En osaa otsikoida kysymystäni tuon hienommin, anteeksi. o_o
Olen miettinyt jonkun verran, että miten nuo hyvät piirtäjät saavat töidensä lineistä niin törkeän siistejä ja hyvännäköisiä.
Otetaanpa vaikka tämä kuva: http://fluffehtwilight.deviantart.com/gallery/#/d4gxczm (hyvin esimerkkinä voivat toimiä hänen muutkin taidoksensa.)
Jos haluaa tuollaista jälkeä, niin pitääkö olla jatkuvasti vaihtamassa siveltimen kokoa, vai laitetaanko se todella pienelle koolle ja sitten aletaan tekemään?
Luulisin, että ohjelmallakin on väliä. Esim. Paintin ja Photoshopin välillä on huikea ero. En ymmärrä, että millaisilla asetuksilla pensselin jäljestä saisi tuollaista. Kun itse yritän, jälki on hieman epätasaista eikä laisinkaan noin siistiä. Toivoisin kuitenkin, että kysymykseni pääpointti tulisi nyt ymmärretyksi.
Itselläni on käytössä Trustin piirtopöytä ja Gimp 2.6. En tiedä johtuuko oman piirrosjälkeni epätasaisuus piirtiksen surkeudesta, mutta taidoista ei ainakaan. Käsin luonnostellessa saan hyvää, siistiä jälkeä, mutta koneella ei onnistu, vaikkakin sen taidan yhtä hyvin kuin käsinkin.
Käytättekö te linejä tehdessänne apuna esim. viivatyökalua tai muita sentyyppisiä? Olisiko kenelläkään minkäänlaisia ohjeita tai vinkkejä tähän asiaani?
Kiittäisin etukäteen asiallisista vastauksista. (;
Miten saada työllensä hienommat linet?
7
205
Vastaukset 7
- paineentunnistusta
Hyvin pitkälle ohjelman ominaisuuksista kiinni mutta gimpilläkin saa tuonnepäin mutta pitää käyttää spray työkalua. Paineen tunnistus ei trustissa taida olla mitään huippuluokkaa eikä gimppi sitä muutenkaan kunnolla tue, jotta työkalut hieman huonot.
Hommaa vaikka mangastudio, ei maksa kuin joku viiskybää ja wacomin bamboo niin sitten saat tollasta jälkeä ihan itsestään (on kokemusta). - Welhi
Vastaus valaisi asiaa paljon. Olisi varmaan ennen piirtopöydän ostamista pitänyt vähän enemmän etsiä tietoa asiasta, mutta kävipä sitten näin. Wacomin voisi tosiaan hankkia, kun siitä olen kuullut pelkkää hyvää.
Kiitos paljon vastauksestasi! (; - paineentunnistusta
Itselläni on käytössä gimp ja mangastudio bamboo joista mangastudio jäänyt hieman vähemmälle, kun en halua dynaamista viivanpaksuutta (en tee mangaa) vaan dynaamisia värisävyjä joita taas mangastudiolla ei saa niin kätevästi ainakaan tuolla halvemmalla versiolla.
Mangahommiin tuo mangastudio on ehdoton, ei pärjää ilman eikä sitä korvaa edes photari tuossa hommassa. Siinä on myös woblaavan viivan dynaaminen korjaus, jotta tulee kauniit viivakaaret. - Welhi
Olenkin nyt sitten ajatellut hankkia sen piirtopöydän. Aika pieni budjetti on, mutta verkkokauppa.com:ista löysin tällaisen kuin Wacom Bamboo Pen.
Ominaisuuksista:
Paristoton kynä kahdella napilla
Paperimainen pinta 16:10 -mittasuhteella
Kynäteline
USB-liitäntä
1024 paineentunnistustasoa
Mitat: 278 x 176 x 11 mm
Paino: 395 g
Olisikohan nuo sopivat aloittelijalle? Edullinen oli, jotain viiskymppiä. Toimisikohan tämä Gimpin kanssa hyvin?
Katsoin jostain, että pöydän olisi ihanteellista olla näytön kanssa samankokoinen/suurempi, mutta itselläni eivät rahat riitä vielä kauhean jättimäiseen. Oma näyttöni on suunnilleen 15 tuumaa ("15), joten kävisiköhän se tuon kanssa?- tuhertaja57
Toimii varmasti gimpin kanssa muuten mutta paineentunnistusta ei kannata kovin paljoa siitä ohjelmasta hakea mutta toiminee sekin jollakin tasolla.
Esimerkiksi ArtRace tukee paremmin paineentunnistusta eikä maksa kuin 20 euroa mutta ohjelman jälki on enempikin taidemaista.
- Welhi
^^ Kiitos vastauksestasi!
Tietääkseni ArtRage tulee joskus Wacomien kylkiäisenä mukana, muttei välttämättä. Voisi koittaa hommata sitä, ellei sitten tule tuon mukana. - Jalalua
Paint Tool SAI:ssa, jossa tuo alkuperäisen viestin linkin kuva on piirretty, on vektoriominaisuus. Lisäksi ko ohjelmassa on tärinän poisto, jolla saa vedettyä pitempiä viivoja siististi. Photoshopissa sellaista ei ole eikä Gimpissä. Manga studion kummassakin versiossa on viivankorjausominaisuus, kun taas vain Manga Studio EX versiossa on vektorit.
Uusimmassa (versio 3) ArtRagessa on myös viivankorjaus ominaisuus.
Vaikka sinulla olisi piirtopöytä on digitaalisesti hankala vetää suoria pitkiä viivoja ilman viivankorjausominaisuutta tai vektoreita. Se johtuu vähäisestä kitkasta kynän ja alustan välillä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 741193
- 1011160
Olet nainen ollut vaikein rasti
Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔751027Kuhmolainen opettaja tuomittu vainoamisesta
https://yle.fi/a/74-20248184 ”Kuusikymppinen kuhmolaisnainen piinasi naapureitaan lähes kahdeksan vuoden ajan. Nainen241023Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."
Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i24998Anteeksi J-mies
Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t126910Elämäni biisi -paljastus: Tänä lauantaina 26.9. nämä julkkikset istahtavat sinisille sohville!
Katsotko Elämäni biisiä? Elämäni biisi on monen suomalaisen suosikki. Vieraslista lauantaina 26.9. tarjoilee vieraita m6858- 131850
- 58805
Kenen viisautta on ollut laittaa tie väärällä murskeella pilalle
Kenen viisautta on ollut kun Siimeksen/Kylmänpurontie pantu pilalle kun on ajettu liian karkeaa mursketta. Rengasliikke27801Minä muistan
Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol46701- 45686
Mihin Asiakirjat ovat voineet kunnasta kadota???
LUE kuinka verorahoja haaskattiin Yle: Ähtärin pandalaskelmat salattiin ja hukattiin - Satakunnan Kansa https://share.70682Koska Martina viettää aikaansa lapsiensa kanssa
Äiti vaan juoksee miehen perässä Tallinnassa, Lontoossa, Turussa. Kyllä oli kätilö oikeassa, kun sanoi, että ei olisi ka145681Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen
Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok132662Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen
Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast50642- 19637
Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille
Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.80622Pahkalassa tapahtuu
Mitäs on tapahtunut yöllä pahkalan kerrostaloilla.oli poliisia ja ambulanssia taas vaihteeksi12619- 48614