kauppakorkeakoulut USA:ssa

löytyykö kellään kokemusta kauppakorkeakoulussa opiskelemisesta yhdysvalloissa?itse olen hyvin kiinostunut siitä....eli kaikki joilla kokemusta niin vastatkaa! :)
...ja hauskaa kesää kaikille!
2390
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

USAssa ei ole erityisiä kauppakorkeakouluja, vaan yliopistojen sisällä on Business School -osasto jossa voi tehdä MBAn. Kyseessä on graduate degree, eli on oltava jo BA eli alempi kk-tutkinto ennen ao. ohjelmaan pyrkimistä. Undergraduate-tasolla (suoraan lukiosta siis) voit toki suorittaa joitakin business-kursseja.

Äänestä
  • MBA-tutkinto ei ole Amerikassa välttämättömyys. Suomi on poikkeus siinä suhteessä, että täällä opiskellaan maisteriksi. MBA-tutkintoon mennään normaalisti 40-vuotiaana, kun takana on jo monta vuotta työelämässä.

    Voit suorittaa ihan normaalisti alemman korkeakoulututkinnon kauppatieteiden alalta.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


JustMe kirjoitti:

löytyykö kellään kokemusta kauppakorkeakoulussa opiskelemisesta yhdysvalloissa?itse olen hyvin kiinostunut siitä....eli kaikki joilla kokemusta niin vastatkaa! :)
...ja hauskaa kesää kaikille!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu