Liian nuori ihmisraunioksi..

olgaelviira

Bulimiasta ja alkoholismista..

Olen 25-vuotias nainen, olen käyttänyt alkoholia 14-vuotiaasta saakka, ongelmaksi se muodostui kun tulin täysi-ikäiseksi. Olen ollut raittiina vuosien aikana ensin 2kk, myöhemmin 7kk, jonka jälkeen käytin alkoholia puoli vuotta ns. kohtuudella ja vain seurassa. Lopulta palasin vanhaan; juon yksin 4-5 päivänä viikossa.

Olen hautautunut kämppääni, sosiaalistentilanteiden pelot on taas pahentuneet ja bulimia palasi juomisen myötä. Tuntuu että keho antaa kohta periksi jos en saa ongelmiani kuriin. Olen valmis menemään kunnon päihdekuntoutukseen, mutta a-klinikan terapiasta huolimatta asiat menee eteenpäin niin hitaasti, etten tiedä koska olen pääsemässä hoitoon.

Alkoholismin ja bulimian lisäksi sairastan erittäin vaikeaa pakkoajatuspainoitteista OCD:tä, erittäin vaikeaa yleistä ahdistuneisuushäiriötä, keskivaikeaa masennusta ja minulla on piirteitä rajatilasta. Ongelmia on siis ns. kasapäin..

Kaipaisin vertaistukea muista bulimikoista, tuki on todellakin tervetullutta!

Asun Tampereella, olisi mukava tavata livenäkin muita samoista ongelmista kärsiviä!

2

162

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hei,

      olen myös bulimikko ja päihdeongelmainen. Päihdeongelma tuli bulimian myötä. Mielestäni riippuvuuksissa on hyvin paljon samaa, ruoasta vaan ei voi pyrkiä "täysraittiiksi". Minulla on itse asiassa hyvin paljon kokemusta erilaisista päihdekuntoutuspaikoista (olen tälläkin hetkellä kuntoutuksessa) ja jonkin verran kokemusta syömishäiriöosastoista. En tiedä Tampereen kuvioista, koska olen nykyisin helsinkiläinen, ja paljonhan yleensäkin a-klinikat kai suosii avohoitoa. Täällä Helsingissä on Päihdepsykiatrian poliklinikka, luulisin vastaavan olevan Taysissa. Hassua, etten voi enää sanoa olevani tamperelainen, koska asuin siellä 21 vuotta, kunnes 10 vuotta sitten muutin pois!

      Olisi kiva vaihtaa ajatuksia vaikka sähköpostitse, mutta en kehtaa laittaa osoitettani tänne, koska siinä näkyy minun nimi. Mutta jos haluat kysyä jotain, laita vain viestiä tänne. Saatan jossain vaiheessa itsekin tulla käymään tampereella.

      • olgaelviira

        Hei!

        Kiitos että vastasit :) Meseni on [email protected], otin mesen tänään uudelleen käyttöön, jos vaikka ryhtyisi sitä taas käyttämään, en ole aikoihin ollut mitenkään aktiivinen sosiaalisten medioiden käyttäjä.. Lisäileppä siis sinne jos käytät meseä :)

        Säköpostiosoitteeni on [email protected]


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita

      Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat
      Maailman menoa
      95
      6654
    2. Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka

      jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur
      Maailman menoa
      409
      6390
    3. SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"

      Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden
      Maailman menoa
      161
      4701
    4. Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut

      samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien
      Maailman menoa
      91
      3614
    5. Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?

      Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal
      Maailman menoa
      96
      3561
    6. Kun täällä kysytään aina vaan naisilta

      Niin nyt kysytään miehiltä. Mies, voisitko ottaa kumppaniksesi naisen joka nostaa enemmän penkistä kuin sinä? Tienaa en
      Sinkut
      66
      3422
    7. Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!

      Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr
      Maailman menoa
      10
      3272
    8. Tiesitkö? Tämä suomalainen keksi Elämäni biisi -sarjan - Viinin lipittely mainittu!

      Tiesitkö? Elämäni biisi on suomalainen formaatti ja sen takana on Petja Peltomaa. Hänen kynästä ovat lähtöisin myös mm.
      Tv-sarjat
      0
      2990
    9. Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen

      Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil
      Maailman menoa
      3
      1805
    10. Ostaisitko sinä rempattavan asunnon Italiasta tai jostain muualta ulkomailta, mistä?

      Ella Kanninen on tehnyt Italiassa asuntokaupat. Hän kertoo Instagramissa kierrelleensä viime kesänä Toscanassa katselema
      Asunnot ja asuminen
      15
      1394
    Aihe