E:stä --> B-luokkaan kouluttamalla

E --> B-luokkaan

8

338

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • laatuko maksaisi?

      Tuohan on aivan selvää! Mutta paljonko nousee hinta ku työ tehdään 3krtaa huolellisemmin?

      • Ehkä näin

        Varmaan suhteellinen vaikutus (siis koko talon hintaan nähden) aika olematon? Luulisin?


    • vanhempi talo

      Olen huomannut, että painovoimaisessa ilmanvaihdossa poistoilmakanavista vuotaa paljon lämpöä ulos. Samoin jos kuvaa tuloilmaventtiiliä niin sieltä vuotaa paljon kylmää sisään. Pitäisikö nuo tukkia vai tiivistelenkö vain ikkunoita ja ovia lisää. Mainosmiesten mukaan ikkunaremonteilla ja tiivistämisellä saa kuulemma suuret säästöt.
      Lämpöpumput hoitaa lämmityksen joten ostoenergian kulutus on kuitenkin melko pientä. Paljonko PILP ottaisi lämmöstä takaisin, kuinka nopeasti poistoilmalämpöpumppu maksaisi putkistoineen itsensä takaisin lämmityskuluissa?

    • D -> A-luokkaan

      Turha sitä on laskea kuinka nopeasti maksaa PILP itsensä takaisin, painovoimaisen muuttaminen kannattaa aina, paraneehan siinä asumismukavuuskin.
      Mä laitoin painovoimaisen tilalle Enervent koneen ja ILP jelppaa lämmitystä, säästöistä sen verran et 9 vuoden keskiarvokulutus vuotta kohti oli ennen 27795kwh ja nyt viimeisen vuoden aikana meni enään 18954kwh.
      Ikkunaremontin tein nyt kesällä ja tämän hetken säästöt ovat viimevuoteen verrattuna syyskuu 724kwh -> 640kwh ja lokakuu 1384kwh -> 1137kwh.
      Niin ja talo on omakoti yhdessä tasossa ja 146m2.

      • vanhempi talo

        Outoa, meillä on suurinpiirtein yhtäpaljon neliöitä ja vuosikulutus on noin 15000kWh (käyttösähkö mukana) 300litraa öljyä. Kahtena viime vuonna. Sauna kerran viikossa puilla. Ei ole tehty lisäeristyksiä eikä ikkunaremontteja. Talo 60-luvulta.
        Enpä taida tehdä mitään toistaiseksi.


      • PILP tuhlausta

      • D -> A-luokkaan
        vanhempi talo kirjoitti:

        Outoa, meillä on suurinpiirtein yhtäpaljon neliöitä ja vuosikulutus on noin 15000kWh (käyttösähkö mukana) 300litraa öljyä. Kahtena viime vuonna. Sauna kerran viikossa puilla. Ei ole tehty lisäeristyksiä eikä ikkunaremontteja. Talo 60-luvulta.
        Enpä taida tehdä mitään toistaiseksi.

        No ei tosiaan kannata tehdä mitään jos noin hyvin on asiat, 300litraa öljyä vastaa 3000kwh sähköä eli sulla on 18000kwh kulutus ja se on hyvä tulos, siihen kun ei meinaa päästä moni uusikaan talo, niin mulla on 70-luvulta.


    • Melkein passiivi..

      Ihan hyviä lukemia kun ottaa huomioon, että passivitalon vaatimus on 0,6. Ei tuossa olla kaukana. Suhteellisesti ero on kuitenkin jotain.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      268
      2470
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      76
      2411
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1598
    4. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      9
      1589
    5. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      49
      1491
    6. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      64
      1377
    7. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      133
      1349
    8. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1240
    9. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      82
      1049
    10. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      1019
    Aihe