Eli kahden vuoden määräaikainen liittymä on vihdoinkin loppunut, onneksi. Mutta sain mokkulan itselle. Nyt ei tosin ole enää soneran liittymää, että voisin käyttää mokkulaa..
Kertokaa miten voin saada mokkulan toimimaan?? Vaikkei ole liittymää. Kenties jonkinlainen prepaid mokkula liittymä???
Kertokaa miten voin saada mokkulan toimimaan?? Vaikkei ole liittymää. Kenties jonkinlainen prepaid mokkula liittymä???
Vastaukset 29
Vanhimmat
Tee sopimus soneran kanssa uudestaan sille SIM-korinlle, joka sulla siinä oli/on.
Sit se taas toimii!
Sim-kortilla, jossa on toimiva liittymä. As simple as that.
-Rr
Jos teet liittymäsopimuksen jonkun toisen operaattorin kanssa ja kytkymokkulasi on ollut simmilukittu, joudut pyytämään entiseltä operaattoriltasi lukituksen poistoa. Sen saat kun kerran olet sopimuksen loppuun asti maksanut.
Ehkä en ollut tarpeeksi selkeä aloitusviestissäni. Mokkulan määräaikais sopimukset on saatanasta!!! Epäinhimillisiä , kelvottomia ja ylihintaisia jota kellään ei tulisi kokea! Mulla on nyt jo toimiva kiinteä (ilmainen) netti, joka toimii aina, toisinkuin tuo paska mokkula.
Mun syy, miksi kysyin tätä oli semmoinen, että lähden joulukuuksi (siis vain 1 kk) toiselle paikkakunnalle (kaupungin ydinkeskusta kuitenkin, joten pitäis mokkulan toimia). Siellä minne menen ei ole nettiä ja ainoa mahdolisuus nettiin on täten mokkula, joten tarvin mokkulan toimivaksi vain yhdeksi kuukaudeksi.
Tuo mokkula on soneran, jonka sain itselleni sopimuksen loputtua.
"Ehkä en ollut tarpeeksi selkeä aloitusviestissäni. Mokkulan määräaikais sopimukset on saatanasta!!! Epäinhimillisiä , kelvottomia ja ylihintaisia jota kellään ei tulisi kokea! Mulla on nyt jo toimiva kiinteä (ilmainen) netti, joka toimii aina, toisinkuin tuo ***** mokkula."
Sinulla taitaa olla suhteita, kun saat ilmaisen netin. Ainahan on maksettava eikös juu...........
Kuuluu opiskelijakämpän etuihin...
Soita soneralle ja vaadi tikun lukituksen avaus.
Kuukausi hoidetaan näin: 1. mokkula tilataan 1-2 viikkoa ennen postista hakua. 2. mokkula tilataan n viikon 1. käytön alotuksesta. 1. palautetaan ennen 2 viikon palautusoikeuden täyttymistä. 2. otetaan käyttöön. Palautus ajoissa. Postimyynnin palautus 14vrk sisällä. Saunalahti, DNA, Sonera. Maksaa vaivan hakea postista ja asennuksen.
Näin se on. Täytyy olla tyhmä tai hullu, jos ostaa sian säkissä kahdeksi vuodeksi. Mokkulayhteys toimii jonkun aikaa ja sitten alkaa vatutus ja asiakas maksaa. Nm. Ei koskaan enää.
http://www.rkioski.fi/Sonera-Easy-Prepaid.410.0.html
Ilmeisesti tämä on ratkaisu ongelmaani...
Tiedonsiirto 1,90 €/Mt
http://www.sonera.fi/puhelin ja liittyma/liittymat/easy prepaid
Hyi saatana mitä rosvousta.
Eikä ole kun edullista, yhden dvd-leffan imutushan maksaa tuolla liittymällä alle 9000 euroa.
Traileri rapiat satasen, kyllä se asia siitäkin selviää.
Sulla on varmaan 3g puhelin?Katoppa paljon maksaa data tai ota joku liittymä netti maksaa 1-5 egee kuussa.
Voit olla puhelimella netis tai käyttää puhelinta modeemina tietokoneessa esim.pc-suiten avulla.
