Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä olen ratkennut välipäiviin syystä tai toisesta.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/9f37fe82-2d9b-482b-bc22-36831c526bc2
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/9f37fe82-2d9b-482b-bc22-36831c526bc2
Vastaukset 155
Vanhimmat
Rahaa on. Mummo-Vienonen nähtävästi lopettanut lajin.
No kokoomuksen Marjut Köpsi nautti tätä ex-kansanedustajan tuhansien eurojen vastikkeetonta sopeutumissossutukea 26 vuotta vuodesta 1999 vuoteen 2025 kunnes jäi eläkkelle.
Ja nyt kokoomus saksii persujen kanssa työttömien ja muiden köyhien minimiperusturvaa.
Vienoska oli ukon firmassa töissä sopeutti koiria, itseään einosannut sopeuttaa, nautti sopeutusrahaa miljoonia.
Nainen on luonnostaan sosialisti, puolueesta riippumatta, käsi vaan toisten taskuille.
Tyypillistä kokoomukselaisuutta.
kauan sekin turhake ehti rasitteena olla.
Joo.
Toinen loinen.
Ei ole kokoomuskansanedustajalla röyhkeydellä rajoja!
Sen on näköinenkin.
Suville maistuu.
Rahaa on kokoomuksen jäsenille.
Suolarahoja. Pelkkiin toimeentulotukiin meni viime vuonne yli miljardi euroa.
Ja niiden edes ei ole tarvinnut edes tehdä mitään, toisin kuin kansanedustajan.
Tai yleensä näille tukityöllistetyille eduskunnassa,katsoin kyselytuntia en tunnistanut puoliakaan edustajista ja loput räpläsi kännykkää tai haukotteli.Puolet pois.
Ne meneekin tarpeeseen. Politikko ei sitä tarvitse.
Mistäs tiedät torvi.
Oli siellä listalla myös kommunistisossujakin,nehän nyysii aina toiselta.
Listalla ei ollut yhtään vasemmistoliiton edustajaa,suurin osa kokoomuslaisia ja persuja kuten Timo Soini
Normaalia porvaritouhua. Muiden rahoilla on kiva rellestää.
muttei onneksi niin pahaa kuin demukoilla, aina toisten taskuissa.
Et muuta keksi persu.
Halla-ahon eläke rahat höynäytetty rahastoihin..
https://keskustelu.suomi24.fi/t/14208065/s-asuntorahasto
Eikö se öisin tarvii mitään?
Ei ole osannut brändätä itseään.
Ilmeisesti ei.
Tässäpä hyvä leikkauskohde, kun hallitus miettii uusia leikkauksia.
2024 maksettiin noille huonosti sopeutuville 1, 4 miljoonaa.
ns. tavallinen työtön/sairas/vammainen/yksinhuoltaja tms. joutuu kituuttamaan ja sopeutua leikkauksiin, muttei leikkaukset koske muutaku rahvasta.
Hävetkää hallitus.
No itseasiassa, toi touhu muutettiin jo 2019 vähän järkevämmäks. Ja muuttiks ne sitä nyt vielä toistamiseenkin et nykyään se on vielä sitäkin muutosta järkevämpi, eli ettei sitä saa kuin silloin jos entisellä edustajalla ei ole muuta duunia, ja sittenkin vaan parin vuoden (olikohan 3?) ajan. Ja rahamäärätkin on paljon pienemmät.
PS: Ja muistaakseni Persujen esityksestä.
Joten: Hävetkää oppositio!
Persujen Veikko Vallin nostaa sopeutumisrahaa vaikka on miljonääri ja asuu Madeiralla.
Ja sinäkö sit et muka nostais, jos olisit oikeutettu siihen?
Totta kai nostaisin. Ja samoin kuin Vallin, en maksaisi miljoonistanim jos sellaisia olisi, senttiäkään veroa Suomeen.
No niin. Joten se sun pointtisi oli? Hukassa, ilmeisesti?
