Minua pientä ihmistä ihmetyttää, että säästöjä lähdetään heti ensimmäiseksi hakemaan vanhuushoidosta. Tutkittiinko ensi muut säästökohteet. Toki terveyden ja koulutusalasta ei voi säästää, koska ne ovat lainalaista toimintaa. Mutta minusta hallinnosta voisi säästää. Parilla työntekijällä on jo oma pomonsa jne. Sitten harrastustoiminnasta voisio myös löytyä säästökohteita. Minusta liikunta ja urheilu vievät liian suuren osan rahoista. Toki kumpikin on hyviä ja tärkeitä, mutta eivät elintärkeitä kuitenkan. Jokainen voisi myös itse maksaa harrastuksensa. Nytkin yksityisellä puolella tehdään näin vai maksaako Salo jotain sen Hanhivaaran kuluja.
Kulttuuri on myös ihmiselle tärkeä hyvinvoinnin kannalta, mutta ei elintärkeä kuitenkaan, jos sitä vertaa vanhuuksiin. Turussa kuoli 60 vanhusta ennenaikaisesti kun Luolavuoren vanhainkoti lopetettii ja vanhuukset siirrettiin pois.Vanhuukset ovat kuitenkin tämän nykyisen hyvinvoinnin meille tuottaneet.
Laittakaa mieleenne ne valtuutetut, jotka ovat tämän päätöksen takana ja älkäämme valitko enää heitä uuteen valtuustoon kumileimaisiksi. Virkamiehillä on aivan liian suuri valta Salossa. Todellisuudessa ne tekevät päätökset ja valtuutetut vain hyväksyvät ne.
Kulttuuri on myös ihmiselle tärkeä hyvinvoinnin kannalta, mutta ei elintärkeä kuitenkaan, jos sitä vertaa vanhuuksiin. Turussa kuoli 60 vanhusta ennenaikaisesti kun Luolavuoren vanhainkoti lopetettii ja vanhuukset siirrettiin pois.Vanhuukset ovat kuitenkin tämän nykyisen hyvinvoinnin meille tuottaneet.
Laittakaa mieleenne ne valtuutetut, jotka ovat tämän päätöksen takana ja älkäämme valitko enää heitä uuteen valtuustoon kumileimaisiksi. Virkamiehillä on aivan liian suuri valta Salossa. Todellisuudessa ne tekevät päätökset ja valtuutetut vain hyväksyvät ne.
Vastaukset 9
Vanhimmat
"Rikalanmäkeä ei laiteta myyntiin, vaan sille aletaan laatia kehittämissuunnitelmaa. Salon kulttuurilautakunta päätti, että kehittämissuunnitelmaa varten kootaan laaja-alainen työryhmä"
Työryhmä säästää meille ziljoona euroa.
Mikä saatanan pyhä lehmä se kulttuuripuoli on Salon päättäjille, järkyttävää rahan pumppausta sinne. Onko nyt todella niin, että säästöt eivät kosketa kulttuuripuolta mitenkään, eikö tässä kaupungista löydy yhtään politiikkoa tai korkeaa virkamiestä, joka pistäisi kulttuuritoimenjohtajan ruotuun.
Vajaat kaksisataatuhatta elektroniikka museoon, museo jossa on työskennellyt kaksi vakituista työntekijöö jo kaksi vuotta. Mitähän nekin on palkkansa eteen tehnyt.
Ensi vuonna tähän turhuuden kaivoon upotetaan puolet enemmän, kun pitäähän sinne palkata museonjohtaja, indententti, yli-intendentti, lipunmyyjä, kahvionpitäjä, opas ym.
Ihmiset tarvitsevat kulttuuria, sanovat ja olihan sitä mukava katsoa viime kesänä tykkipuistossa valkoisia kakkupohjapapereita puiden runkoa.
"Haukut väärää puuta" kun väität, että kulttuurijohtajalla olisi kaikki valta päättää noista asioista. EI SE NIIN MENE. Muistakaa nyt hyvät veronmaksajat, että valtuutetut päättävät raha-asoista, joten ne kaupunginvaltuustoon valitut pitäisi saada ymmärtämään asioita, joista päättävät. Virkamiehet ja -naiset esittelevät asiat, mutta lautakunta, kaupunginhallitus ja valtuusto päättävät. Toki näin sen pitäisi mennä, mutta käytännössä toisin, koska olemme valinneet väärät ihmiset päätöksentekoon. Hyvä esimerkki on se Vietnamin matkakin. Jokainen, joka on käynnyt kysessä maasa, kyllä tietää, ettei sinne käytännössä pysty mitään salolaista tuotantoa myymään (toki jokin vene ehkä) , vaan ne haluavat myydä meille, mutta sitä ei pitäisi edistää salolaisten veromaksajain rahoilla. Minusta Rantakokko on syyytön. Saahan sitä esittää ja pyytää mitä tahansa, mutta hullua on myöntää rahoja turhuuteen.
Kuvasin videon Youtubeen jossa Salo ei todellakaan säästä... Katsokaa ihmeessä: http://www.youtube.com/watch?v=zEm0n4DWuWw
Eiköhän tuo säiliöauto kastele vähän muutakin, kuin vain nuo jokirannan kukat. Ja onko se nyt ylipäätään niin tavatonta, häh? Kukillahan on mystinen parantava voima.
Kastelukannullako nämä kukkaset pitäisi kastella?
Salossa kannattaisi teettää erityistilintarkastus viimeiseltä noin 10 vuoden ajalta, mutta todetaan vaan yhteen ääneen, että mitä niitä vanhoja enää muistelemaan.
Minä säästä vettä ku en oo käyny suihkusa viitee vuotee
Voi Sitä Nyt Suihkussa Silti Käydä :DDD