Jos äiti surmaa lapsensa synnytyksestä johtuvan uupumuksen tai ahdistuksen takia, kyseessä ei ole murha eikä tappo vaan lapsisurma.
Lapsisurmasta selviää minimissään 4 kuukauden vankeustuomiolla. Näin on lailla turvattu. Ensikertalainen istuu tästä n. puolet eli 2 kk ja sen aikana saa tarvitsemaansa hoitoa, huolenpitoa ja lepoa.
Ei siis kovin vakava teko rangaistusasteikolla mitattuna.
Lapsisurmasta saa vain 4 kk vankeutta
6
309
Vastaukset
- .
Niin, _minimissään_ 4 kk, maksimissaan 4 v.
- huhhuh
sä et taida tietääkään mitä synnytyksestä johtuva väsymys on.
- 77777777
No eipä taida rangaistus siihen jäädä, sillä se oma sisöinen tuomari pitää kyllä huolen koko loppuelämän että on elinkautinen.
Joten kaikki äidit, joilla on masennusta synnytyksen jälkeen, menkää oikeaan lääkäriin ja kertokaa, se ei ole hävettävää, sillä hyvin monilla äideillä on masennusta, vasymistä ja on hormoonien aiheuttama sairaus, eikä mikään mielenvikaisuus.
Hakekaa apua ja voitte hoidon jälkeen tuneta sitä suurta ilo lapsestanne ja kasvaa hänen kanssaan.
Monesti puolisotkaan eivät ymmärrä tätä väsymystä, vaan pyrkii pitämään välimatkaa tai lähtee jopa iltaiisn jonnekin muualle, kun hänen pitäisi olla tukena ja lähteä vaikka yhdessä sinne lääkäriin.
Neuvolat ja synnytys sairaalat ovat niin huonoja hoitamaan asiaa,joka heille nimenomaan kuuluisi, seurata myös synnytyksen jälkeen äidin terveyttä ja jaksamista, ehkä isänkin. Varmasti vältyttäisiin monelta pahalta asialta.
Kun asiat hoidetaan ei olisi lapsensurmia, ei tästä syystä johtuvia avioeroja . - j4422
Eläinrääkkäyksestäkin saa jo korkeamma tuomion. Minusta todella väärin, että eläin katsotaan tärkeämmäksi kuin ihminen.
- potilas-vaan
on teillä jutut ..
- JK
VAI NIN
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kylläpä on nautinnollista taas tämä palstan vassari valitus!
Lähes jokainen avaus on vassareiden kitinää ja valitusta. Eikö se tarkoitakin, että silloin asiat menee maassamme parem943146HS: persujen v. 2015 turvapaikanhakijoista alle puolet töissä
Aikuisina Suomeen tulleista ja myönteisen päätöksen saaneista vain 42 prosenttia oli vuonna 2023 töissä, vaikka he ovat732425Persut muuten hyväksyvät 2 + 8 mrd. euron maatalous- ja yritystuet
Vaikka molemmat tukimuodot tiedetään haitallisiksi, koska ovat käytännössä pelkkää säilyttävää tukea, eivätkä kannusta k601424Mikä kaivatussasi herätti mielenkiintosi
Kun tapasitte ensi kerran? Ulkonäössä? Luonteessa tai olemuksessa? Kuinka nopeasti mielenkiinto muuttui ihastukseksi?901402Martina Aitolehti podcastissa: Ero
Martina Aitolehti podcastissa: Ero Martina Aitolehti kertoi BFF-podcastin https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/696184875Kaikki ovat syntisiä!!!
Näin täällä koko ajan vakuutellaan uskovaisten toimesta. Myös Päivi Räsänen on toistanut tätä samaa matraa jatkuvasti. N309863Valkoinen Golf
Kukahan on tämä ukko, joka työkseen kyylää pienen ässän asiakkaita viikon jokaisena päivänä.12860Moottorisahalla kauppaan
Missäs päin kaupunkia tämä yöllä moottorisahalla kauppaan yrittänyt asiakas askaroi? https://poliisi.fi/-/mies-yritti-s10787- 49785
Rillimiljonäärin eroriidassa suuri käänne.
Vaimo haluaa kokonaan yksinhuoltajuuden ja pitää entisen elintasonsa.142748