Jäljellä on vain viimeisin Lumijoen suviseurapuheet.
Mm. Liperin suviseurojen puheet on poistettu - tai ei ainakaan auennut !
http://www.suviseurat.net/2010/
Onko aiemmissa jotakin herkkää koskien nyt menossa olevia kriittisiä
keskustelunaiheita vai mistä johtuu ? Onko tietoa ?
Mm. Liperin suviseurojen puheet on poistettu - tai ei ainakaan auennut !
http://www.suviseurat.net/2010/
Onko aiemmissa jotakin herkkää koskien nyt menossa olevia kriittisiä
keskustelunaiheita vai mistä johtuu ? Onko tietoa ?
Vastaukset 48
Vanhimmat
Tietyissä tilanteissa pyrtään hävittämään todistusaineistoa - liittyneekö siihen mitenkään ?
Kyllä, poistoratkaisu liittyy juuri näihin julkisuudessa esillä olleisiin ongelmiin. SRK ei halua että tulee oikeusjuttuja ja se itse voi joutua vastaajaksi.
Milloin tulee määräys hävittää kaikki Päivämiehet. Onneksi en niitä ole säilönnyt, vaan hävitän niitä jatkuvasti - niin että pari lehteä on ainoastaan tallella.
Päivämiesten hävittäminenhän on ollut sääntönä jo vuosikymmeniä -ainakin 70-luvulta lähtien. Isäni (paikallinen johtohenkilö) piti aina huolen, ettei vanhoja Päivämiehiä jää jälkipolville, vaan ne piti hävittää AINA saunansytytyksessä. Kenellä on vanhoja Päivämiehiä? Ei juuri kenelläkään. Juuri tästä samasta syystä, etteivät "vanhat asiat" kestä päivänvaloa!
Kyllä Liperin seuroijen puheet oli vielä noin 1,5 kk sitten luettavana ja kuunneltavana. Mutta nyt en saanut kuultavaksi listalta yhtään. Saattaa johtua huonosta tietokoneesta? Vois ehkä kysyä SRK:lta miksi aikaisemmat on kaikki otettu pois.
Jep jonkin aika sitten vielä oli Liperin puheet kuultavana. mutta useammalta koneelta kokeiltuna en saanut niitä enää auki.
Sulkeminen vaikuttaa harkitulta teolta.
Jos puheet on Jumalan Sanaa kuten vl-puhujat js SRK kertoo, niin miksi se pitäisi estää.
Joko SRK on sulkenut ovet katua vasten ja myllyn ääni vaiennettu SRK:n toimesta ?
Hinta katos nousoo, sitä mukaa kun ovet katuja vastaan sujetaan :-).
Jos kysyt jotain tiettyä saarnaa SRK:lta, kaikki kiistetään. SRK:n johtokunnalla on nyt kusiset paikat Voittosen vuosikymmeniä jatkuneen vl-pedofiliavyyhdin salaamisen ja salaamisen hyväksymisen kanssa... Todistusaineistoa hävitetään apinan raivolla nyt pääkonttorilla.
SRK lupasi "sulkea ovensa katua vastaan" jo 1970-luvulla -ja kyllähän ne hoitokokousten ajaksi aina lukittiinkin!
Eikös seurapuheet voi myöhemmin lukea SRK:n painattamasta suviseurajulkaisusta?
Ainakin ennenvanhaan semmoinen ilmestyi joka vuosi. Minä olen lukenut isäni 1970-luvulla pitämän suviseurapuheen semmoisesta pehmytkantisesta kirjasesta.
Voihan ne nykyisen vl-opin mukaan saarnapuheet luettuina kyllä syntiäkin olla, koska luetusta tekstistä ei saa uskoa syntejä anteeksi, kuten ennen uskottiin.
Olen lukenut myös tosi vanhoja vl-uskovaisten toisilleen lähettämiä kirjeitä, joissa aina vakuutettiin, että synnit saa uskoa Jeesuksen nimessä ja veressä anteeksi!
