Jenkkilässä kerran

Näin se meni..

Yömetrossa joukko tumamihoisia hillujia piiritti yksinäisen miesmatkustajan ja pyysi lompakkoa.

Miesparka ei voinut muuta kuin kaivaa kuvettaan. Sieltä hän veti lompakon sijaan pienen pistoolin ja ampui jokaisen tummaihoisen ympäriltään ja soitti poliisille.

En muista kuolivatko kaikki, mutta sen muistan, että ampuja oli insinööri.

Suomessahan näin ei saa tehdä, vaan sun pitää peräytyä (jos pystyt) tai tulla ryöstetyksi.

2

209

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Noin se ei mennyt

      Ei ollut yömetro, vaan aikaisin iltapäivällä. Kukaan neljästä ammutusta ei kuollut. Ampuja ei soittanut poliisille vaan lähti pakoon ja ilmoittautui poliisille yhdeksän päivää myöhemmin.

      Ampuja tuomittiin oikeudessa aseen laittomasta hallussapidosta, mutta hänet vapautettiin murhan yrityksen syytteistä. Hän sai vuoden vankeustuomion sekä joutui olemaan vuoden psykiatrisessa hoidossa.

      Myöhemmässä siviilioikeudenkäynnissä ampuja tuomittiin maksamaan yhdelle uhreistaan 43 miljoonan dollarin korvaukset, ja ajautui vararikkoon.

      Nykyisin, lähes 30 vuotta myöhemmin Bernhard Goetz viettää hiljaiseloa New Yorkissa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      196
      1492
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      140
      934
    3. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      58
      911
    4. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      85
      892
    5. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      53
      816
    6. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      10
      710
    7. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      255
      703
    8. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      338
      671
    9. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      58
      664
    10. Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?

      "Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol
      Maailman menoa
      74
      636
    Aihe