Migreeniäkö? Kertokaas..

onsku

Laitoin viestiä tulemaan tälle "osastolle", kun en ole varma oireen syystä, mutta jos te migreeniä potevat tietäisitte enemmän :)
Muutaman kerran elämässäni olen saanut näkökenttähäiriön, jossa näkökenttä värisee.Tänäänkin tiesin, mitä tuleman pitää, koska tämä alkoi ensin huonolla näöntarkkuudella. Sitten alkoi värisemään näkökentässä. Ihankuin aaltoja olisi mennyt.
Kaikki tämä kesti noin 5-10min, jonka jälkeen alkoi lievä päänsärky.
Mutta mutta, voiko myös alhainen verensokeri tehdä tuollaiset oireet...?
Näköhäiriö alkoi HETI salitreenin jälkeen, kun pääsin kotiin suihkuun. Sama juttu kesällä, treenin jälkeen. Aamupalaksi söin 3 leipää, ja kupin kahvia.
Näköhäiriö tapahtui myös talvella töissä, kun a-palasta oli kulunut joku 3h..
Onko mielestänne migreeniä vai mahdollisesti verensokeriheittelyjä?
Joo, ja syön e-pillereitä..
T: migreeniäkö vai ei?

4

278

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Eipä ole miggis.

      Migreeni ei ole lievää pääbsärkyä, baan Helvetillisen kovaa päänsärkyä.
      suosittelen kyllä lääkärillä käyntiä noiden oireiden takia.

      • Eipä ole miggis.

        ,,, muutama kirjoitusvirhe mulla, mutta näitähän sattuu kun pimeessä huoneessa kirjoittaa.


      • fhdjs

        Migreeni ei ole päänsärkyä vaan aivotoiminnan häiriötä. Näin sanoi neurologi. Omatkin migreenit ovat aika lieviä. Myös neurologini sanoi, että pystyyy tekemään töitä migreenissä. Ja sitten on heitä, joilla tulee nuo aurat, mutte ei tule päänsärkyjä ollenkaan. Ja sekin on samaa sairautta.


    • tyttelitatteli

      Suosittelen pitämään päänsärkypäiväkirjaa muutaman viikon/kuukauden (riippuen siitä, kuinka usein nämä oireet sinulla toistuvat) ja sitten menemään tämän päiväkirjasi kanssa lääkäriin - vain lääkäri voi kertoa varmasti jos kyseessä on migreeni ja määräämään tähän tarvittavat lääkkeet.
      Suomessa olemassa myös nettiversio tuosta päänsärkypäiväkirjasta: http://www.terveyskartoitus.fi/calendar/ - suosittelen tutustumaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      109
      2300
    2. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      26
      954
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      71
      902
    4. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      896
    5. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      845
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      568
      830
    7. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      82
      728
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      670
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      25
      624
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      64
      606
    Aihe