Aamun Hesarissa Esko Aho kertoo, että alan taidot valtion organisaatioissa on olematonta. Ehkä ei pitäisi käyttää niinkin vaativiin tehtäviin poliittisia suojatyöntekijöitä.
Informaatiotekniikka valtion laitoksissa
Tilja K
3<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Tietoa.
Koska rahat on tiukoilla, suuri osa tietotekniikkatyöstä ostetaan ulkopuolelta. Valtiolla ei ole varaa pitää yllä kuin kevyttä ylläpitoa. Lisäksi järjestelmät ovat aina aivan xtreme räätälöityjä, käytännössä siis kaikki ohjelmistot ja kokonaisjärjestelmät ovat uniikkitavaraa. Varta vasten jotain tarkoitusta varten koodattuja.
Vaatisi valtavasti rahaa, perustaa kaikkiin valtion laitoksiin omat tekniikkayksikkönsä. Ja koulutus, joka jatkuvaa, pitäisi kuitenkin ostaa aina ulkoa. Aivan sama ongelma on muuten myös kunnissa ja kaupungeissa, joskin pienenpinä.
En lue hesaria, en tiedä mitä Aho on lausunut. Mutta aloituksesta päätellen kyse ollut nimenomaan tekniikasta. Siis softasta ja raudasta. Valtio on keskittynyt informaatioasiaan, ei sen tekniseen toteuttamiseen. Pakko kun ei ole varoja.
Nyt kannattaa huomata ero terminologiassa. Informaatio on eri asia kuin onformaatiotekniikka. Aivan sama asia, joku kirjoittaa kirjan, kirjapaino painaa sen. Kumpikin kuuluu samaan projektiin, mutta aivan eri asioita. Ei kirjailijalla tarvitse olla omaa kirjapainoa.
=DW=
"=DW="
Tekniikkaa on seksissäkin, on viettelyä ja suoritusta.
Hyvällä tekniikalla saa siirrettyä informaatiota toiselle sukupuolelle, ilman kaapeliakin.
Eli ajattelen tekniikan sanana jonka voi kytkeä mihin tahansa, vaikka tipujen bongaukseen, joku Petelius on varmaan parempi "bongaustekniikanjohtaja" kun minä.
Joten, aloittajan käyttämä termi: Informaatiotekniikka vaatii informaatiotekniikan johtajan, mieluummin ammattitaisoisenkin. Ihmisen joka johtaa informaatiotulvaa ja tekniikkaa, valtion tasolla. Kaukaa hakien, minä olin sellainen, paljon matalammalla tasolla.
Ja senlaista oletan Ahon kaipaavan.
H.
Unohtui.
Ja valtiolla on strategissa paikoissa täysin omar yksikkönä. Kuten nyt vaikkapa maanpuolustukseen liittyvissä. Mutta ATK on tavallaan avointa koodia ja rautakauppatavaraa. Kaikki joudutaan räätälöimään tarpeiden mukaan. Ja siinä on alue, mistä kyse.
Joo. Kaitpa kaikilla valtion työntekijöillä on tietokone nykyään. Kone on luultavimmin valmistettu jossain Koreassa, siinä on ameriikkalainen käyttöjärjestelmä, ameriikkalaiset perusohjelmat. Servut ja muut on rakennettu ulkomailla ostetuista osista, niitten järjestelmät ovat myös ulkomaisia. Osa sovelluksista on sitten täysin suomalaisia ja ostetuistakin sovelluksista kaikki on räätälöity kuhunkin tarkoitukseen erikseen.
Mun mielestä aloitus antoi ymmärtää, että Aho ei tajua informaatiotekniikasta yhtään mitään. Ja sivumennen mainittuna, meillä on koodaaminen maailman huippua. Mutta ei valtio voi palkata tuhatta koodaria järjestelmäsuunnittelijoiksi. Suuri osa työstä on ostettava ulkoa. Onhan se suomalaista työtä.
Suomella ei ole itsellään nykyään edes yhtä tietokonetehdasta. Ohjelmistopuolella osaamista sensijaan on.Omavaraisuus on kokonaisuudessaan erinomainen sillä, tärkeimmällä sektorilla.
Ei suomessa muuten ole esimerkiksi omaa autosuunnittelua. Vaikka nyt autotehdas onkin. Ja siinä ollaan pohjoiskorean asemassa maailman automarkkinoilla. Mutta meiltä tullut paljon atk- puolen erikoisosaamista. Linux, Rovio, F- secure... lista on muuten melko pitkä. Ekä kännyköitä tai niitten latureita juurikaan tehdä suomessa, ohjelmistoja jne kyllä. On ajanhengen mukaan yksityisiä virityksiä. Nyt kun ei eletä neuvostosuomessa. Nyt eletään Suomessa.
=DW=