Mikä vtun pointti? Ei ollut mitään "pointtia", persu.
Hakisin myös muijani afrikasta kuten Vallin. Kuka nyt suominautoihin ilkeää kajota.
1. Hinkkaa se kristallipallos puhtaammaks jos se nlyttää et mä oon pers kun mä en o koko ikänäni kuulunut mihinkään puolueeseen. Enkä liity.
2. No jos sulla ei ollu mitään pointtia, niin miks sä sit ees kirjotit ton Vallin läppäs? Joku oikosulku aivoissa vai mikä mielenhäiriö!? Koska ei muo ainakaan kiinnosta pätkän verta ketkä kaikki entiset kansanesustajat saa tota wanhan liiton sopeutusrahaa, vaikka se perseestä onkin. Mut jos ne on siihen laillisesti oiketettuja, niin mikskäs se siitä muuttuis mun paheksunnalla.
Olethan sinä persu kun et osaa kunnolla kirjoittaakaan.
En. Ku lukihäiriöinen! ;(
Kyllä minä nyt niin mieleni pahoitin kun mun vammasuutta pilkataan että taidan ilmottaa sut wokeltajille niin saavat känselöidä sut! Varmaan vinoutit silmiäsikin kun kirjotit ton, prkl rasisti!
Teinipersu.
Persut,Persut, Persut MIKSI???
Häpeä itse.
Siinä " puhdas" pulmunen.
Persut tykkää mustista vaikka muuta väittävät ja haukkuvat yleisesti.
Persuille myyty kuulemma näitä rahastoja.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/14208065/s-asuntorahasto
Sehän on vanha sanonta: Ei korppi korpin silmää noki. Tämä pätee vallan hyvin tässä maassa!
Onko oikeasti ollut noin arvokas yhteiskunnalle ???
miten suomen pankki voi markkinoida dikivaluutta hyvänä ,kun englannissa on
ihmisten tilejä suljettu jos ei kumarra dikilompakon sääntöjä.
Taas on paketoitu taivaallisen hyvänä ei mitään hätää .
täyttä valhetta kaikki.
miten sinä pankin mannekiin nukut rauhassa kun valehtelet ja ryöstät kaikkien rahat.
Sekoitatkohan sä nyt 2 täysin eri asiaa toisiinsa?
Digivaluutta = täysin eri asia kuin digilompakko.
Tommoset tuet ei edes kannusta hakemaan töitä.
Onkohan tarkoitus se, että kansanedustajat ei palaisi kansan pariin töihin, etteivät lipsauttele eduskunnan salaisuuksia?
Sanna Marin on hyvä esimerkki, hänet eristettiin muusta kansasta kovapalkkaisella huuhaa hommalla, ettei vosu vahingossa lipsauttele covid huijauksen faktoja..
Se on vaan niin että seura tekee kaltaisekseen. Täysin umpitollot oikeistolaisetkin pääsevät Arkadianmäellä tutustumaan vasemistoaatteen hienoihin saloihin ja näyttävät myös ne sisäistävän ja kokevan omakseen. Siinäpä ne tärkeimmät näillä kansanedustajilla...
Joo. Nyt se sit selkiskin et mistä tää nykysen oikeistohallituksen saksimispolitiikka kumpuaa! Ne on oppinu sen eduskunnan vasemmistolta!
Höpöhöpö.
Minkäs sille voi kun kaikki eivät helpolla sopeudu.
Työhön veloitus ei koske vajaa älysiä poliitikkoja jotka vaan omaa etuaan ajavat Golf kenttä Ouluun valtion varoilla paljonko on vielä maksa matta kenttää
Entinen poliitikko on työkyvytön, osaamaton, syrjäytynyt.
Näköjään.
Kokoomus näyttää arvopohjaa.
Juuri näin.
Rahanjako varakkaille jatkuu entiseen malliin.
Riikka Purran saksille olis tässä tosi hyvä kohde.
Kokoomuksen alisuoriutuja taas kyseessä.
