sanon minä. Katselin eilen silminnäkijää kakkoselta ja en voi kuin ihmetellä eräitten miesten ajatusmaailmaa.
Siellä arabimaissa (Tunisia) miehet vaatii että nainen on neitsyt naimisiin mennessään, mutta itse kuitenkin ovat käyneet naisissa ja jopa vieneet neitsyen joltain onnettomalta. On meinaan koko suvun tai jopa kylän häpeä jos nainen ei olekkaan neitsyt.
Nyt naisille tehdään korjausleikkauksia että olisivat miehen toiveiden mukaan impiumpilampeja. Siis täh.....
Jos miehet itse pitäisivät vehkeensä housuissaan niin moisia ongelmia ei olisi.
Siellä arabimaissa (Tunisia) miehet vaatii että nainen on neitsyt naimisiin mennessään, mutta itse kuitenkin ovat käyneet naisissa ja jopa vieneet neitsyen joltain onnettomalta. On meinaan koko suvun tai jopa kylän häpeä jos nainen ei olekkaan neitsyt.
Nyt naisille tehdään korjausleikkauksia että olisivat miehen toiveiden mukaan impiumpilampeja. Siis täh.....
Jos miehet itse pitäisivät vehkeensä housuissaan niin moisia ongelmia ei olisi.
Vastaukset 21
Vanhimmat
Taitaapi olla uskontoa vaan.
Oikeastaan kaksinaismoralismia uskonnon varjolla.
Vähän sama kuin Ortodokseilla pikkupoikien kanssa ja Lestadiolaisilla omien lapsiensa kanssa.
Pyysin minäkin muinoin isän tikin...vaikka kokoni pysyi samana, tai ehkä juuri siksi :)
Tiedä vaikka muija olisi salaa pyytänyt toisen..
H.
Palatakseni vielä vanhaan lempiaiheeseeni, eli pimppiin..ei kun:
Miltähän se tuntuu fiksusta miehestä kun tietää että ehkäpä morsiolle onkin asennettu kalvonläpyskä jälkiasennuksena?
Sitten kehuu joku ja sanoo: Oletpa saanut potran pojan...
Ja kummastakaan hiiton virheestä et voi olla varma!!!
H.
Emme voi ymmärtää ja turha meidän on vaivata ajatuksiamme asian ymmärtämiseksi, hyväksytään erilaisuus niin olemme edistyksellisiä kakstuhatluvun ihmisiä.
Eilen kävelin kirkonkylän pääraittia ja takaani kuului hyvin isolla äänellä murtaen Suomea.
"Perkele, minähän en linnaan lähde käskinpoliisin haistaa paskan".
Käännyin jäljessäni tuli tumma ja musta sekä nuori ehkä viisitoistavuotias suomalainen tyttö. Tyttö nauraa kikerteli idolilleen. Miehet puhuivat keskenään omaa kieltään.
Kansainvälistymistä, ja uusia tuulia maailmalta korven vesisateeseen.
"korpeloinen"
Silkkaa vihapuhetta Elovena-Kaurahiutaleita kohtaan.
Paketista pitäisi poistaa se blondi.
Silkkaa rasismia Suomalaista ihonväriä kohtaan, ei tosin ihan heti mutta jonkun vuoden päästä.
H.
Jos sinä et halua vaivata ajatuksiasi naisten puolesta se on sinun asiasi, mutta älä puhu muitten suilla.
Ja milloin sinä olet ruvennut hyväksymään erilaisuuden?
"Nittaminax"
Minulleko?
H.
Nitta!
Olen naisasianainen ollut aina ja jatkan ja kun kirjoitan tarkoitan mitä kirjoitan. Maahanmuuton lisääntyessä suomalaiset naiset ovat hekumoivalla intohimolla menemässä tähän alistamisen ansaan.
Ilmeisesti olet alistamisen kannalla koska kirjoitit, että en puhuisi muiden (sinun) suillasi.
Olen aina hyväksynyt erilaisuuden, mistä olet saanut päähäsi, että en ole?
Siis et edes tiedä mistä puhun. Mä mistään suomessa tapahtuneesta ilmiöstä puhunut vaan tunisiassa. Jos et tiedä mistä puhutaan olis kiva jos et kommentoisi.
Ai olet hyväksynyt vai jopa homot ja lesbot. Miten mulla on väärä kuva ja muistelen että maahanmuuttajatkin sinua vaivaavat.
Äläkä vääntele mun sanomisia.
Täytynee vääntää rautakangesta kun ei mene sanomani perille vaikka ei se mene tämänkään jälkeen.
Toivoit miehien pitävän kalunsa housuissa niin moisia neitsyysongelmia ei olisi.