Turhiahan sitten kyllä olisivat kaikki SRK:n kirjalliset julkaisut? Vai miten tämä asia pitäisi ymmärtää?
Joo monissa kirjastoissa on noita vanhoja suvarikoosteita.
Kaikissa on tietysti syntien päätö, mutta niillähän ei Ollin oppienmukaan ole enää voimaa niinkuin alkuherätyksen aikana.
Jotakin srk:ssa pelätään.
Poistetuissa on ilmeisen kiusallista nykykeskustelussa pinnalla olevia asioita.
Onhan siellä ollut kuultavana pedofiiliasta tai insestistä tuomittuja (ehkäpä vielä paljastuvia) puhujia.
Onhan se srk:n kannalta kiusallista, että mädät kalat saarnaa suviseuorissa ja srk:n opilta murenee se vähäinenkin jäljellä oleva itse korottamastaan uskottavuudesta.
Miksi järjestö, joka kuuluuttaa kaikkialla syntien tunnustamista ja mittaamatointa anteeksiantoa, itse salaa omat vääryytensä?
Mikä on nyt se akilleen kantapää, joka hiertää SRK:n ja vl-yhteisön kengässä?
SRK todellakin on ku.sessa, kohta ne ei enää laita Päivämiehen seurailmotuksiinkaan puhujien nimiä.
Kannataisi seuroissa äänittää puheet.
Joka kuukausi paljastuu uusi vl-pedofiili jossakin päin Suomea.
VL-lastenraiskaajia paljastuu viikottain ja heitä on paljastunut viimeisen kahden vuoden aikana jo kolmisensataa, uhteja alkaa olla tuhat! Valtaosa on edelleen piilossa, koska uhrit ovat vielä lapsia eivätkä osaa tai uskalla tuoda asioitaan esille, mutta lähivuosien aikana näemme vielä nykyisenkiin verrattuna valtaisan vl-lastenraiskaamisoikeuskäsittelyvyöryn!
Tämäkin aivan varmasti kiistetään, mutta se näkee joka elää.
"kolmisensataa"
Taidat olla Tyhmä. Johan on puheet!
Hyvä jos kymmenen eri nimeä on täälläkin kerrottu (50v ajalta).
Tyypillä muuttuu uhrit tekijöiksi!!
Ja joka ei elä, se ei näe!
Tähän tulee nimilista alle, johon nimim. Jäävuoren huippu
KIRJOITAA JOKA VIIKKO uuden lastenraiskaajan nimen:
1. ST
Kauankohan tuo lista saisi olla, kun nytkin tuota Oululaispappaa koskevat viestit poistetaan.
Elä vaan siinä auvoisessa uskossa, että vl-lastenraiskaajia on vajaa kymmenen viidenkymmenen vuoden ajalta. Ihan vapaasti.
Listaa täälläkin esillä olleista. Uhrien oikeusturvan vuoksi ei tunnistettavia nimiä.
Tunniste uhrien lukumäärä
ST 1
ST:n poika 1
I-N mies 5
I-N vaimo 2
Vuokatin pervopappa 1
SL 3
Kempele 2
Rovaniemen vyyhti 8
Vantaan "setä" 4
Mikkelin kapiainen 5
Espoon Päiväkotimies 5 -10
Jyväskylä 3
SM 5
Jyväskylä 4
PP 1
Ylivieskan isä 3
Espoon duunari 3
VV:n vyyhti 5 - 10
TT 3
OV:n toinen 5
LV 5
Turun Ry 2
Jns 3
voisiko turun pf:n nimikirjaimista vihjaista täällä. Asia kiinnostaa, koska haluaisin saada yhdelle vuosien takaiselle tapahtumalle selityksen. Se ei silloin tuntunut sellaiselta asialta että olisi pitänyt nostaa meteliä, mutta kon nyt tämän kohun aikana noussut uudestaan mieleen.
Mikä tämä Mikkelin kapiainen on ???
Listasta puuttuu Raahen uusi tapaus josta vasta tuli tuomio.
Kukaan ei ota pois, ei varmasti!
