy siit kuinka en oo siivonnu tai muuta.


    • voi voi valitusta

      Olisit tyytyväinen et vauvas nukkuu.Miks ei ukko itte tee safkaansa onnetonta touhua taas!

      • en tietääkseni valitellu pahemmin siitä että poika ei nukkuis yöllä.


    • 1äiti1

      hei älä ota stressiä jos teillä ei ole rytmiä päivään. eihän teillä ole kuin aikaa :) nauti! itsellä on poika nyt 1 vuoden ja tuntuu että vasta nyt on tullut kunnollinen rytmi päiviin. Rytmit ovat muuttuneet monta kertaa vuoden aikana. Itsekkin kun poika oli pieni, rytminä oli että herättiin joskus 10 aikaan ja illalla mentiin nukkumaan vasta joskus 12 aikaan ja sitten kun poika oli ensimmäisillä päiväunilla jotka saattoi kestää sen puoli tuntia niin silloin kävin suihkussa ja söin pikaisen aamupalan. tiedän mitä se on.. Puhu asiasta miehellesi. meillä kävi niin että kun puhuin miehelle, niin hän päättikin kerätä tavaransa ja muutti pois, koska vain muka valitin hänelle. Pienen lapsen kanssa aika kyllä kuluu nopeasti ja ei välttämättä kerkeä tekemään juuri muuta kun hoitamaan lapsen. Itse kun ripustin pyykkejä poika oli sitterissä vieressä ja lauloin hänelle ja juttelin, samoin kun tein ruokaa hän oli rintarepussa. Ei halunnut olla pienintäkään hetkeä yksin tai alkoi itkeä. Meilläkin oli aluksi ulkoilu vähäistä koska oli talvi ja pakkasta liikaa, mutta pieni hetki ulkona teki hyvää kun käytiin vaunuilemassa. Onko sinulla kavereita jolla on lapsia, että saisit vertais tukea tai miksi että menisi esim. perhekerhoon? Itsestäni tuntui aluksi hankalalta lähteä perhekerhoon mutta siellä olen tutustunut muihin äiteihin ja saanut uutta puhita päiviin. :)

    • 1äiti1: kirjotit melkein kuin puolestani. olen yrittäny sanoa miehelleni asiasta että en kerkiä kotona kaikkea tehä koska vauva vie aika paljo aikaa ja vaikka se ei itkisi mutta koko ajan on varauksella että se itkee hetken päästä. meillä on miehen kans jo jonku aikaa riidelles asioiden kanssa ku ei saada arkea luistamaan ja ollaan huonoja puhumaan keskenää et se menee helposti riidaks. se kyllä tekis hyvää jos menis johonki kerhoo mut oon huono menemää mihinkää sellasee eikä oo oikee kavereitaka. tuntuu aika yksinäisiltä nää päivät sehän olis ihan eri jos joku soittas ja tulis kylää ja vaik tarjois apua koska ite en osaa apua pyytää.

    • --------------------

      moikka!
      ikävä tilanne teillä :( kannattaa kuitenkin koittaa jotain noita kerhoja, mä oon kans vähän huono käymään, mut sit yhen kerran vaan ajattelin et no mennään, ja vaiks en nyt oo siel ainakaan viel ystävystynyt, niin onhan se vaihtelua päivään! aina siel jotain vähän tulee höpöteltyä muiden kans. koita vaikka jotain maksutonta ni ei sit harmita jos et tykkääkään käydä! eihän se teen parisuhdetta auta, mut saisit itelles vähän muutakin seuraa. koitahan jaksaa ja jätät vaan niitä kotitöitä tekemättä, ei ne mihinkään katoo teet kun jaksat jos mies ei kerta auta.

    • yritän vain keskittyä poikaan ja sit ku on päiviä ku jaksaa ylimäärästä ni sit täytyy tehä:)

    • tsemiiiii

      Lähde sinne ulos, vaikka väkisin. Meillä samanlainen rytmi, tyttö 7 kk ja menee 23-24 nukkumaan, heräillään 10-11 aamulla. Vaunulenkillä käydään joko ennen ekoja päikkäreitä tai niitten jälkeen. Jos ei jostain syystä päästä ulos, on olo ihan nuutunut koko päivän eikä mitään viitsi tehdä. Kotihommien ajaksi laitan vauvan surutta sitteriin katsomaan muumeja.

