Nyt viiden päivän ajan 39 asteen kuume, kova yskä ja hengenahdistusta. Kuulostaako keuhkokuumeelta? Lääkäriin olen kyllä menossa vielä tänään ja siellähän se selviää (ehkä), sain ajan terveyskeskuksen päivystykseen, mutta tykkään spekuloida. Anyone?
Keuhkokuume?
12
10821
Vastaukset
- rasitusta oli myös
mulla tuli keuhko kuume lopuks kun kuume laski ja nousi noin 3vkn ajan.
- tOd.On
kuulostaa aika varmalta!
Hyvä, kun olet menossa tai varmaan jo käynytkin!?
Pääsitköhän kotiin? - figtdex
Kävin lääkärissä, todettiin keuhkokuume. Vähän tosin ihmetyttää, kun lääkäri vaan kyseli oireet ja kuunteli vähän keuhkoja ja siinä se oli. Ei keuhkokuvaa, ei verikokeita, ei mitään. Noh, sain antibioottikuurin Amoxin 500 mg 2 tablettia 3 kertaa päivässä plus jotain limanirroituslääkettä (Flavamed) ja passitettiin kotiin. Täällä sitten istun ja toivon että kuuri alkaisi vaikuttaa, nyt olen syönyt noita melkein kolmen vuorokauden pätkän, eikä vaikutuksia kuulu. Eilen illalla kuume hyppäsi ennätyslukemaan 39,7 ja lisäksi tuli yskiessä rintaan joku pistos joka muistuttaa itsestään koko ajan, yskiessä täytyy pidellä kiinni kylkiluista ettei ihan pirhanasti sattuis. Voi hyvä lääke, vaikuta, vaikuta, vaikuta, vaikuta, jooko?
- kt
Minulta otettiin verikokeet ja röntgen kuvat, sain antibioottikuurin Amorion 750mg 1x3. Eka päivä menossa.Luulis jo sinun lääkityksen vaikuttavan, mutta sulla onkin ollu korkeempi kuume pitempään kuin minulla. Vai kaipaisko ne sinun keuhkot kuvauksen ja toisen laisen kuurin?
- no panic
Mullakin oli kuumetta 2vrk vaikka lääke aloitettiin kin..crp tulee jälkijunassa joten koeta kestää..ota buranaa ,,panadolia jos burana ei käy..Jos vointi ei 3 vrk ole parempi-menet lääkäriin..tai jos hengenahdistusta alkaa tulal ja kovia kipuiluja rintaa.Näin lekuri ohjeisti minua..
- Sari-64
Hei
Sun tarina on kopio omastani. Mulla on sama kuuri menossa. Kolme päivää kesti lääkettä syödä ennen kuin kuume laski. Mutta sun on ehdottomasti käytävä verikokeissa ja keuhkokuvissa!!!
Mulla on viiden päivä kuuria menossa. Crp on silti vielä tänään yli 50 (normaali n.5).
Tämä on kova tauti, josta voi tulla vakavia jälkitauteja ja keuhkokuume itsessään on jo "kuolemaan johtava sairaus"
Muista levätä ja hoida itseäsi huolella.
- mulla kans
Kun olet sairastanut noin selkeillä oireilla monta päivää niin jo kuuntelu riittää joskus..voi kestää pari vrrk kunnes kuume alkaa laskea..Tsemmppiä sulle!
- tOd.On
Heiii nyt!!
Toivottavasti oot mennyt uudestaan lääkäriin, koska tuo on jo
todella, todella vakavaa ja vaatii sairalaa!!
Ihmettelen tämän lääkärin käytöstä!!!!!! :O
Heti menet takaisin lääkäriin jos tuo kuume on nuin korkee ja
kipu/pistoa vaan!!
Ei nää lääkärit nyt ota vakasti, mutta ota edes sinä nyt ja mene pian..
Älä enää odota että vaikuttaa,koska tarviit jo sairaalahoitoa!!!!