Kokoomuslaista osaamista.
"Orpon hallitus on toteuttanut vuosina 2023–2024 useita merkittäviä työttömyysturvan heikennyksiä"
Isossa perheessä on useasti se huono puoli että kaikki perheenjäsenet joutuvat tyytymään vähempään. Mutta se panee ihmisen yrittämään paremman elämän puolesta. Ja ainakin entistä useammalla työttömällä siihen nyt on loistava mahdollisuus.
Suvi ei ole löytänyt sopivaa työtä.
t. Petteri
Ei kai kyseessä vaan ole alisuoriutuja, niitähän kokoomuksessa riittää?
Suvi toimi minusta hyvin ministerinä vaikka oli golf jupakkakin , siirsikö rahaa omalle radalleen? Mutta siinä oli muuten hyviä juttuja mitä edisti tehostetusti.
Oikeat golffarit juttelivat jo vuosia sitten että Suvin kentällä ei pelaa kuin eläkeläiset. Saavat jonotusperiaatteella kausilippuja joltain kaupungin luukulta. On jokin tulorajakin, satatuhatta/ vuosi tai sinnepäin. Oikeilla pelureilla on kenttä pohjoisempana meren äärellä. Tätä moni kehuu.
Kokoomuslaiset pahimpia sopeutumisrahalla elätettäviä. Ja he ovat aina inhonneet työttömiä ja vähäosaisia vaatien heitä pakkotyöhön. Itse vetävät verovaroin lonkkaa.
Muilta ja varsinkin köyhiltä rahat pois ja omiin taskuihin.Kokoomus on aina ollut tuollainen
Oleksä kepulainen vai mikä ko tommottii jauhat. Mä sossuna tiedän et toi on meittin metodi joten äläs yritä matkia.
Kokoomuslaiset ovat kaksinaamaista sakkia.
Älä viitsi persuilla.
Häpeis edes,mutta eipä taida osata kun on kokoomuslainen
Häpeekö persujen Vallin ?
Ihmettelen että tuollaisesta siipeilystä on voitu tehdä laillista. Sen peruspäivärahan olisin voinut ymmärtää, mutta että rikkaalle pitää tonnikaupalla lapioida rahaa samalla kun monet miettii onko lääkkeisiin enää varaa.
Olisi hyvä mennä uudelleenkoulutukseen kun ei ole saanut töitä. Esim. apuhoitsjsksi jos vain hyväksytään koulutukseen.
Ei muuta kuin kuntouttavaan työtoimintaa
OIKEA ROISTO
Asuu Oulussa.
Kehtaako kokoomus Linden kulkea julkisilla paikoilla?
Moni varmaan sylkee päälle.
Onneksi ei tarvitse kulkea köyhien julkisilla vehkeillä.
kiäh kiäh..
Korkeintaan sivistymättömmät persut.
Moraaliton Linden.
Moraaliton persu Vallin.
Rahanahne siipeilijä.
Kunnon kokoomusloinen.
Muistan opiskeluajoilta, kun silloiset kokoomusnuoret olivat aina narisemassa sosiaaliturvasta, ja ylipäättän että semmoista maksettiin. Ihanne oli joku soppatykkiyhteiskunta.
Loistava esimerkki kuinka kansanedustajille ja ministereille on puolueista riippumatta tärkeintä hoitaa omat edut tappiin.
Onko sitten ihmekkään miten kurjaksi lopulta yhteiskunta muuttuu kun tämmöisiä erikoisetuja ja palkkioiden "kuoppakorotuksia"nämä vaaleissa ihan muuta lupaavat saattavat itsellensä voimaan : ((
Eikö näiden ansaitsemattomien erikoisetujen nauttijat näe itse mitään ristiriitaa, niin ilmeisesti ei, koska maan tapa on ollut "hyvä veli ja sisko "systeemi, minkä sisällä poliittiset virkanimitykset ja etujen jako toimii sutjakkaasti.
