Niinistö kannattaa sukupuolineutraalia avioliittolakia ja myös eutanasiaa. Ne molemmat ovat VL-arvojen vastaisia. Itse pidän sopimattomana Niinistön äänestämistä tulevissa vaaleissa. Edellisissä vaaleissa osallistuin vaalityöhön Niinistön puolesta, mutta nyt en aio häntä äänestää. Hän on valintansa tehnyt ja minä valitsen toisin.
Mietin myös jakaako tuo asia VL-seurakuntaa. Vl-tuttavissani on joitakin Niinistön kannattajia ja itse en voi em. syystä hyväksyä Niinistön äänestämistä.
Mielestäni tuollaisten arvojen ja lakien hyväksyminen pitkässä juoksussa on viemässä Suomea kohti anarkiaa. Selaista kehitystä en missään tapauksessa halua. Ihmiset eivät välttämättä tuota asiaa tiedosta/ole tulleet ajatelleeksi. Tuolla tarkoitan myös Niinistöä kannattavia Vanhoillislestadiolaisia. Jos em. lait hyväksytää siitä seuraa että sen jälkeen tullaan tekemään taas uusia pidemmälle meneviä avauksia ja tie rappiotilaan on sillä siloiteltu.
Ehdokkaissa on ainakin kolme sellaista Väyrynen, Soini ja Essaya, jotka eivät hyväksy em. lakiehdotuksia.
Mietin myös jakaako tuo asia VL-seurakuntaa. Vl-tuttavissani on joitakin Niinistön kannattajia ja itse en voi em. syystä hyväksyä Niinistön äänestämistä.
Mielestäni tuollaisten arvojen ja lakien hyväksyminen pitkässä juoksussa on viemässä Suomea kohti anarkiaa. Selaista kehitystä en missään tapauksessa halua. Ihmiset eivät välttämättä tuota asiaa tiedosta/ole tulleet ajatelleeksi. Tuolla tarkoitan myös Niinistöä kannattavia Vanhoillislestadiolaisia. Jos em. lait hyväksytää siitä seuraa että sen jälkeen tullaan tekemään taas uusia pidemmälle meneviä avauksia ja tie rappiotilaan on sillä siloiteltu.
Ehdokkaissa on ainakin kolme sellaista Väyrynen, Soini ja Essaya, jotka eivät hyväksy em. lakiehdotuksia.
Vastaukset 23
Vanhimmat
Varmaan kaikilta puolueilta ja ihmisiltä löytyy jotakin huonoa, tuon esimerkkisi lisäksi. Minusta kaikki nuo muut ovat kyllä parempia ehdokkaita kuin rikkaiden puolueeseen kuuluva Niinistö- Köyhänä en häntä äänestäisi, jos järkevästi ajatellaan. Onhan nuo kokoomuslaiset, käteiset saanut kyllä köyhiä ja eläkeläisiäkin puolelleen, vipuun kauniilla puheilla...
Miksi vastustat tasa-arvoisuuden lisäämistä yhteiskunnassa? Tai no turha kysymys, vastaushan käy ilmi jo viestistäsi. Vastustat homoseksuaalien ihmisoikeuksia uskonnollisin perustein. Vaan eikö mieleesi ole tullut, että Mooseksen laki on täysin vanhentunut ja kelvoton nykyaikana? Ei ihmisiä enää kivitetä, vaikka se kuulemma "Jumalan tahto" onkin. Varkaalta ei katkaista kättä eikä "silmä silmästä" ole sekään enää käytössä oleva rangaistus.
Herää jo sinäkin tälle vuosituhannelle. Jos et pidä parisuhteesta samaa sukupuolta olevan kanssa, niin sinun ei kannata mennä naimisiin samaa sukupuolta olevan ihmisen kanssa. Yhteiskunnallinen tasa-arvo sellaisille parisuhteille kuitenkin toteutetaan ennemmin tai myöhemmin, taantumuksellisten uskovaisten mielipiteistä riippumatta.
Raamattuun uskova sanoo: Jumala loi miehen ja naisen ja sanoi "lisääntykää". Kaksi homoa ei voi lisääntyä. Avioliitto on myös säädetty Raamatussa miehelle ja naiselle. Uusitestamentti sanoo myös homoutta, mies miehen kanssa makaamista epäluonnottomaksi irstaudeksi.
"Jumala loi miehen ja naisen ja sanoi "lisääntykää". Kaksi homoa ei voi lisääntyä."
Kaksi 60 vuotiasta eivät myöskään voi lisääntyä. Pitäisikö naimisiin menolle laittaa yläikäraja?
Jumalia ei ole olemassa eikä sellainen ei ole meitä "luonut".
Tuhansia vuosia vanhoilla perättömiksi tiedetyillä tarinoilla ei pidä sivistysvaltiossa olla mitään merkitystä lainsäädännöstä päätettäessä.
Minä olen varakas ja äänestän Niinistöä.
Kannatan myös sukupuolineutraalia avioliittolakia, koska kaikki ihmiset ovat saman arvoisia, huolimatta siitä mikä seksuaalinen suuntautuminen on.
Minusta tällä menolla kohta kenelläkään ei ole ihmisoikeuksia. Tai ne oikeudet ovat vain vahvemmilla, niillä, joilla on rahaa, valtaa ja aseita. Siksi olen kehityksestä huolissaan.