    • 1äiti1

      Perhekerho seurakunnan järjestämä ja on ainenkin maksuton. Myös ehkä vauvallesi sielä voisi olla uusia asioita, näkisihän toisia lapsia. Meillä ainenkin käy ihan pieniä vauvoja perhekerhossa, ei muuta kuin vaikka oma viltti mukaan ni sielä lattialla viihtyy. Itse saisit juoda kupin kahvia ja jutella muiden kanssa. :)
      Ja jos miehesi kanssa tilanne pahenee niin kannattais käydä vaikka perheasiainneuvottelukeskuksessa juttelemassa. mekin käytiin mutta miehellä asenne oli vääränlainen. Siellä on ihminen joka on puolueeton ja koittaa auttaa teitä molempia ymmärtämään toista ja toisen ajatuksia. Älkää luovuttako. Ja minä itse ehdotin miehelle, että käytäisiin kerran kuussa vaikka kaksistaan pitsalla, ilman lasta ja saataisiin sitä yhteistä aikaa, mutta ei. Mies kun tuli töistä söi ja istui sohvalla teeveen ääressä, minusta ja lapsesta viis.. ehdotin lautapelejä, lenkkeilyä jne.. mutta kun häntä ei jaksanut kiinnostaa.. siis minä todellakin yritin tehdä töitä myös parisuhteen eteen.Osallistuuko miehesi minkä verran lapsen hoitoon? Ja voithan sanoa miehellesi myös että sinä tarvitset vähän omaa aikaa, käy vaikka kampaajalla tai kaverin luona. Syötä, vaihda vaippa ennen kuin lähdet, kyllä miehesi pitäisi pärjätä lapsen kanssa tunti jos pari ja onhan puhelin keksitty jos hänelle tulee pulma tilanne. Ja jos riitelette pienistä asioista ei sen pitäisi maailmaa kaataa. se on myös osoitus siitä että luottaa toiseen ihmiseen kun uskaltaa purkaa tunteita. Ja riitelyssä on hyvä muistaa että ei poikkea muihin aiheisiin tai kaivele vanhoja asioita. ja jos tilanne menee ärsyttäväksi, ottakaa aikalisä ja selvitelkää omia ajatuksia ja sovitte että vaikka tunnin päästä puhutte asiasta uudelleen kun on itse saanut aikaa ajatella rauhassa. Monesti asia kuin asia muuttuu kun saa hetken aikaa miettiä. :) Jaksuja sinne!

      • oon miettiny jos kerhoo monis ja täytyy varmaa suunnitella jos menis ni olis pojallaki seuraa:) enää kuukaus ni saa kiinteempää ruokaa alkaa syöttää pojalle ni pitää varmaa kauemmin nälkää ku pelkkä maito ni ehkä uskaltaa jättää hetkee pidemmäks aikaa keskenää.


    • kiesusta..

      Ehdottaisin että lähdet vanhemmille, kaverille tai vaikka hotelliin viikoksi lepäämään ilman miehen nalkutusta jolloin nautit teidän omasta rytmistä ilman nalkutusta. Jos ukko ei ole siivonnu ja saanu ruokaa itselleen älä sääli! Et ole mikään piika tai palvelia!!

      • ei se oo onneks koko aikasta nalkutusta mut tuntuu et ei nykysin enää ehi tai kerkee muuta tekee ku koti hommia tai vauvan hoitoa eikä mies tunnu ymmärtävän. en vaa tiiä miten ilmasta itseäni oikein ettei riitaa syntyis.


    • taasIloisempi

      Parasta on kun laitat miehesi lapsen kanssa kaksin temmeltämään päiväksi ja palaat kotiin kattelemaan että mitä hän on saanut päivän aikana aikaiseksi vauvanhoidon ohessa ;)

      Tää toimi meillä, sen jälkeen mies rupes tekemään pyytämättä kotitöitä ja ruokaa :)
      Toivottavasti toimis muissakin perheissä. Ite olin ihan valmis luovuttamaan koko äitiyden kun poika oli 2,5kk. Yritin olla niin super äiti että, mutta eihän kukaan voi olla super sillon vaan väsyy ja ite kävin todella pohjalla ennenkun tajusin että meidän perhe hajoaa jos en tee jotain mikä avaa miehen silmät..

    • hbgvcfygvuhbjnklm,ö.

      kotiäiti ja kotihommat on yhdyssana, maalainen. potkase ukkos pihalle ja loppuu se urputus. vieläkö nykuypäivänä nainen alistuu tollasen ukon alle? huhu huh. maalla kaikki on näköjään mahdollista.