Timo Soinikin, joka ennen loikkausta ja siniseksi muuttumista itse puhua pälpätti hyvä veli ja sisko systeemistä, hiljeni kertalaakista kun pääsi mukaville sopeutusraha päiville köllimään .
Petos elää ja voi hyvin ja me tavalliset veronmaksajat kustannamme nämäkin edut ilman minkään sortin veto oikeutta, koska vaalit ei näitä ole muuttaneet ennenkään juuri lainkaan :(
Yhteiskuntaa syödään ja kalvetaan sisältäpäin rottien tapaan .
Miten tällainen paskaloisiminen on mahdollista?
Katsoppas, sillä viisiin kun me tavalliset pöljät mahdollistamme kaiken tuon : (
Valitsemme vääriä ihmisiä pilvin pimein vuosikymmenestä toiseen ja mitään takuutahan näillä valinnoilla ei ole ; )
Nytkin tiedetään jo ennakkoon, että valemedioiden kuten Yle ja HS manipulaatio tuottaa demarivetoisen hallituksen, mutta onko monikaan miettinyt kuinka nämä demaripelletkin osaa vedättää?
Itse kun olen jo vahempi, niin muistini pelaa ja yltää kevyesti Paasio vanhemman ja Sorsan SDP aikoihin asti.
1980-luvun lopun lama vyöryi päälle kokoomus / demarien hallitusvastuun myötä !
Putki poikki ja juoppohuora 9e kuntouttavaan
Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä. Tämä maa tosiaan tarvitsee suoraa demokratiaa.
Puhumattakaan tämä Naima Rahman,sdp,joka tienaa maanpetturuudella miljoonia veronmaksajien rahoilla
Mitä persu horisee.
Jumalauta nämä meidän "oikeistolaiset" ovat pelkkiä sosialisteja. Kommareita koko maa täynnä.
Näin se on ollut jo pitkään. Oleellisin jäi tekemättä 108 v sitten. Näiden vekkuleiden määrä Arkadianmäella voitaisiin huoletta rajata viiteen kymmeneen.
Ja persujen nollaan.
Vaikeaa se tietysti onkin pudota vallan huipulta tavallisen rahvaan sekaan.
Kuvitelkaa, Köpsi on terveydenhoitaja, ja sitten pitäisi aina aamuisn mennä niiten tavan hoitsujen sakkiin.
705 665€ maksettu Suville sopeutumis rahaa. Oletko jo sopeutunut?
Onkohan Suvi tehnyt neljä työhakemusta joka kk 11v, ajan ?
Vai 15v:ko se on jo loisinut ?
Oululaiset ovat varmaan ylpeitä ex-kansanedustajastaan ?
Kamala kohtalo. Lady on joutunut kitkuttamaan 15v. jollain naurettavalla 5000e/kk.
Sanos muuta. Kuka sitä nyt saavutettuja etuja huonontamaan. Johan tuo kerrotaan työväenliikkeen alkeiskursiilakin että älä myy nahkaasi liian halvalla äläkä huononna asemaasi tieten tahtoen sillä se on omaa tyhmyyttäsi.
Hyvö että Suvin yksi tulonlähde nostettiin esille. Törkeää, hyvin törkeää. Voiko rouva olla häpeämättä?
On se herkkiä nuo kansanedustajat ja täysin saamattomia, kun eivät edes pestin jälkeen sovellu yhteiskuntaan, psyke meni kansanloisena, että on työkyvyttömia oikeisiin töihin.
Surkeata pohjasakkaa ovat. Intialaiset pääsevät sen taudeistaan, mutta kansanedustajat eivät pääse loiselämästään.
Nostanut 912 067€ sopeutumisrahaa mitä mieltä Suvi oletko jo sopeutunut?
Itse olen nostanut eläkettä vasta reilut 500.000 € , joten olen vahvasti kade .
Minunhan pitäisi elää 100 vuotiaaksi, että saisin ministerin verran sopeutusta.