Tunisiaan sitten aijot lähteä neuvojasi jakamaan,... pitäkää pippeli housuissa ; )
Esimerkkisi oli Tunisiasta. Mutta kun tuon esimerkki voidaan yleistää Eurooppaan se on hyvin lähellä kun kansakunnat vaeltavat. Se on tätä päivää myös Suomessakin.
Hollannissa esim. monet marokkolaiset miehet hakevat vaimonsa Marokon syrjäkyliltä, lukutaidottomia nuoria tyttöjä ja tuovat heisät vaimoina Hollantiin.
Kun nainen on aikansa siinnyt hänet lähetetään takaisin kotimaahansa avierohan on selvä kun mies jättää. Marokossa on näitä Eurooppaan tuotuja ja takaisin käytön jälkeen palautettuja neitsytmorsiamia, vaimoja jo ongelmaksi asti.
Neitsyt vaatimukset eivät ole enää samoja kun aletaan hengailemaan erimaalaisten neitosten kanssa. Iloista antajaa miehet kaikkialla rakastaa.
Katsot vain katukuvaa, niin näet nuorten suomalaisten teini-ikäisten hengailevan tummien miesten kainaloissa. Miehilä voi olla jo neitsytvaimo kotona etsittynä ja jos vahinko sattuu jää suomineito yksinhuoltajaksi..
Olen aina hyväksynyt erilaisuden ja ysäväpiiriini kuuluu erilaisia ihmisiä. Asian tekee kriittisemmäksi jos miehet tai naiset menevät naimisiin samaa sukupuolta olevien kanssa ja alkavat lisääntymään.
Lapsen etua ajattelen. Kaikki ihmiset rotuun katsomatta haluavat tutustua juuriinsa ennemmin tai myöhemmin.
Lue aina viestit huolellisesti sittten kun olet ne ymmärtänyt, vastaa.
Saat vääntää vaikka ratakiskosta, minua ei kiinnosta mitä hollannissta tai suomessa suomalaiset neitsyet tekevät ja jäävätkö yksinhuoltajiksi, se on heidän vapaaehtoinen valinta. Se mitä arabimaissa tapahtuu ja nimen omaan miesten ehdoilla kiinnosti minua.
Minä nyt väännän sinulle rautalangasta että tajuat mistä on kyse jos natinaltasi kerkeät.
Siellä ukot huutavat neitsyeiden perään ja naiset ovat oman suvun tai koko kylän moraalisen katseitten alla. Jos et ole neitsyt, sinä olet huora etkä pääse kunniallisiin naimisiin. Mikä tässä on sinun vaikea ymmärtää.
Tuhotaan jonkun nuoren tytön keho 15min sessiolla, niinku eräs näyttelijä ohjelmassa sanoi. Halutaan neitsyt vaimoksi, mutta sekin huuma kestää ehkä noin 15min ja sen jälkeen oletkin naimisissa naisen kanssa joka ei ole neitsyt.
Mikä hel'vetti saa miehet himoitsemaan jotain nahan riekaletta.
Ja jos et vieläkään tajunnut niin unohda koko juttu.
Ihan turhaa valistat minua, luen kansainvälisiä lehtiä ja tiedän vielä karmeempiakin tarinoita lasten hyväksikäytöstä siitähän tässä on kysymys alaikäisiin sekaantumisesta, pedofiliasta.
joskus tutustumassa paikallisiin oloihin Tunisiassa. Kyllä siellä on ollut iät ajat bordellia kuten keski- ja eteläeuropassa nyt yleensäkin on. Eihän tällä periferiassa saa olla muita kun uskonnon varjolla tehtyä haureutta. Kuten jo hatska kertoi.
Italialaiset ja ranskalaiset miehet ovat käyneet Tunisiassa jo ammoisista ajoita lähtien ilottelemassa ( naima lomilla) siellä.
Nythän itäeuropasta on roudattu sinnekin ilotyttöjä kuten muualle arabimaihin, joten ei mitään uutta auringon alla ole vielä tapahtunut vaikka ne Suomen toimittaja parat saa sellaista sinun uskomaan ja monia muita suomalaisia.
Tunisian asioista olen ollut tietoinen jo 70-luvusta lähtien. Lankoni on nimittäin tunisialainen.
Voi helevatan kuustoista sun kanssa. Nämä olivat kaikki aikuisia ihmisiä silloin ja nytkin. Aloituksessa ei missään tuotu julki lapsiin sekaantumisista niin sä vedät hatusta ihme juttuja.
Nittaminax ja Korpalo
Asutteko te samassa talossa?
Kommuunissa?
Ajatuksella kun luen kaksintaisteluanne läpi, tulee minulle tunne että siskokset riitelevät.
