Aineet kodinsiivoukseen

Mitkä pesuaineet ja -välineet riittävät oman kodin siivoamiseen?
6328
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Minä siivoan ammatikseni (laikkari) mutta kotona minulla ei kovin montaa ainetta ole.
Astianpesuaine on hyvä yleispuhdistukseen esim. lattioille ja tasoille, samoin mikroaaltouunille. Kylppärin ja saunan pesen Universal Stone;lla, sillä saa myös tiskipöydän kirkkaaksi. Myös uunin voi pestä tällä Universal Stone;lla.
Kissan laatikon välillä desinfioin klooripitoisella aineella.

Välineiksi riittää muutama mikrokuitupyyhe tasoille, wc-pöntölle jne. ja lattioille kätevä väline on mikrokuituinen tarralla kiinnittyvä moppi.

Äänestä
  • Unohtui mainita, että wc-pöntölle voi kyllä olla oma siihen tarkoitettu puhdistusaine värjäytymien ehkäisemiseksi.

    Äänestä

enpä menisi astian pesuaineella ainakaan herkkää lattiapintaa tärvelemään jollain fairylla. Ei esim. kiillon yleisp. ´niin paljoa maksa, että siihen ei voisi satsata. Laminatti ei esim. kestä saippua pitosta puhdistus ainetta. Jotkut sanoo että vihreä fairy ei sisällä saippuaa, ja sitä voi käyttää, mutta enpä menisi sen nimeen heti vannomaan. MIeluummin käytän joko mäntysuopaa, tai kunnon yleisp. Tasopinnoille ja ja pölyjen pyyhintään tiskiaine sopii, sekä seinät lähtee puhtaaksi, mutta lattia materiaaleja on niin monia nykysin, että tiskiaineet helposti varovaisellakin annostelulla vaan kerrostuvat pintaan..eihän missään työpaikassakaan missä siivotaan ole lattioille tiskiainetta tarjolla. universal stone ainakin lattioille on hyvä oikealla annostelulla.!

Äänestä
  • Et siis tiedä että mäntysuovassa on saippuaa ?
    Et halua käyttää saippuaa mutta käytät mäntysuopaa jossa on saippuaa ?????

    Ja toisekseen, juuri mäntyöljypohjaiset puhdistusaineet eli esim. Kiillon Samett kerrostuu liian usein käytettynä reunoille.

    Äänestä

  • Kaliumsaippua on sitä ehtaa suopaa, mätyöjystä taas tehdään natriumsaippuaa, jota suovaksi kutsutaan.

    Käsiniskiaine sopii hyvin pinnoille, jotka ei siedä emäksiä tai happoja, ja on turvallinen vaihtoehto. EI kerrostu. Mäntyöljypohjaiset kerrostuvat. Jotkin muutkin voivat kerrostua ajanoloon... esim. Metallipintojen putsausaineet.

    Äänestä

Käytän kylppärissä rasvalikaan tarkoitettua pesuainetta, eli pH 8 ylöspäin käytän sitä myös keittiössä. Laminaatille on oma pesuaine ja muihin riittää yleispesuaine pH 7. Pesuaineissa on hyvä katsoa pH. Tietää mihin likaan mitäkin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kämppäputiputs kirjoitti:

Mitkä pesuaineet ja -välineet riittävät oman kodin siivoamiseen?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu