Piirtopöytää hankkimassa

Aloittaja-

Olen hankkimassa piirtopöytää, mutta haluaisin saada ensin hieman tietoa.
Minkä merkkinen kannattaisi ostaa? Koneeni näyttö on nn. 15", minkä kokoinen piirtopöytä olisi sopiva? Käytän Gimpin uusinta versiota, joten piirtiksen pitäisi toimia hyvin senkin kanssa.

Olen kuullut että Wacom olisi se paras vaihtoehto.
Millaisen minun kannattaisi ostaa - minkä merkkinen ja minkä kokoinen?
Kaikkea muuta lisäinfoa piirtiksistä olisi kiva saada.

4

268

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jalalua

      Tämä vastaus tulee varmasti liian myöhään, mutta vastaanpa silti.

      Ainakin Wacomissa on, ja miksei muissakin merkeissä olisi, ominaisuus, jolla voi määrittää piirtoalueen näytön koosta riippumatta. Näytön koko ei vaikuta piirtopöydän valintaan.

      Wacom on ehdottomasti parhain ja suosittelen lämpimästä sitä. Halvin Wacom on varmasti parempi kuin monet muut merkit. Tosin, on hyvä aloittaa jostain, ja siinä mielessä minkä tahansa merkkinen piirtoalusta on parempi kuin ei mitään.

      Tarve parempaan kuitenkin kasvaa nopeasti, kun piirtämisen aloittaa piirtopöydällä. Laatuerot ovat huomattavia, kun siirtyy kalliimpiin malleihin, kuten Wacomin Intuosiin. Kannattaa alussa pistää rahaa enemmän piirtopöydän hankkimiseen, kuin olisi ajatellut.

    • Aloittaja-

      Eipä tullut ollenkaan liian myöhään, kiitos vastauksestasi!

      http://www.verkkokauppa.com/fi/product/20049/dddxg/Wacom-Bamboo-Pen-piirtopoyta

      Tuo piirtopöytä kiinnostaisi paljon.
      Olisikohan tämä kannattava ostos?
      En usko tarvitsevani alkuun mitään kovinkaan hyvää, ja tokihan voin ostaa sitten uuden muutaman vuoden päästä, jos tuo alkaa käydä liian yksinkertaiseksi. Tällä hetkellä budjetti ei nyt ole kovinkaan suuri, ja minusta tuo vaikuttaisi hyvälle: tarpeeksi yksinkertaiset ominaisuudet ja halpa hinta.
      Minulle on jäänyt jotenkin huono kuva piirtoalustalla piirtämisestä, sillä olen kokeillut kaverilla jotakin Trustin mallia, joka osoittautui täysin surkeaksi. Wacom on kuulemani mukaan parempi ja toivon, että se olisikin laadukkaampi ja sillä saisi parempaa jälkeäkin.

    • RaiPi
      • Itselläni on tuo kanssa mutta oudon lätky alusta vaikka luulisi olevan ns. parempaa sarjaa kuin bamboot..

        Mitä tekniikkaa käytät noissa digeissä? Yleensä ihmiset käyttää kuvaa taustalla ja sitten siihen vaan kopioiden seuraavalle tasolle ja jättää hieman pohjaa kuultamaan läpi paremman lopputuloksen saavuttamiseksi.. Mites sulla?

        Äkkiä katsottuna näyttäs olevan tehty tyhjältä pöydältä patsi tuo lisko, joka vaikuttaa olevan todella skarppi. Tosin liskossa on sellaisia elementtejä, että siitä saa tosi hyvännäköisen kaikkine kiiltoineen ilaman kopiointeja.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      41
      1897
    2. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      710
      1290
    3. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      99
      1031
    4. Mitä nyt haluaisit kysyä kaivatultasi?

      Tässä hetkessä tai menneestä?
      Ikävä
      102
      908
    5. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      88
      904
    6. Mikä hänessä

      Saa sut kuumaksi?
      Ikävä
      66
      751
    7. Taidan olla pelkuri

      Kun en uskalla edes kysyä sulta 😳
      Ikävä
      33
      642
    8. Olinko yhden viestin arvoinen?

      Sen verran olit valmis panostamaan ja selvittämään umpisolmuja. Kukkuluuruu vaan sinullekin mies.
      Ikävä
      68
      518
    9. Kuka om uusi kylän mies?

      Ajelee polkupyörällä. Vaalea, melkein kalju. Ilmestyi katukuvaan tänä kesänä. Viettää aikaa kauppojen tuulikaapeissa. Ku
      Suomussalmi
      13
      518
    10. oot mun silmissä

      Vain äärettömän nolo. Anna olla jo 😂
      Ikävä
      78
      501
    Aihe