Uudenvuodenpuheen lopuksi Paavo Väyrynen ei toivottaisi Jumalan siunausta, koska ei halua sotkea uskontoa ja politiikkaa. Mitenkä siihen pitäisi suhtautua?
Fraasi siitä, että uskontoa ja politiikkaa ei haluta sotkea, on tyypillistä keskustapoliitikon kaksoisviestintää. Suuri yleisö ei vieläkään tiedä, että kyseessä on keskustan vanhoilliselle siivelle tarkoitettu koodisana.
Keskusta jos mikään on jo sotkenut uskonnon ja politiikan, vaikea päästä enää siitä vaikka yrittäisi joku, eikä uskalla edes yrttää, on pian entinen keskustalainen.
Vl piirien äänestyskäyttäytyminen presid. vaalit 2012:
Etelän varekset äänestävät pääasiallisesti Niinistöä. Maalta kaupunkiin hiljan muuttaneet vetävät Väyrystä, samoin eteläisen Suomen maakunnissa ylimalkaan. Pohojosessa valtaosa äänestää Väyrystä, poikkeuksena vl-rahaeliitti wannabe-menestyjät, jotka äänestävät Niinistöä.
Muut ehokkaat / puolueet:
Essayh vaikka on KD, on väärässä hengellisyydessä eli no no no.
Soini on PS, on liki synti äänestää PS puoluetta. Edustavat esivallan pilkkaa ja kapinahenkeä. Vasemmistopuolueet (Paavo II ja Paavo III) -- eivät tule kuuloonkaan, ei missään olosuhteissa. Samoin RKP, utopiaa, vierasta ja outoa. Vihiriät ovat valekomukoita eli punikkeja. Never ever.
Se, että puhuu Raamatusta ihan satukirjana, on tietysti vain oma mielipide. Joillekkin Raamattu merkitsee parempaa elämää, sekä omakohtaista turvaa ja kokemusta, jota ei voi todellekaan kuitata "satukirjalla".
Room.1:26. "Siksi Jumala on jättänyt heidät häpeällisten himojen valtaan. Naiset ovat vaihtaneet luonnollisen sukupuoliyhteyden luonnonvastaiseen,
27. ja miehet ovat samoin luopuneet luonnollisesta yhteydestä naisiin ja heissä on syttynyt himo toisiaan kohtaan. Miehet ovat harhautuneet harjoittamaan keskenään säädyttömyyttä ja saavat ansaitsemansa palkan".
Kaksi 60 vuotiasta eivät myöskään voi lisääntyä. Pitäisikö naimisiin menolle laittaa yläikäraja?
weha: "He ovat yleensä jo lisääntyneet jos ovat olleet ihan normaalissa hetero suhteessa."
Tarkoitat siis että kaksi miestä voivat mennä keskenään naimisiin, jos ovat jo ehtineet lisääntyä aikaisemmassa suhteessa?
Tämä olisi jo askel oikeaan suuntaan.
Lähtokohdiltaan, kaksi samaa sukupuolta ei voi lisääntyä. Sitä wehakin varmaan tarkoitti.
Mikä pakkomielle teillä on siihen lisääntymiseen?
On elämässä muutakin kuin lisääntyminen.
Avioliittoon kuuluu muutakin kuin lisääntyminen. tai ainakin pitäisi kuulua.
Entäpä jos eivät ole lisääntyneet? Evätäänkö naimisiinpääsy? Eihän edes kuulu kunnon vl-tapoihin lisääntyä ennen naimisiinmenoa ja aiemmasta avioliitosta syntyneet lapset ovat mahdottomia, kun uusiin naimisiin ei saa mennä..
VL porukka äänestää joko Niinistöä tai Väyrystä. Iäkkäämmät varsinkin Väyrystä.
Joskus salaa vaikkapa Timo Soinia. Ennen ainakin erotettiin, jos äänesti muuta kuin keskustaa ja kokoomusta.
Presidentillä ei ole sisäpolitiikassa mitään valtaa, joten.. Niinistö oli joku aika sitten täällä meilläpäin vaalikampanjoimassa ja seuraavan päivän sanomalehdessä eräästä vl-tädistä oli kuva ja haastattelu, missä hän kertoi äänestävänsa "varmaa tulevaa presidentti Niinistöä".
Tämä on aika yleinen fiilis suomessa...Levy siis päälle:
Suomeen on tulossa lama. Kyllästyttää nuo poliitikkojen höpinät ja käännän sivua/kanavaa, kun ne meukkaa...masentaa, masentaa, kansalla on tiukkaa ja kaikki eläminen tiukkenee entisestään, koko ajan. Lama tulee, Tuolla yhdellä paskalla ämmällä, Urpilaisella oli kiire panna nimet sopimukseen ja ei edes omia, vaan velka rahoja kreikkaan. Mutta vielä se käteinen, vaihda jokaisen hänen sanomansa sanan tilalle sana "paska". Se on siinä se.
Suomi ulos eusta...populisti Soini oli oikeassa, jo parivuotta sitten. Siksihän häntä haukuttiin...
masettaa ja ärsyttää...
Arvojohtaja johtaa arvoillaan kehitystä myös väärään suuntaan. Sen olemme nykyisestä presidentistä nähneet. Siksi niillä on merkitystä ja on merkitystä ketä äänestää. Jos ei halua että perinteiset perhearvot tuhotaan niin ei äänestä sellaista ehdokasta.
Mitä on perinteiset perhearvot? 15 lasta, joita hädin tuskin ehditään ruokkimaan saati sitten kasvattamaan.