Laitoin vain yhden malliksi, että nimiä riittäisi joka viikolle.
Tästä on hyvä jatkaa:
Nyt on viikko 48.
Viikko ! Tunniste ! uhrien lukumäärä (50v ajalta)
ST 1
ST:n poika 1
I-N mies 5
I-N vaimo 2
Vuokatin pervopappa 1
SL 3
Kempele 2
Rovaniemen vyyhti 8
Vantaan "setä" 4
Mikkelin kapiainen 5
Espoon Päiväkotimies 5 -10
Jyväskylä 3
SM 5
Jyväskylä 4
PP 1
Ylivieskan isä 3
Espoon duunari 3
VV:n vyyhti 5 - 10
TT 3
OV:n toinen 5
LV 5
Turun Ry 2
vk 48 Jns 3
Mikä on sen rakkaan veljesi nimikirjaimet, joka hyväksikäytti rippilapsia ollessaan opettajana SRK:n rippileirillä silloin 60-luvulla?
Listasta puuttuu pari sataa vl-lastenraiskaajaa. Näitähän riittää!
jälessä ollaan!!!
nyt on jo viikko 50 eikä nimiä kuulu
MELLUU! pari nimeä vain tarttis saaja.
Raahessa tutkitaan useamman vl-miehen pedofiliarinkiä.
Espoon tapauksessa, myös nuorempi veli on syytetty kahden sisarensa seksuaalisesta hyväksikäytöstä.
Kyllä näitä tulee, kärsivällisyyttä pyydän, tuomarit tekevät vain 8 tuntisia päiviä.
tutkijahutkijan listalle jatkoa tässä
1. ST
L SHEL
O ESS
B T
C AB
Joka tapauksessa hyvin erikoista toimintaa srk:n taholta.
Sanotaan, että suviseurat ovat lähetystyötä ja nyt tätä vähäistäkin ollaan vähentämässä.
Alkaako srk:lla olla huoli, mitä eri puhujat suustaan päästävät. Johtaako siihen, että
puhujaoikeuksia aletaan rajoittaa ja laittaa osa hyllylle ?
Rikosten salaamisen jatkaminen tarvitsee puhujia, jotka osaavat puhua niin kieli keskellä suuta, ettei totuus ja asian karu todellisuus paljastuisi poliisille. SRK:N johdossakin on tosin mm. Olavi- ja Tuomas-veljet, jotka ovat lähes kaiken pimeästä puolesta jo laukonut medialle...
##SRK:N johdossakin on tosin mm. Olavi- ja Tuomas-veljet, jotka ovat lähes kaiken pimeästä puolesta jo laukonut medialle... ##
Ovat lipsauttaneet jotakin, mutta pelkäänpä, että veijareilla on vielä monta ketunhäntää kainalossa ja vielä ajan saatossa paljastuu minkä tuonkion päällä ovatkaan touhunneet.
Kaiken tämän jälkeen luotan jopa enempi mannen sanomiseen kuin OV:n ja TH:n tai AH:n.
SRK:n ja vl-yhteisön pimeästä puolesta olemme nähneet vasta esinäytöksen. Kun yhteisön moraali on niin rappeutunut, että suositaan jopa lasten raiskaamista, on vain ajan kysymys koska kaikki muu paska pulpahtaa pintaan.
Olavi veli saanee kyseenalaisen kunnian olla hajottamassa vl-liikeen.
Olavi Voittonen on myynyt sielunsa saa.tanalle ja tuhoaa omalla toiminnallaan monien viattomien lasten elämän johtamalla vl-joukkoa harhaan!
Liperi löytyi: http://www.suviseurat.fi/2010/
Juu, mutta sivustolta on poistettu kaikki tiedotteet, saarnareferaatit ja kuvat. Eikä saarnoja pysty kuuntelemaan.
Ja missä edelliset sivuseurasivut ovat?
Wikipedian mukaan niitä on ollut netissä vuodesta 2003 lähtien.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Suviseurat
SRK on erittäin ahtaalla, koska se haluaa säilyttää itselleen myöntämänsä rikostensalaamisoikeuden.
