Vaikka douping seuranta on vähäistä . eikö ole aika räikeää ja eläimen hyvinvoinnin vastaista tuoda näyttelyyn koira joka on juuri rauhoitettu terveystutkimusten takia??!! Näitä on vähän väliä ja nyt menneen viikonlopun näyttelyssä oli taas tällaine tapaus itse harrastamassani rodussa , surullista että ihmisen kunnianhimo näyttelyitä kohtaan menee koiran hyvinvoinnin edelle !!!! =(
Luulisi että kennelliitto puuttuu edes näihin räikeimpiin tapauksiin ja tarkistaa käytetyn rauhoitteen varo-ajat ...koska muutoinhan koko antidouping on vain vitsi
Luulisi että kennelliitto puuttuu edes näihin räikeimpiin tapauksiin ja tarkistaa käytetyn rauhoitteen varo-ajat ...koska muutoinhan koko antidouping on vain vitsi
Vastaukset 4
Vanhimmat
Ei siinä koiran hyvinvointi mitenkään kärsi. Koko juttu on silkkaa idiotismia. Jos terveen nuoren koiran hyvinvointi kärsii tarkkirauhoituksesta, miten niitä tarkkeja sitten saa tehdä, kysynpähän vain ...
Kukaan ei ole niin typerä, luulisi lonkkatarkin rauhoitusaineen vaikuttavan koiran käytökseen tai oloon ties mitenkauan, jos se vain on normaalin asiallisesti tehty ja annosteltu.
Muussa tapauksessa eläinlääkäri tekee jo ammattitaidottomia.
^
Kyse oli NÄYTTELYYN tuomisesta terveystarkin jälkeen. Onko sulla joku ongelma sisälukutaidon kanssa?
Jos doupping sääntö sanoo että anestesian minimi varo-aika on 28 vuorokautta niin sun mielestä on ihan ok että sääntöä rikotaan ja tuodaan koira kehään ???
Onpa taas mahtavaa nähdä , että teitä säännöistä piittaamattomia löytyy useampia....Antidopparit perustuu eläinsuojelulakiin että revippä siittä !!
Miksi siis on antidouping säädökset jos ne on ihan turhia ????
No se koira nyt ei taatusti kärsi näyttelyyn tuomisesta sen enempää tai vähempää on se sitten muutama päivä aikaisemmin vaikka rauhoitettu lonkkakuvauksen takia tai ei.
Niiltä osin kysymys on sääntöjen noudattamisesta eikä koiran hyvinvoinnista. Sairaat koirat on eri asia.
Sääntöjen tarkoitus on kaiketi toimia koiran parhaaksi ja varoajat on annettu jotta koira toipuu toimenpiteestä. On aivan sama miksi rauhoitus on tehty-toimenpide vai terveystarkastus. Rauhoitus on rauhoitus ja sitä koskevat annetut säännöt. Ihmisten välinpitämättömyydestähän kyse on useammain kuin tietämättömyydestä. Ilmianto kennelliittoon ja näyttelytoimikuntaan varmaan kitkisi muutaman lainkiertäjän porukasta ja antaisi muille viestin että lakia kannattaa noudattaa.