Oon niin pahoillani sun puolesta, koska tiiän mitä tuo on.. :( - figtdex
Kiitos myötätunnosta ja huolehtimisesta tOd.On
Kyllä lämmittää sydäntä tuollainen :)
Kaikki on kuitenkin jo paremmin. Kuume lähti laskuun tiistaina ja nyt sitä ei ole enää ollenkaan. Kylkiluut vähän jomottaa yskimisestä, mutta muuten ei satu enää. Yskä on tietysti vielä, eikä mitään jaksa tehdä, mutta suunta on parempaan päin. Ei auta muuta kun syödä kuuri loppuun ja levätä ahkerasti. :) - tOd.On
Huolehdin tosiaan, kun tiedän tunteen tuossa tilassa ja, jos lääkärit vähättelee niiin en kestä! :(
Tulee niin oma keuhkokuume mieleen..
Mutta..
Hienoa ja todella hienoa, että alkaa helpottamaan.. jopa minulle tuli hyvä mieli! :)
Lepäät ja otat rennosti, ettet saa enää pahoja jälkitauteja lisänä!
Tuuhan kertoo jatkossa miten menee ym.
Paljon jaksuja ja *haleja* :)) - figtdex
Omasta puolestani kaikki on hyvin. Hengitys kulkee melkein normaalisti ja yskäkin on melkein lähtenyt. Jäljellä yleistä väsmystä ja sen sellaista.
Mutta.
Tuntuu olevan kovin tarttuvaista. Ensin tuli veljelleni keuhkokuume. Kolme viikkoa myöhemmin sairastuin itse. Nyt on kulunut kolme viikkoa siitä kun sairastuin. Noh, eilen sitten alkoi avomies yskimään ja iltaa vasten nousi kuume, 39. Oireet on niin samat, että ihan varmasti on sama tautikin.
Voi räkä, muuta ei voi sanoa. Toivottavasti ehtii kutoutua edes jonkun verran jouluksi, että pääsee nauttimaan jouluruuista kunnolla. Huoh. - Testatkaa nuo:
........jatkuu. Kvht-altistus aiheuttaa kaikissa kudoksissa ja kaikilla limakalvoilla solutuhoa ja kolmen tärkeimmän L-a, L-b ja Bif hyöty-bakteerin tuhoa. Aiheuttaen keuhkojen limakalvoilla astman kaltaisen tulehdustilan. Kosteusvauriohomeiden-antibiootti ja lääke-antibiootti tuhoaa limakalvojen kolmea tärkeintä L-a, L-b ja Bif hyöty-bakteereita, josta seuraa 1.0-immuuni-puolustuksen heikkeneminen, josta taas seuraa 1.1-hermostollisen- ja 1.2-hormonaalisen-järjestelmän heikkeneminen, kunnes limakalvot ovat niin ”ohuet”, että veri irtoaa ja 1.0-immuunipuolustus romahtaa kokonaan, jolloin elimistö ei pysty enää taistelemaan sairauksia vastaan, josta surullisimmat seuraukset ovat:
- Krooninen poskiontelotulehdus,
- Syöpä ja
- Kuumeeton keuhkokuume.
..........jatkuu oiretestissä.
http://maitohappobakteeri.omasivu.fi/
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t1163708Ikävä sinua..
Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va141681Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"
Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos141538Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu181396Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt2931373Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä
Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi261260Tuntuuko sinusta mies
että olet jossain, mutta sydämessäsi haluat olla muualla. Suunnittelet kaikkea kivaa ja olet innolla mukana, mutta silti16934Kapiainen siviiliesimies, Herra suuri Herra
Sotilaana kyvytön, johtajana munaton ja kotona tossun alla. Se on upseerin uran tuen pää, seinään ajo. Mutta aina löytyy72923Väärä pää tutustumiseen
Mikä ihme on, että miehet haluavat ensimmäisenä sänkyyn? Onko nykyään niin helppo saada nainen peittojensa alle.. tai pä117876Mitä tapahtuisi....
Meidän välillä jos törmäisimme yöelämässä ilman häiriötekijöitä ja olisimme hieman huppelissa? Päättyisikö ilta kenties60829