OLEN n.3kk OMISTANUT TUMMANSINISEN V40 VM.2000 JA OLEN IHMETELLYT KUINKA HERKKÄ MAALIPINTA ON ERINLAISILLE KOSKETUKSILLE. ESIM.PEHMEÄ TENNISPALLO OSUI KEVYESTI OVEEN JA SEURAUKSENA MAALIA LOHKESI 5mm*5mm PALANEN, YLEENSÄKKI TÄMÄN AUTON MAALIPINTAAN TULEE HYVIN HERKÄSTI NAARMUJA JA ERINLAISIA KOLHUJA PIENESTÄ KOSKETUKSESTA ERIPUOLELLE AUTOA. OLEN KÄYTTÄNYT AUTOA NORMAALI PESUSSA JA VAHANNUT HYVILLÄ VAHOILLA, MUTTA MIKÄÄN EI NÄY AUTTAVAN. ONKO V40 JOKIN VOLVON HALPA ROSKAMALLI JOKA TIETTYYN IKÄÄN TULLESSA RAPISTUU ULKOA KÄSIN?? VASTAAVIA ONGELMIA EI OLE OLLUT AIEMMISSA AUTOISSANI.. MUUTEN KYLLÄ OLEN OLLUT TYYTYVÄINEN VOLVONI LAATUUN.
MAALIVIKA 2!
V40
71802
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
mulla on vähän samaa ongelmaa, eli maskissa grillin alapuolelta lähteny maali kiveniskemien myötä isoina palasina. Tosin duunikaverin -00 V70:ssa on täysin sama vika ja lähteny kaiken lisäks vielä ruostumaan samasta paikkaa iskujen myötä! Oon huomaanu että yleisempää 40-sarjassa kuitenkin. Joissain yksilöissä maalipinta on kestäny huonommin, löytyy toki paljon virheettömiäkin.
Minulla samanlainen V40 tummansininen -00 diesel. Keula on aivan järkyttävän näköinen kiven- ja nastaiskeytymisistä. Koko maskin alapuolinen alue täysin paljas ja osittain ruostunut. Volvo ei ota vastuuta, on kuulema normaali kuluminen. Kun katselee nykyisiä Volvoja niin mmonessa sama vika. En osta enää volvoa. Maalaan keulani niin halvalla kuin mahdollista ja annan vahingon kiertää. Volvoa en enää osta.
Sama juttu täällä;ensinnäkin etusäleikön ympärillä kiven iskemiä jotka ruosteessa.Ja Ympäri autoa outoja nirhamija ja naarmuja,luulen kyllä ett jollain koneelisella kiilotus koneella on myos tökitty sinne tänne.Auto on myös vm-00.Jukupätkä ett on ottanu pattiin...ostin sen ihan kevät kesällä.Siinäkin meninretkuun,ett ostaessa niitä ei huomannu.Vasta parin pesunjälkeen alko näkyyn.Varmaan jollain värivahalla meikattu...peerr...
Ainakin oma 40.000 ajettu S40 2.0T on saanut rumputulta nokkaan kun edellinen omistaja lienee roikkunut rekan takarenkaan vieressä ohituspaikkaa kyttäämässä.
Kiveniskuja löytyy myös tuulilasista ja ajovalot ovat myöskin kuopilla.
Ainakin omassa tapauksessani vika on selvästi edellisen omistajan ajotavassa. Puskurin takaahan nuo turbot yleensä ohituksiin ampaisee, kun niillä kerkeää tuollakin tyylillä. Oikea tapa ohittaa se ei ole kuitenkaan missään tapauksessa ja siinä kerää vain lisää koloja nokkapeltiin.
Tuo nyt on puhdas spekulaatio :)
Pitää sen auton maalin kohtuudella kestää, vaikka roikkuu kuin puskurissa kiinni (on sekin muuten harvinaisen v.mäinen ja vaarallinen ajotapa).
samanlaisia maaleja kuin Renault. Itselläni lähti Rellu maalaukseen, kun oli ajettu 26tkm... ja sorry, kun tuli tälle osastolle, mutta samassa liikkeessä joudumme/saamme asioida. Toteaminen kävi kivuttomasti, ja asia hoidettiin pikaisesti kuntoon.
Tähänkin kaikkeen suurin ongelma on se kun nykyautoista kun puuttuu roiskeläpät ja kivisade on valmiina rikkomaan maalipintoja ja tuulilaseja.Toisaalta onpahan tuulilasin korjaajilla hommia kiitettävästi.Lisäksi kun nykyisin ajetaan nastarenkaillakin kesällä niin että nastojakin on ilmassa kesät talvet.