Ihmetellä täytyy tätä kateudenpirua joka väijyy palstaa ja ihmeellistä,että sillä on aikaa syöksyä kirjoitelijan,jolla sana hallussa kimppuun.
En tarkoita itseäni,vaan kirjoittajia joiden ketju alkaa saada potkua ja kananottoja,niin heidät ammutaan alas,vaikka kymmenen jäis vielä oksalle,siis parempi pyy pivossa,kun kymmenen oksalla.
Samulinketjuun kirjoitin ja jopa oli kaukotähtäin jollakin puskaussilla joka halusi ampua alas aloituksen.
Minulle on yksi paskanhailee kuka aloituksen tekee,kun se on vain haastava ja mukaansatempaava.
Pikkujoulumietteiden hakuammuntaa Ama
Rehellisyys maan perii ja kateus keskustelupalstan
5
113
Vastaukset
- he
vUOSIA ON JÄLJELLÄ VÄHEMM'N,kuin elettyjä yrittäkäämme ajatella lempeyttä itseämme ja toisia kohtaan........... Kyllä me halutaan loppu elämämme viettää,
mukavaa ja kaunista ilmapiiriä.. Päivätkin menevä rattoisammin ,kun saadaan täältä hyvä mieli käydessämme. Uskotaan parempaan huomiseen.Kiitos heta,sinulla toi positiivinen asenne,se jos mikä kantaa näinä sateisina pimeinä päivinä.
Joulu tulla jolkottaa ja lataamme mielemme lahjojenannolla,siis annamme lahjoja ja todellisuudessa pyydämme anteeksi huonoa käytöstämme ja yritämme hyvittää vuodenmittaan laiminlyntejämme,välinpitämättömyyttämme ja kuka hyötyy kauppaketjut,ei se seimenlapsi jonka synnyinjuhlaa luulen viettäväni.
Markkinavoimat ovat vieneet joulunvietosta sille kuuluvan sisäisenarvon,hiljennymme siis markkinaarvoille,emme Jeesuslapselle Amen
Pohjolan säiden ääripäät jaksaa minuu ihmetyttää; nyt vallalla olevan pimeyden määrä ja kesto. Enää se ei tästä paljon petraa, kun maa on vielä sula.
Toinen, valoisuuden ääripää on sitäkin palkitsevampi. Meillä aurinko tuhlaa valoaan jo toukokuun alkaessa.
Kesällä ei raatsisi mennä nukkumaan kun iltamyöhällä on vielä valoisaa - taas vähän valoisa aika, 'pikkukaamos' lisää unihaluja, tuossa jo torkahtelin.
Sukumme ihmisiä ei koskaan ole asunut Lapissa, mutta samanlaista pimeäkauteen 'laskeutumista' ole huomannut tänä syksynä tapahtuvan itselle.
Sitä katsoo että paskaaks tässä elää höllötetään nämä vuoden loppuviikot Pohjolan asukkien tapaan vuodenaikaan sopeutuen.
Se täällä vähän harmittaa, että kalapaikka on lähin market-matala...toisin kuin sinulla Ama. Terveisiä
ccVoi kapu,siellä ne ahvenet ihmettelee,kun Aman pilikkiä ei näy missään.Niätsen lähti jiät järvestä,kotrantaan tännään rantautuivat.
Meinasin minäkin uuvahtaa kesken remontin,mutta uutta potkua sain tosta deestä ja alphalipoeenista,tiedän ei saa mainostaa,en sitä tee mutta hivenaineidenpuutoksesta en ainakaan kärsi.
Minä olen joulupukinpajassa puoleenyöhön kudon sukkia ja tumppuja ja aamulla herään huoltohommiin.
Tippaakaan en kehu,mutta näin se menee elämä täällä maankorvessa,jossa kulkevi lapsosen tie
- he
oLE ONNISTUJA
onnistuja rakastaa ideoita,ajatuksen vapautta,henkilökohtaista kehittymistä, ja unelmien saattamista todeksi.Tule mukaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?
Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,834503Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu263304Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?
Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt412926- 182857
Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1172747Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka442617Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod172559Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1132295MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,142105- 71751
