Lämmin joulu lähestyy ja ankeat pyhät kun ketään ei ole seurana.
Yksinäinen poitsu vaan!
Pariisi
8114
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
No voi juku onpa sulla tulossa surkea joulu
Kai sentään menet vanhempiasi tapaamaan?
Tietysti mutta eihän sitä korkeintaan jouluaaaton ja sitten kaipaa sitä puuttuvaa seuraa joka on siellä tulevaisuudessa.
Ootko sä nyt yksin pariisissa jossain hotellihuoneessa?
Onneksi on lyhyet pyhät, vain maanantai ylimääräinen vapaa. Minunkin elämä on täysin sisällötöntä, mikäli työssäkäyntiä ei lasketa. Kaikki ylimäräiset vapaat vain korostavat tyhjyyttä, mikä on valloillaan ns. "elämässäni".
Olen nyt yksin !
Mutta kyllä suomessa ollaan tää nimerkki oli vaan erillainen mikä tuli mieleen. Ja eikös mukava olisi joskus saada ystävä kultainen ja elämä ei tyhjää olisi.
Mä meen todennäköisesti sellaseen yksinäisten joulujuhlaan, olin viime joulunakin. Olen ateistipakana, ja se on uskonnollinen, mutten välitä... Toi siis aattona. Muuten sitten nautin kotona telkkarin joulutarjonnasta ja en ainakaan perinteisestä jouluruuasta.
Ehkä saatan ajatella jonkun ankeaa sukujuhlaa, jossa kukaan ei uskalla oma itsensä ja riitelyä jostain vuosikymmenien aikaisista kaunoista, mutta pakko vaan kokoontua, koska jouluna ei kertakaikkiaan voi olla yksin ;).
Toive noussee myös, että kaikki maan lapset saisivat sen raittiin joulun. Ehkä kiitollisena ajattelen kuinka itse pääsin pois alkoholistin vaikutuspiiristä ja nyt saan viettää rauhallista viinanhöyrytöntä joulua.
Joulu on itselleni valon juhla pimeimmässä talvessa, joten poltan paljon kynttilöitä ja laita jokaiseen ikkunaan TOIVON tähden.
jossa kukaan ei uskalla olla oma itsensä*
Kyllä mä olen samaa mieltä. Onneksi olen raitis ja savuton mutta on niitä paljon missä se on päälimmäisenä juttuna.