eksynyt haikara

epätoivoinen

lasta yritetty 4 vuotta , yksi epäonnistunut ivf takana , päästiin julkiselle puolelle ja silloin tuli stoppi , lääkäri ilmoitti ettei uusia hoitoja aloiteta ennen kuin olen pudottanut 20kg painoa , lihavat eivät ilmeisesti nykyään saa tulla vanhemmiksi , 20kg pudotus on kova kelle tahansa vaikka motivaatiota olisikin , varsinkin ihmiselle joka on aina ollut lihava ja jota aikaisempi hormoonihoito on lihottanut lisää moita saman kokeneita?

1

204

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kiitos kysymyksestäsi!

      Ikävää, että olet pahoittanut mielesi ja olen samaa mieltä kanssasi, että 20 kg:n painonpudotus on varmasti vaikea toteuttaa eikä nopeasti saavutetut tulokset ole pysyviäkään.
      Et kertonut tarkemmin, paljonko painat, mikä on ns. painoindeksisi eli BMI. Tuliko jo tehdyssä hoidossa munasoluja, oliko munasolujen keräys vaikea toteuttaa ylipainon vuoksi jne.
      Tosiasia kuitenkin on, että merkittävä ylipaino vaikuttaa usein kuukautiskiertoon muuttamalla sen epäsäännölliseksi, koska munasolu ei irtoa eikä normaali raskauden alkaminen ole silloin mahdollista.
      IVF-hoidossa puolestaan pistoslääkkeen imeytyminen voi vaikeutua paksun rasvakerroksen vuoksi. Munasolujen keräys on teknisesti vaikeaa ja joskus jopa vaarallista toteuttaa.
      Oletko saanut tukea painonhallintaasi esim. ravitsemusterapeutilta, koska yksin on yleensä vaikea onnistua mahdottomalta tuntuvalta tavoitteelta. Hoitoyksikössäkään ei välttämättä olla ihan niin tarkkoja, että 20 kg täsmälleen on tiputtava. Kunhan suuntaus alaspäin on kuitenkin selvä. Voi nimittäin olla, ettet edes tarvitse koko hoitoa, kun paino alkaa laskea.
      Toivon, ettet masentuisi, koska asia ei sillä tavalla varmasti helpotu, vaan hankkiutuisit esim. terveyskeskuksen kautta ravitsemusterapeutille/hoitajalle jonka kanssa aloittaisit tavoitteellisen painonpudotuksen.
      Kyse ei ole siitä, etteivät lihavat saisi tulla vanhemmiksi, vaan siitä, että vältyttäisiin niiltä riskeiltä jotka ylipaino voi aiheuttaa hoitojen, raskauden ja synnytyksen aikana äidille itselleen.

      Kannustavin terveisin,

      Anna-Kaisa/Väestöliiton klinikat

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      61
      4458
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      154
      3325
    3. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      58
      2637
    4. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      49
      2574
    5. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

      Eivät osanneet suomea nimittäin.
      Maailman menoa
      120
      2399
    6. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      24
      1903
    7. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      24
      1711
    8. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      30
      1636
    9. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      172
      1579
    10. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      37
      1285
    Aihe