koska varmaan puolet kuskeista ei saa ikinä tessin mukaan palkkaa
vaan suostuvat ajamaan alipalkattuna.
viis ylityökorvauksista yölisistä sunnuntailisistä tuntipalkasta se nyt on mitä on jos pari tonnia saa bruttona 300 tunnista kuus ni se on hyvä sit ,pääasia et pääsee vähä ajaa rekkaa ja vetämään niitä möttösiä ja kolistelee puukengillä tual aaabeeeceellä se riittää.
kaipa ne kuljetusliikkeet menis konkkaa jos kukaan ei suostuis ajaan alle tessin
vaan suostuvat ajamaan alipalkattuna.
viis ylityökorvauksista yölisistä sunnuntailisistä tuntipalkasta se nyt on mitä on jos pari tonnia saa bruttona 300 tunnista kuus ni se on hyvä sit ,pääasia et pääsee vähä ajaa rekkaa ja vetämään niitä möttösiä ja kolistelee puukengillä tual aaabeeeceellä se riittää.
kaipa ne kuljetusliikkeet menis konkkaa jos kukaan ei suostuis ajaan alle tessin
Vastaukset 6
Vanhimmat
Olen firmassa joka maksaa 100% joka ikisen pennin kaikesta ja yritys vaan kasvaa! Yleensä ne jotka maksaa alle tessin kertoo jo konkurssi kypsästä firmasta keikkoja ei saada ja kuljetuspatruunat ajatelee että kun maksaa huonoa palkkaa firmalla menee hyvin näin ei kumminkaan ole
Mitä pulleampi röhönauruisäntä niin sitä sekavammat kuviot. On nähty. Työntekijöitä pidetään pelkkinä orjina. Ja yleensä näillä kusettajayrittäjillä on kaikki päin persettä, ajot, autot, asiakassuhteet yms.
Eikös se sinunkin mielestäsi ole hyvä että on olemassa sopimus joka takaa jokaiselle kuljettajalle MINIMIPALKAN???!! Se että miksi joku ei sitä minimiä halua on kumma juttu. Toisaalta maksamatta jääneet rahat voi halutessaan hakea jälkikäteen oikeusteitse. Eikä haittaa vaikka työsopimuksessa olisi sovittuna millainen alepalkkaus tahansa niin työehtosopimuksen vastainen työsopimus ei ole sitova kummankaan osapuolen taholta! Liian vähän ja lainvastaisesti maksetut palkat on aina myöhemmin taannehtivasti haettavissa ulos. Näissä tapauksissa ammattiliitto antaa oikeusapua niin juridisesti kuin rahallisestikin jos on tarvetta. Yksityiset työttömyyskassat kuten Loimaan kassa ei sellaista apua anna kuin maksettaessa. Se kannattaa muistaa.
Yksikin pena/bruitti joka liittoon kuuluu niin FUDUT ja samantien! Ei muuta kun kilometritehtaalle, vtun kommarit! ISÄNTÄ määrää sen mitä rengilleen maksaa, muistakaa nyt jumalauta tämä!
Taas Kapitalistiriistäjä yrittää ties monenellako nimimerkillä lähetellä aivopierujaan!! On siinä todellinen pelle!
Mistä ihmeestä tulee halpoja kuljettajia? Olen seurannut vuosikymmeniä toimintaa,
mutta hinnan pyytäjiä ovat olleet,vaikka ammttitaidosta ei ole tietokaan.
Ovat sitten kotimaisia tai ulkomaalaisia. Ammattinsa osaaville on aina täytynyt maksaa.
Taitavat olla tänne kirjottajat niitä "AIVOPIERUJA"