Mistä sais halvalla merikarttoja Magellanin
Meridian malliin?Tarvisin ahvenanmaa-turun saaristo-rauma-luvia alueet.
Jos olet myymässä kenties omaasi,ilmoittele.
Meridian malliin?Tarvisin ahvenanmaa-turun saaristo-rauma-luvia alueet.
Jos olet myymässä kenties omaasi,ilmoittele.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Merikartta on kuitenkin käsite. Viranomaisen julkaisema navigointiaineisto, johon liittyy tietty vastuu aineiston oikellisuudesta. Se mitä sinä etsit, on numeerinen merialuetta esittävä kartta-aineisto tiettyä rajoitetun esityskyvyn omaavaa näyttölaitetta varten.
Onneksi olkoon, olet vahvasti ehdolla kuukauden tyhmin vastaus, asialliseen kysymykseen kilpailussa.
Mitään en voi sille, että merikartta on minulle vahva käsite. SOLAS V/9 on aika vahvaa tekstiä, jolla on Suomessa ja kaikissa merenkulkumaissa lain voima. Ihmishenkien turvaaminen merellä on vakava asia, eikä siinä työssä ole rajaisia kauppamerenkulun ja huviveneliikenteen välillä. Valitettavasti kaikki merenkulkijat eivät ole tietoisia asioiden oikeasta laidasta, ja tunnottomat liikemiehet käyttävät ilman muuta tilaisuutta hyväkseen.
Älköön kukaan sotkeko merenkulkijoiden tuntemaa ja tunnustamaa merenkulun yhtä perusvälinettä, merikarttaa, noihin tekeleisiin.
Onko niillä vastuu myös sisävesikarttojen oikeellisuudesta?. Minulla ja monella muulla on Päijänteen kartta, josta puuttuu kokonainen saari.
Kehoittaisin lukemaan alkuperäisen kysymyksen uudelleen useaan kertaan, ehkä sinullekkin valkenisi, mitä siinä alunperin tarkoitetaan. Turha ruikuttaa pikkuasioista.
Minä ymmärsin kysymyksen heti ensimmäisellä.
Voi kauheaa sentään, kokonainen saari puuttuu kartalta. Sehän aiheuttaa hirmuisen vaaran, kun veneilijäparka ajaa päin saarta, koska sitä ei näy kartassa.
Sen sijaan mitään vaaraa ei aiheutune siitä, että väylälle on asetettu uusia viittoja, ja niitä ei näy jossain ulkomaisessa kartta-aineistossa, joka on itse asiassa huono kopio suomalaisesta kartasta, joka on julkaistu kolme vuotta sitten.
Mitähän tietoja te oikein kartasta etsitte. Miksette käytä puhelinluettelokarttaa, sehän on ilmainen.
P.S. Jos Päijänteen kartat ovat noin huolesi aiheena, niin kait tiedät, että uusi kartta on julkaistu pari viikkoa sitten.
Niin,tarkoitus oli tiedustella lähinnä blue nav
karttaohjelmaa.