    • NuuNuu1978

      Hei,

      Pikku hiljaa, kuin itekseen huomaat kuinka alat rytmittämään teidän arkea. Aloitat rutiinien muodostamisen, josta lapsi ymmärtää vähitellen mikä aika vuorokaudesta on, kun menettelette siten ja näin. Aika vankkana pitää olla, ettei kovin paljoa poikkeuksia tule heti alkuunsa, koska silloin lapsen oma kello heittää joka luo taas levottomuutta ja turvattomuutta. Lapset ovat rutiinien orjia niin sanotusti ja rutiinit luo turvallisen olon.
      Pääset suihkuun jos tahdot niin. Lapsen ehdoilla kun mennään niin sinä itse sanelet sinun aikataulun. Jos vauva herää 10-11 aikaan, niin mikään ei estä sinua nousemasta aikaisemmin ja menemään suihkuun. Organisointi kysymys.

      Tuosta lapsen isästä... Miehet on hankalia, ja meni toisen lapsen synnyttämisen jälkeen vielä tovi, kunnes mun ukko kultani ymmärsi ettei se kotona oleminen vauvan, lapsen tai lapsien kanssa ole silkkaa sohvalla löhöämistä, vaan lapsien kanssa ollaan koko ajan henkisesti, kuten fyysisesti läsnä. Voit ehdottaa miehellesi mahdollisuutta olla täydellinen isä äidin sijaan... vuorokauden kun olet poissa ja isä jää hoitamaan kotia ja lasta, niin kumpaan se aika sujahtaa? Veikkaan että lapseen, kuten pitääkin. Lähdin itse kaikkatöihin viikonlopuksi, ja kyllä tulos oli jotta kaksi vanhempaa on aina kaunihimpi. (isä siis eli totaallisen riittämättömyyden tunteen kotiamme kohtaan)
      Jos mies ei auta lapsen kanssa, niin laita se siivoamaan, ja kun siivoaa vaan ne tärkeimmät niin että arki rullaa, eikä murehdi muita sekaisuutta. Kotona ei saa olla likaista, mutta sekaista voi ollakkin :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna niin nättinä Amsterdamin Business Foorumilla

      Upeasti edustaa taas Suomea ulkomailla meidän kansainvälinen superstaramme. Miksei persuilla ole ketään siedettävän näk
      Maailman menoa
      192
      10359
    2. Stubb jo paljon tunnetumpi kuin kaikki persut yhteensä

      Nyt on aika ottaa mittaa tunnettavuudesta, herrat ja narrit! Joku tuolla toisessa ketjussa väitti, että "persujen rivimi
      Maailman menoa
      22
      9707
    3. Työeläkkeiden maksaminen on lopetettava

      Suomen talous on palkansaajien vuosikausia heikentyneen ostovoiman vuoksi niin kuralla, että palkkasumman jakamisessa ta
      Maailman menoa
      169
      8303
    4. Sofia Virran pahoinpitelyä puolustetaan netissä

      HS soitti Virran pahoinpitelyä puolustaneille https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011516353.html
      Maailman menoa
      301
      7795
    5. Purra tekee hyvää työtä, me suomalaiset haluamme että hän jatkaa myös

      seuraavan hallituksen valtiovarainministerinä. Kovina aikoina pitää olla kova.
      Maailman menoa
      181
      6671
    6. Koska Minja Koskela ja Sofia Virta kääntyy islamiin?

      Sekä vihreät että vasurit selvästi pitävät islamista ja muslimeista, varsinkin naiset, joten voidaan olettaaa että nuo k
      Maailman menoa
      88
      6080
    7. Persu Keskisarja on politiikan Uuno Turhapuro

      Asiantuntija luonnehtii Keskisarjaa Trumpin ajan Turhapuroksi, joka ärsyttää kokoomusta. – Keskisarjan känni-imago j
      Maailman menoa
      66
      5921
    8. Stubb jo paljon tunnetumpi ja arvostetumpi maailmalla, kuin Marin koskaan

      Stubb tekee sitä työtä mitä pitää, hän ei koreile vaatteilla eikä ole baareissa räkäposkella kuten Marin. Marininhan pit
      Maailman menoa
      103
      4967
    9. Oikeistohallitusten aikaan saannokset.

      Holkerin touhujen seurauksena lama. Aho jatkoi tuhoa osaamattomuudellaan. Katainen ja alkoi talouden alamäki. Sipilä ja
      Maailman menoa
      27
      4031
    10. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      5
      2734
    Aihe