Onko ketään sijaisvanhempaa, jolla olisi myös hoitolapsia? Suunnittelen tässä tulevaisuutta ja mahdollisesti perhepäivähoitajan uraa ja olisi mukava kuulla kokemuksia kuinka on sujunut. Montako sijoitettua, biologista ja hoitolasta on, miten tulee taloudellisesti toimeen, onko arki käynyt liian raskaaksi kun vastuulla on useampia lapsia, plussat ja miinukset... kiitos jo etukäteen!
sijaisvanhempi JA perhepäivähoitaja?
Reetta
2430
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
perhehoidossa sijaislapset ovat perheen lapsia. joten päivähoitajaksi alkaessasi hoitolasten määrä lasketaan sen mukaan montako omaa alle kouluikäistä sinulla on ja montako koululaista on. näistä sitten lasketaan montako kokopäiväistä ja montako puolipäiväistä hoitolasta saat.
ota yhteys oman kuntasi sos.toimistoon ja varmista lasten lukumäärä.
minulla ei ole kuin sijaislapset, mutta voin kuvitella, että arki voi olla rankkaa, jos on erityistarvitseva sijaislapsi ja 2-3 hoitolasta.muista pikku Antonia tässä vaiheessa. vaivan ei tarvitse olla karkailutaipumusta ja lievää puhevaikeutta kummempi, kun hoitaja on jo tosi työssä.
meillä on ollut 3 biologista(joista 2 kouluikäistä)ja 1lainalapsi(joka oli silloin päiväkodissa kuntoutussyistä) kun tein perhepäivähoitajan työtä.
minulla oli päivisin kotona 3 kokopäivälasta hoidossa ja nuorin biolapsi.
kyllä se rankkaa aikaa oli ja näin jälkeenpäin olen miettinyt että huh miten jaksoin kun mieskin oli töissä iltamyöhään ja iltapäivällä oli sitten jo koululaiset kotiutuneet jne eli siinä oli sitten 7lasta paikalla.
lisäksi meidän lainalapsella oli tosi vaikeeta sopeutua hoitolapsiin ja häkeltyi tilanteesta melkoisesti.tosin nyt hän on jo paljon isompi eli voi olla että onnistuisi paremmin ja olen miettinytkin jatkavani ehkä perhepäivähoitajana vielä joskus,työ sinänsähän on vaativaa mutta myös antaa paljon,palkka siinä ei mikään huima ole, sen saa varmasti selville kun ottaa yhteyttä päivähoitotoimistoon,en enää muista summia kun on jo muutama vuosi kun olen sitä työtä tehnyt.
toivottavasti tästä oli edes vähän apua ja hyviä kesän jatkoja!