Niin ja käyhän se sim-korttis myös mokkulaan.
päälle vielä että koneesi viedään, joudut putkaan, ja ttvk pistää juhlakarkelot pystyyn.
unohtamatta 10000e korvausvaatimuksia oikeudenkäyntikulut... hyvää loppuelämää wareiluun vaan.. saahan sitä onneansa kokeilla kepillä jäätä, käyttäisit päätä odottaisit edes huomista säätä.
Älä osta soneralta mitään päivä ! Soneralla on datakatto eli lisämaksulukitus kaikissa liittymissä tiettyyn rajaan määrässä dataa. Saunalahdella saat tikkuneen täysnopean 13.90 ilman et putoot gprs:lle kesken maksukauden ja prepaidilla pääsee 1,90 päivä ilman tekstiviestitilaustakin. Viikko noin vajaa euro päivä ja kuukaus ....
No nyt ette ihan tiedä. Googlettaa vaikka :
sonera prepaid-nettitikku
Vvaikka siinä on sonera easy liittymäkortti, niin prepaid-netti on siinä eriasia kuin erikseen ostettava prepaid-puheaika
kiinteä kk-hinta 19,90€ ; ne siis tosiaan ostetaan erikseen, jos ei nyt välttämättä halua sitä puheaikaansa tuhlata siihen netin käyttöön).
Nimellinen nopeus 7M/s (itellä käytännössä useimmiten n. 4M/s). Datasiirtoraja 3G/kk ennen, jonka jälkeen liittymä hidastuu , mutta isot ohjelmat (jos puuttuu koneelta), leffat yms. isot tiedostot voi ladata jonkun lankaliittymän kautta vaikka muistitikulle tai ulkoiselle kovolle ja siirtää niistä sitten tarvittaessa (jos tarvii) koneelle
ettei syö sitä datasiirtokiintiötä liikaa.
Passaa normi netinkäyttöön ym. peruskäyttöön vallan mainiosti.Youtubet yms toimii vallan mainiosti (ei pätki).
Niinku tul sanottua netistä tallennukset jonkun lankaliittymän kautta.
Ni voi googlettaa vielä;
sonera netti lataus
on siis eri kuin puheajan lataus, vaikka samalla sim-kortilla (myös kännykässä) toimivat.
No siis mobiililaajakaista prepaid-liittymä on yks vaihtoehto.
Esimerkiksi Saunalahdella kun ostaa sen paketin, saa modeemin ja kuukauden nettikäyttöä. Sen jälkeen Kuukausipaketti 1 (max. 1 Mbit/s.) hintaan 19,80 € / 31 vrk
Rkioski myy, olikohan se aloituspaketti jotai 39e vai 49e
Kiitän vastauksista
PS. Muistin juuri erään viestin ansiosta, että minullahan on 3g liittymäsopimus, siis liittymään tuli samsung galaxy puhelin kytkynä mukaan. Tosin olen myynyt puhelimen pois, mutta luulis tosiaankin sen mun sim-kortin käyvän tähän mun soneran mokkulaan. No täytyy testata.
Jos se liittymä ei ole Soneran niin ei välttämättä toimi suoraan koska tikku voi olla lukittu Soneran liittymille. Mutta koska tuo määräaikainen sopimus on loppu niin saat Soneralta tarvittaessa koodin ja ohjeet kuinka tuo lukitus puretaan (se lukitus kannattaa jokatapauksessa purkaa siltävaralta että mokkulalle tulee jatkossa käyttöä).
http://www.elisanet.fi/tuki/mp.html
Jees. Ei niitä tikkuja ole mitenkään lukittu. Asentaa vaan jonku mieleisen operaattorin sotkut sisään ja toimii. (firmware, software ja sim)
On niitä semmosiakin ohjelmistoja jolla toimii kaikki sim-kortit heittämällä. No operaattorin asetukset joutuu itse laitteleen.
Saunalahti prepaid taitaa olla ainoo toimiva missä ei muiluteta käyttäjää ja tiputeta linjoja kesken kautta datakattoon lopun kuukauden ajan jaksolle. Vaatii latauksen 10 kk välein saldoa. Käytössä on 4megaa sisäänpäin, 1,4 ulospäin nopeus toisin kuin muilla about 512kt
Helposti onnistuu esim norpalla
Hae ärrältä soneran prepaid mokkula.. toimii.