Todisteet siitä on tosin hävitettävä.
Mitä suviseurapuheissa on salattavaa?
En osaa sanoa muuta, mutta kyllä minun läppärissäni aukesi mp3-tallennetut saarnat, kokeilin ensimmäistä ja satunnaisesti jotain muuta ja alkoi kuulumaan.
Pystyyhän kuuntelemaan. Klikkaa vain siitä Kuuntele -linkistä saarnapuheen kohdalla, niin alkaa kuulumaan.
Perseennussioitten.... Jumalan armoittama (OVAT KUULEMA JUMALAN "HALLITUS")
VOI HITTO...KUN MAAILMASSA ON HINDUJA ENEMMÄN KUIN NOITA SAIRAITA LESTOJA..........JA NÄMÄ LESTAT KUULEMA ON OIKEASSA (OMASTA MIELESTÄÄN).
................IHMISET SYNTYI SAMMAKOSTA.................VÄITTÄKÄÄPÄ te oikein
" Jumalan valitut" jotain muuta......
Alkaako paljastua, että srk:n itse itsensä maailman ainoaksi oikeaksi julistaman porukan julistus ei kestäkkään päivänvaloa vaan alkaa paljastua niin opillisia harhoja kaiken kansan nähtäväksi. Onko lisäksi opetusta, joka paljastuukin lainvastaiseksi ?? Jos niin on niin silloin SRK toimet 'ymmärtääkin' !
Jos suviseurapuheet olisivat ns. #jumalan sanaa# kuten srk on aina toitottanut, niin eihän sitä poistettaisi vaan levitettäisiin joka puolelle.
Taitaa alkaa paljastua vihtahousun tekeleet !
Lienee niin vähän kuuntelijoita niillä puheilla. Vuotuisessa suviseurakirjassa olevat puheet on muutettu ja tiivistetty alkuperäisestään. En tiedä, on näin aina ollut.
"Usko tulee kuulemisesta". Sen takiako sen on tulkittu tarkoittavan seuraapuheiden kuuntelua, että ihmiset kävisivät seuroissa tuomassa rahaa "Jumalan valtakunnan työhön".
Siksikö on poistettu puheet suviseurasivuilta, ettei ihmiset ottaisi uskoa ja evankeliumia kotonaan koneen äärestä, vaaan kävisivät ry:llä ja samalla toisivat rahaa. Suoria nettiseuroja on vielä - tänäänkin tulee Helsingin ry:ltä.
Lehtien sivuilta ei voi siis "tulla uskoa". Raamatun lehdiltä on otettu kuitenkin uskonkäsitys siihen, että "usko tulee kuunlemisesta".
Usko tulee kuulemisesta ja pysyykin ehkä.. Miten usko lähtee pois?
Minulal on vanhoja suviseurakirjoja ja niissä puheet on hyvinkin yksityiskohtaisesti kuten puhuja on ne puhunut. Ei refeeroituja! En tiedä miksi on siirrytty lyhennelmiin.
Ehkä uskokin lähtee pois kuulon avulla, kun Voittonen huutaa: "Pois!"
Jos syntejä ei saakkaan anteeksi eilisen päivän puheilla.
Jos SRK on lanseeraamassa uutta oppia, jota on jo veikkailtu jonkin aikaa, että vain ry:llä puhujaveljen saarnan aikana anteeksianto on pätevä.
Samalla sidotaanporukka entistä tiukemmin liikkeeseen ja varmistetaan kolehtituotto.
SRK:ssa on harrastettu sensurointia jo pitkään.
Päivämiehen syntymäpäivä ja muistokirjoituksista lähti osia pois ja niitä muokattiin.
Rakkaan ystäväni muistokirjoitustakin oli muokattu paljon, poistettu osia.
Kirjoittaja kertoi minulle, miten pahalta se oli tuntunut, ihan kuin kirjoitus olisi ollut ihan vieraasta ihmisestä ja jonkun vieraan kirjoittama.