rupeaisitko käyttämään kannabista jos se laillistettaisiin.

kanjjanpissi

tässä just tuli keksusteltua pienimuotoinen ja aika turha keskustelu taas ihmisen kanssa laillistuksen varjopuolista ja hyvistä puolista. ja sitten siinä selkeästi eniten nostettiin ylös sitä, että mitä ''jos'' kannabiksesta tulee yhtä suuri ongelma kuin alkoholista. siihen sitten mietin että miksi tulisi, mikä saisi elämänsä huumeitta elämään pyrkineen retkahtamaan kannabikseen oli se laillista tai ei?

toinen ylös vedetty asia oli että sit huumeita sais kaikkialta, no kyllähän niitä saa jo nyt kaikkialta ja sillon päin vastoin joidenkin tahojen bisnekset kuivuis pahasti kasaan, koska valtio luultavasti ois aika kärkidiilerinä.

en tue laillistusta, mutta en näe siinä haittoja.

9

261

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pilven Veikko

      No se nyt on vähän yhdentekevää onko se laillista vai ei. Menee sitä kukkaa joka tapauksessa pari kertaa vuodessa, että aika harvakseltaan. Jos on tarjolla niin ostetaan.

      Jos olisi laillista niin saattaisi sitä pitää yhden pajautteluillan 1-2 viikon välein. Ei makeaa mahan täydeltä eli kohtuus kaikessa.

    • jooohhgg

      Enköhän. Sillonhan sitä sais varmaankin yhtä helposti kuin tupakkaa ja alkoholiakin. Tosin mulla on tällä hetkellä semmoset lääkkeet, että olen ns. kännissä kokoajan. Joten tuskimpa tarvis usein hiisailla.

      Ja veikkaampa, että jos se olis laillista, harvempi sitä käyttäis. Tai niinku nuoret.

      • vicious

        Eihän pajauttelu toki vastaa kännissä olemista, vai? Onhan se varsin mietoa tavaraa alkoon ja rauhoittaviin lääkkeisiin verrattuna. Tosin saattaisi vähentää edellä mainittuja, jolloin olo voisi olla vähemmän sekavampi.


    • neiti xxx

      kokeilin ekan kerran kukkaa pari viikkoa sitten ja vaikutus samanlainen kun olis ottanu diapamia...

    • sata-nisti

      ^ mitä ihmettä? ei kyllä noit voi mitenkää verrata kunno budii.

    • karvamutteri

      kyllä rupeisin! mutta ei jaksa nytten koska ei jaksa ottaa riskiä että tulisi H merikintä mukavaa tavaraa verrattuna alkoholii

    • Satunnainen tyyppi

      Aloin käyttää kannabista vaikka se on laitonta. Laittomuus kuitenkin hankaloittaa sen saamista, mutta tämä ei ole kohdallani johtanut päihteiden vähäisempään käyttöön, vaan siihen, että kun kannabista ei ole saatavilla, käytän sen tilalla muita päihteitä, joita saan helpommin käsiini, mutta jotka ovat valitettavasti haitallisempia kuin kannabis. Jos kannabista olisi helpommin saatavilla, käyttäisin sitä luultavasti enemmän, mutta sitä haitallisempia päihteitä vastaavasti vähemmän. Sekaisin esim. alkoholin kanssa en tykkää kannabista käyttää (olen kokeillut sitäkin), koska ne vaikuttavat mielestäni paljon miellyttävämmin erikseen kuin yhdessä.

      Ne tuttuni, joilta olen kysynyt, kokeilisivatko he kannabista jos saisivat ja ovat vastanneet tähän kieltävästi, eivät tietenkään kokeilisi sitä, vaikka se olisi laillista. Miksi kokeilisivat? Jos sitä on laittomana mahdollisuus käyttää ilman, että mitään kiinnijäämisen riskiä tms. on näköpiirissä, mutta ei silti käytetä, niin miksi lain muuttuminen tilannetta muuttaisi?

    • weeeiiirrrd

      Jos kannabis laillistettaisiin niin varmasti polttelisin aluksi hieman enemmän kuin nykyään, mutta uutuudenviehätyksen jälkeen käyttö varmasti vähentyisi.
      Sama homma oli aikanaan alkoholin kanssa. Heti kun täytin 18v. ja bisseä sai ostaa ja juoda laillisesti, niin join aina kun mahollista ja niin paljon kun pystyin.
      Nyt olen 25v ja en juo lähellekkään niin usein kuin ennen.

      Pajauttelen nykyään n.3 kertaa vuodessa pääsääntöisesti kesällä.
      Vedän kännit n.2 kertaa kuukaudessa.

    • riuttala76

      No mua kiinnostaa kaikki huumeet ja erektiolääkkeet jos ne olisivat laillisia. Eri asia ois sit et mihin rahat riittää. Näin joskus nuorena dokumentin jossa ilotyttö sanoi et heroiini on parempaa kuin seksi. Siitä lähtien on tehnyt mieli koittaa. Tilaisuutta ei vielä ole tullut. No joo kyl mä varmaan myös jotain steroideja popsisin myös jos vapaasti sais. Nostavat mielestäni seksuaalisia haluja ja kykyjä ja antavat muutenkin energiaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin kun katsoit salaa ja

      Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku
      Ikävä
      66
      5515
    2. Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."

      No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      88
      2818
    3. Kuvaa yhdellä sanalla meidän välejä tällä hetkellä

      Vastaa kuin vastaisit Hänelle.
      Ikävä
      274
      2571
    4. Katu täyttyy...

      Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt
      Ikävä
      36
      2419
    5. Korjaa toki jos...

      Koet että ymmärsin sinut kuitenkin aivan väärin. Jännittäminen on täyttä puppua kun et muitakaan miehiä näköjään jännitä
      Ikävä
      21
      2050
    6. Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"

      Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm
      Maailman menoa
      251
      1673
    7. Taas joku junan alle

      Piltolan tasoristeyksessä: https://www.tilannehuone.fi/ Uutinen Iltalehdessä, Iltasanomissa, MTV:llä, Ylellä jne. Jossai
      Loimaa
      57
      1283
    8. Harmittaa...Lampsiinjoen sillat

      Tulva vei toisen ja toinenkin hajosi. Mielellään korjaisin molemmat, mutta ei ole resursseja siihen hommaan. Ikää jo 72v
      Imatra
      13
      1163
    9. Jalat alta

      Multa kun veit 😎 👘 🦵🦵🤏
      Ikävä
      88
      1135
    10. Joko luovutat

      Mun suhteen?
      Ikävä
      90
      1126
    Aihe