Vain ja ainoastaan omaa saamattomuuttasi; miksi et alkanut ministeriksi!
Ei muuta kun 9 euron kuntouttavaan työtoimintaan ja kunnolla ruoskaa selkään.
Pari juttua tuli mieleen:
Yyppä kertoi 1990 -luvulla, Oulussa ison toimittajajoukon kuullen, kuinka hänkin on ollut Unter den Linden, eikä silloin oltu BERLIINISSÄ...
https://fi.wikipedia.org/wiki/Unter_den_Linden
Entäpä se kauppareissu Afrikkaan... vain Suvi palasi hengissä...
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000005572049.html
Täytyy olla tosi köyhä kun pentukin piti teettää Kiinassa... oisko Temu?
Kokoomuslaiset aina puhuu miten demareiden käsi on aina muiden taskulla,mutta näkyy se kokoomuslaistenkin käsi sinne menevän
Kokoomusloisten käsi se siellä veronmaksajien taskuilla on.
Demarit sentään antaa jotain köyhille ja sairaille,mutta kokoomuslaiset kahmii nekin rahat omiin taskuihin
Pitkäaikaistyötön ja liian vanha kuntoutukseen, mutta eipä noilla tuloilla ole tarvettakaan osallistu yhteiskuntaan millään tavalla.
Onko sosiopaatti?
Suomalaiset poliitikot ovat pöntön pohjimmaista moskaa!
Osataan sitä muissakin puolueissa...
Tekikö SuPo tästä komukasta turvallisuusselvityksen kun hänet aikoinaan palkattiin ministerin erityisavustajaksi?
KESKUSTAN uusi puoluesihteeri Antti Siika-aho on entinen Pohjois-Korean vankka tukija. Hän on aiemmin toiminut Pohjois-Korean diktatuuria tukevan Suomi–Korea-seuran puheenjohtajana. Hän on myös entinen kommunisti.
Siika-aho valittiin keskustan puoluesihteeriksi ylimääräisessä puoluekokouksessa Turussa 23.9.2023
https://www.is.fi/politiikka/art-2000009876069.html
Siika-aho on toiminut aiemmin muun muassa entisen elinkeinoministeri Mika Lintilän (kesk) erityisavustajana ja keskustanuorten pääsihteerinä.
Tässä lienee häpeänaihetta loppuiäksi.
http://www.kaapeli.fi/~euvkr/1-03korea.html
Kepun uusi puoluesihteeri on ollut Pohjois-Korean innokas puuhamies.
Takinkääntö on toki ollut perinteinen laji keskustapuolueen historiassa, törkein esimerkki lienee UKK.
Elinkeinoministeri Lintilän uusi erityisavustaja tuki aiemmin Pohjois-Koreaa: ”Aina toiminut rauhan ja hyvinvoinnin puolesta”
Elinkeinoministeri Mika Lintilän (kesk) uusi erityisavustaja kertoi IS:lle toimineensa Pohjois-Koreaa kannattavan ystävyysseuran johdossa vuoteen 2014.
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000005854163.html
32-vuotias Antti Siika-aho valittiin 2018 elinkeinoministeri Mika Lintilän (kesk) erityisavustajaksi.
---
23.9.2023 16:52
Seuraavana vuorossa on uuden puoluesihteerin valitseminen Riikka Pirkkalaisen tilalle. Ehdolla ovat Pirjo Ala-Hemmilä, Pauliina Maukonen ja Antti Siika-aho.
23.9.2023 17:32
Keskustan uudeksi puoluesihteeriksi on valittu Antti Siika-aho
Keskustan uusi puoluesihteeri on Antti Siika-Aho. Hän voitti äänestyksen 670 äänellä 1142 äänestä.
Antti Siika-aho kertoo, että keskusta on hänelle toinen koti. (Se 1. lienee Pohjois-Korea ja kommunismi).
– Meillä saa kasvaa ja kehittyä, yrittää ja erehtyä, kuten omassa kodissakin.