Toisissakin ketjuissa alan olla teistä hämmentynyt.
Usein tulee teistä myös tunne että nyt on yhdessä sovittu mikä asia nostetaan pinnalle,
Vaikka sitten jankuttaenkin.
Enhän minä, tietenkään, epäile teitä samaksi ihmiseksi, sielunkumppaneiksi vain.
H.
Sama ongelmahan on kaikissa yhteiskunnissa, joissa naisten ja miesten tasa-arvo on yhtä kaukana, kuin itä on lännestä.
Helppohan miehen on kamppeensa kanssa liehakoida, nainen siitä on aina saanut seuraukset kantaa.
Tosin, eiväthän koskaan ihmisen luonteenpiirteet ole olleet pelkästään sukupuolisyntyisiä.
Kaksinaismoraalia on maailma aina ollut täynnä, kuin on nytkin.
Hyvin sanoi eilen Jani Toivola Maria-ohjelmassa, jota satun harvoin katsomaan.
Samaan aikaan eduskunta pohtii, osin kovinkin kriittisesti homojen ja lesbojen tekemisiä ja tekemättä jättämisiä, jotka jo viettävät ihan tavallista elämää, kukin tahollaan.
Mitä muut ovat vetämään mattoa heidän altaan, kaksinaismoralisoimalla heidän elämäntapansa? En nyt sanasta sanaan muista, ajatus kai summittaisesti oli noin. Oikokoon, ken osaa.
----
Mitä muut ovat antamaan (kaksinais)moraalisia sääntöjä ihmisille, jotka lakia ja hyviä tapoja noudattaen elävät omaa elämäänsä?
Täyttä halua olla olevinaan muita parempia, on halveksia ihmistä, itseoikeutetuin mukamoralismin laein?
Lempi nyt jos aloittajaa oikein ymmärrän hänen pitäisi ottaa kantaa viestiisi ja kirjoittaa...."Siis et edes tiedä mistä puhun." Joten annetaan olla.
"korpikirjailija"
Ja niin yhteinen tarinanne jatkuu... :)
H.
Olit eilen huolissasi, että hiihdän perässäsi käsitin jopa, että kuvittelet olevasi idolini suuri rakkauteni ; DDD. Taitaa olla ihan toisin päin, mutta nyt lähden mökille hakemaan jouluvaloja vaikka tämä ilmoistusluontoinen asia olisi kaiketi pitänyt kirjoittaa jo tehtyyn jouluvaloaloitukseen ; ))
HUI!
Mitä muut ovat antamaan (kaksinais)moraalisia sääntöjä ihmisille, jotka lakia ja hyviä tapoja noudattaen elävät omaa elämäänsä?
Täyttä halua olla olevinaan muita parempia, on halveksia ihmistä, itseoikeutetuin mukamoralismin laein?
-------------------------------------
Sain kyllä ohjelmasta sen käsityksen että naiset itse olivat ottaneet kyseisen asian siellä esille.
No tajunnanvirtani ehti solua jo Maria-ohjelman Jani Toivolan puheisiin.
Ymmärrän täysin kantasi, jonka itsekin allekirjoitan.
Tahtoo mieli hypähdellä kiveltä toiselle.
Onneksi naisetkin vähitellen saavat äänensä esille, ja uskaltavat puhua.
Samanlaistahan on ollut aikoinaan täälläkin. Ehkä jonkun ukon pimeissä sisäsaleissa vieläkin kummittelee tuo jäänne muinaisuudesta.
Voihan sillekin olla ollut tietty järki ennen ehkäisyä.
Mutta, nainenhan häpeän on aina saanut kantaa. Nainen on ollut *****, ukko kunnon pukki, joidenkin mielestä. Tähditin omakätisesti.
"Nittaminax"
Pehmillylällyni, minä lennähdän tähän väliin vaalean mutta timmin pyrstöni kanssa.
Lakeja ja tapoja on annettu myöskin muille kansoille, vaihtelevin tuloksin.
Suomen lait muuttuvat, Saksassakin muuttuivat aikoinaan, Englantia painostetaan muuttamaan...
Ruotsi ihmettelee...mitä ne taas, Saksaa kun eivät oikein enää muista, laakereineen...
Norja taas nostaa leikisti keskisormeaan, syytä kun heillä on.
Islanti sit ampuu jos joku vesilleen eksyy..
Ekypti, lipya, syyria ja pahrainit...
Lakeja siellä laativat.
Ja kaikki het ovat toinen toistaan parempia.
Miten sitten naiset..lapsia syntyy kuitenkin, tavalla ja tavoilla toisilla.
Ihan liikaa.
H.