Siika-ahon mukaan keskustalaisten täytyy omalla työllä todistaa, että he ovat luottamuksen arvoisia.
Siika-ahon mukaan keskustan tehtävä on puolustaa kansanvallan henkeä. Hänen mukaansa on hyvä pitää huolta siitä, että tekemiselleen voi keskustassa kokea merkitystä.
– Meidän ihanteet, ne on kaiken tekemisen väärti.
---
https://www.is.fi/politiikka/art-2000009875024.html
23.9.2023 18:03
IS:N Iida Hallikainen kysyy uuden puouluesihteerin Antti Siika-Ahon taustasta Suomi–Korea-seuran puheenjohtajana ja Pohjois-Korean diktatuurin kannattajana.
Siika-aho kertoo, että hänen tiensä keskustaan oli pitkä. Hänen mukaansa häpeästä irti pääseminen kesti kauan.
–Edustin maailmankuvaa, jonka kanssa oli paha olla. Kun omat ajatukset selkenivät siitä, siinä vaiheessa uskaltauduin mukaan keskustan toimintaan. Sain mahdollisuuden siinä kasvaa.
Siika-ahon mukaan on mukavaa, että hänet on hyväksytty joukkoon historiastaan huolimatta.
Kakka kelluu?
https://siika-aho.com/
Olen kokenut keskustalainen järjestötekijä, intohimoinen historian harrastaja ja kiihkeä aatteellinen ajattelija.
Olen ollut keskustapiirin puheenjohtajana, puoluehallituksen- ja puoluevaltuuston jäsenenä, elinkeinoministerin erityisavustajana, Keskustanuorten pääsihteerinä, kunta- ja eduskuntavaaliehdokkaana, paikallisyhdistykseni puheenjohtajana sekä kampanjaveturina.
---
Keskustan uusi puoluesihteeri kommunisti- ja Pohjois-Korea-taustastaan: ”Kun iskee tajuntaan, kuinka tyhmä on ollut”
Keskusta valitsi lauantaina puoluesihteeriksi Antti Siika-ahon.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/455b0f51-08f5-43d6-a882-b065e9c2146d
23.9.2023
Siika-aho kertoo kotisivuillaan olleensa aiemmin ”näkyvästi kommunisti” ja osallistuneensa aktiivisesti vasemmistoliikkeiden toimintaan.
Siika-aho toimi myös kuusi vuotta Pohjois-Korean diktatuuria tukevan Suomi-Korea-seuran puheenjohtajana.
Siika-aho toimi aiemmin muun muassa vasemmistolaisen Suomen työväenpuolueen (Stp) varapuheenjohtajana sekä Kommunistien Liiton hallituksen varajäsenenä.
Hän oli vuosina 2010–2013 päätoimittajana Kansan äänessä, joka on Suomen työväenpuolueen, Kommunistien liiton ja EU:n vastaisen kansanrintaman julkaisema lehti.
Pohjois-Koreaan liittyen Siika-ahon ja toisen kirjoittajan nimissä on julkaistu kirjoitus otsikolla ”Pohjois-Korea ei uhkaa ketään”.
Tässä lienee häpeänaihetta loppuiäksi.
http://www.kaapeli.fi/~euvkr/1-03korea.html
---
Ja kuin yllättäen, listan kärjessä joku kokoomus suhmuri.
Demari taisi olla ennätyksen haltija
Oikeastiko kokkareen perikunta on Temu-hankinta?
Töihin, töihin sanoi Lapatossu.
Kehäraakit poliitikot ovat surkeaa sakkia.
Halveksittavia jos eivät mene töihin.
Temustako kokkarit hankkii lemmikkinsä?
Vika on laissa, ei rahan nostajissa.
Kyllä, nilviäisillähän ei ole selkärankaa kieltäytyä ilmaisesta rahasta vaikka ei sitä tarvitsisikaan.
Miksi Suvi Lindenille on maksettu sopeutusrahaa 15 vuotta,vaikka hänellä on oma yritys?
Koska kieroilee yrittäjän ei maksa itselleen palkka vaan jättää rahat yritykseen ja käyttää kuitenkin yrityksen omaisuutta ja palveluja itse. Törkeää huijaustahan tuo on, mutta kun on Kokoomuslainen ei siihen puututa.
Vanha kikka. Jo 1970-luvun sikavertotuksen aikaan moni yrittäjä ei ottanut lainkaan osinkoa tai palkkaa, vaan piti yrityksen varannot jemmassa, ja käytteli nitä lukuisilla vippaskonsteilla.
Dunja:
Päivi Lipponen kieroilee aivan samalla lailla.
On oma yritys, mutta nostaa sopeutumieläkettä.
Te demarit ette ymmärrä, että puolueenne hyväksyy tämän.
Linden on jo kummelitason sketsihahmo soprutusrahallaan.
Miks kukaan ei kutsu näitä pummeiksi?
Miksei Purra käske menemään töihin?
Pikku-Petterin kavereita.
Roistoja.
5 366 päivän juomaputki?
Ei ihme, että on hieman väsyneen oloinen naamavärkki.
Lindenin sopeutusraha on hieno esimerkki hyväveliverkostosta missä lain säätäjät ja vaikutusvaltaa omaavat kuppaavat valtion varoja omiin taskuihinsa.
Suomi ei eroa tässä suhteessa millään muotoa ryssistä.
Joo.
WannaBe porvari elelee meidän rahoilla.
Kokomuslaisilla taas kädet veronmaksajien taskuilla.
Nämä on hyvä pitää esillä.
60000 tonttua ilmasta rahhaa vuodessa.
Paljon enemmän kuin monen työntekijän palkka.
Veronmaksajien rahoilla kustannettu voittoputki päällä.
Onko se demari?
Kokoomuslaisten kannattaisi mennä töihin niin ei tarvitsisi olla koko ajan käsi veronmaksajien taskussa.
Taitaa olla isompi raha kuin köyhällä. Ja ei leikkuria. Köyhällä 50% leikkaus huhtikuusta lähtien tukeen. Pysyvä leikkaus. Ellei joku estä sen.
80-luvulla SDP sääti sopeutumiseläkkeen omille kansanedustajille (Puhakka),
jotka olivat vaarassa joutua takaisin edelliseen työpaikkaansa (trukkikuski).
SDP:n epäonneksi muutkin puolueet ryhtyivät käyttämään hyväkseen demareille
tarkoitettua etua.
Dunja:
Pääsikö Timo Soini mukaan sopeutumiseläkeputkeen?
Alun perin SDP suunnitteli eläkkeen omille kansanedustajilleen.
Näyttää maistuvan hyvin kokoomuksen edustajille.
Timo oli itse mukana laatimassa siirtymää ja kuinkas ollakaan on viimeinen ikävuosi kelle tuo siirtymä on voimassa eläkeikään asti.
Korruptio ja ahneutta tämä köyhien veronmaksajien rahoilla.
Suvi lindenin ystävä kertoi minulle.että Suvi oli sanonut hänelle.että on nostanut koko firman olemassa oloajan pimeästi palkkaa firmasta.mutta sanonut.että asia pitää pitää salassa.Tämähän on selvästi rikos.jättänyt verot ja eläkevakuutus maksut maksamatta.lisäksi asiasta olisi pitänyt ilmoittaa sopeutusrahan maksajalle.koska se pienentää sopeutusrahan.ellei poista sitä jopa kokonaan.Asia pitää nostaa esille.Verottajan kannattaa arvioverottaa lindeniä.koska on salannut tulonsa.lisäksi veromätkyt pimeistä töistä.Toimitusjohtajan palkka on vähintään 10000 euroa kuukaudessa.Toimikaa.
Suomi on läpeensä korruptoitunut. Asia jota ei tässä saisi kommentoida mutta niin se vain on. Joten miksen kiertäisi veroja minäkin kansalaisena?