Kalevan Mantila Väyrysen kimpussa

Tiedossa on että suomalainen ihminen menee aina pienen ja haukutun puolelle. Senpä takia päätoimittaja Mantilan tämänpäiväinen purkaus, silmitön sellainen, lisää vain Paavo Väyrysen kannatusta ja tiivistää rivejä hänen takanaan. Jos Väyrynen olisi tosiaan ollut noin mitätön politiikko ja aikaansaamaton kuin Mantila sanoo, niin miten ihmessä hänestä on voinut tulla Suomen pitkäaikaisin ja kokenein ulkoministeri, kansanedustaja, meppi, Keskustan puheenjohtaja etc.?

En olisi uskonut että Kaleva suurena pohjoissuomalaisena lehtenä lyö pohjoisen poikaa noin rumalla tavalla.
15106
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

Paavo Väyrysellä on vahva kannatus Oulun seudulla, joten Mantila vetää mattoa omien jalkojensa alta. Jos Mantila on itse esim. kokoomuslainen ja tämä näkyy lehdessä, ikävä kyllä levikki putoaa.

Äänestä
  • En tiedä ko toimittajan puoluekantaa mutta keskusta muni perusteellisesti kun ketään muuta ei löytynyt ehdokkaaksi kuin Väyrynen. Eikö olisi joku muu alkanut, vaikka tietäen ettei tule valituksi, mutta olisi ollut parempi "mainos" puolueelle? Puolueen eteen pitää joskus uhrautua kun näkee että muuten tulee katastrofi.

    Äänestä

ÄLÄ HÖPÖTÄ !

Äänestä

Lopetin jo Kalevan tilauksen. Kokoomukselainen päätoimitin tekee vahinkoa lehdelleen.

Äänestä

vedä enää Pohjois-Pohjanmaalla, vain teidän kepulaisten ajatuksissa!
Ikävää kyllä
Paras on tämänkin Paavon jo jättäytyä lopullisesti eläkkeelle!
Kyllä ne nuoremmat rulaa ja joilla on lapsia ja nuoria!

Mitäs ne eläkeläiset enää hömpöttää pressana!

Ihan älytöntä tuo suomalaisten ja just eläkeläisten höyryäminen, eivät he saa mitään etuja eläkepressoilta, vain tyhmät äänensä antaa ja sitten itkevät kuin ei nouse eläke, ei saa lääkkeitä enää ostettua jne!

Eläkeläiset, nyt miettikää ketä oikein kannattaa äänestää, kuka todellakin teistä välittää kuin vain äänistänne!

Tiedoksi joilla on netti mistä voi lukea, ilmoittakaa netittömillekin tämä, kiitos!

EI TEILLÄ MIKÄÄN MUUTU ELÄKKEELLÄ OLLESSANNE; SAATTAA KAIKKI LOPPUAKKIN; TERV.KESKUKSEN MAKSUTTOMAT KÄYNNIT JA KAIKKI MUUKIN ETUUS!
ELÄKKEET PIENEENE ::::

Äänestä

Mantila teki ison virheen. Keskusta nousee entistä jämäkämmin Paavon taakse. Yllätys muhii ihan selvästi.

Äänestä
  • Ei nouse. Moni keskustalainen ei voi sietää Väyrystä. Mieluummin äänestää ketä muuta tahansa. Keskustalla oli pakkorako ottaa Väyrynen ehdokkaaksi kun kukaan muu ei alkanut. Väyrynen vana huonontaa keskustalaisten mainetta, joten kiitos ei. En äänestä vaikka olen keskustalainen. Olisin äänestänyt esim Rehniä tai jopa Vanhasta tai ketä muuta tahansa.

    Äänestä

Paavon kokemus ja tietämys ovat eri luokkaa kuin muilla ehdokkailla. Paavo varoitti Euroon menosta, mutta eipä kuunneltu järjen ääntä. Mantila on Kokoomuksen renki. Pettymys Kalevan osakkeenomistajille. Ei tarvi ihmetellä miksi levikki laskee koko ajan. Miksipä tilata lehteä joka ei ajattele maakunnan parasta vaan haluaa maahan E-Suomen miehen joka ei ymmärrä pohjoisen elämänmuotoa ja täkäläisten ihmisten hätää EU:n ja Euron puristuksessa.

Äänestä
  • Jokainen tietää myös ettei ko Paavo ole ottanut hajurakoa Eu.n. hyvin kelpasi hyväpalkkainen virka eu-edustajana. Ihan sama mitä suoltaa suustaan kun tärkein on oman kukkaron paksuus...ja valta ja minä ja minä ja .... jossain kaukana muut...

    Äänestä

Mantilan hyökkäys lisää Väyrysen suosiota. Väyrysen kokemus ja päättäväisyys tekevät hänestä ihan eri luokan ehdokkaan kuin esim. Soinista. Kokoomus piirejä alkaa näköjään pelottaa Väyrysen nousu. Siinä valossa Mantilan hyökkäyksen voi ymmärtää, ei muuten.

Äänestä
  • Jokainen valistunut näkee mikä Väyrynen on miehiään ja osa muistaa ja tuntee vuosikymmenten takaa. Keskustalle oli tosi noloa ottaa pakkoraossa Väyrynen ehdokkaaksi, kun ei muita halukkaita ilmaantunut. Pitkin hampain menoa.

    Suosio ei lisi, eikä tule suurta kannatusta. Kansan muisti on piiitkä....Ja jos ehdokas tympii kertakaikkiaan ei voi äänestää. Pitää valita keskustan ulkopuolelta oleva ehdokas. Kuten suurin osa keskustalaisista tekee.

    Mikä nousu on kun on paremmin lasku tuoreen gallupin mukaan? Ja hesari tekee uuden gallupin kahden viikon välein. Joten seuraavaa odotellessa:

    http://www.demari.fi/uutispaiva-demari/uutiset/uusimmat/4419-hs-niiniston-kannatus-maltillistunut-takana-edelleen-tasainen-joukko

    Äänestä

ei tule olemaan Suomen seuraava presidentti - maanisesti vallanhimoinen Paavo, joka ei ymmärrä, että juna meni jo.

Pian ensi vuoden alussa se nähdään, meuhkatkoon jotkut Paavon kannattajat mitä haluavat. Eivät kaikki keskustalaisetkaan Paavoa kannata - se todella pitää paikkaansa.

Keskusta joutui pakolla Paavo Väyrysen presidenttiehdokkaakseen valitsemaan, kun ukko jo kesällä ilmoittautui ehdokkaaksi ja muita ei ilmaantunut ehdolle.
Kyllä Paavo itse Mäntyniemeen haluaisi, mutta kun kansa ei halua:))

Äänestä

Paavo on kova luu demarien ja kokoomuksen pelko ja vauhkoilu sen osoittaa. Soinilaiset tulee siirtymään Paavon taa loppupeleissä.

Äänestä
  • Mikä kova luu se on kun saavuttanut huimat 8% kannatuksen? Kysyn vaan.
    Eikä se siitä kovin paremmaksi nouse. Soinilaiset eivät mene Paavon taakse vaan Soini saa omiensa äänet. Ei varmana. Soinilla on tarve saada näyttää että puolueen kannatus näkyy myös pressanvaalissa ja jokainen "peruspersu" tajuaa sen. Soini sanoi ihan selvästi kun asettui ehdokkaaksi että mitataan puolueen kannatus.

    Äänestä

Jalasmökki kääkkä Väyrynen on tosi vakuuttava : )

Äänestä

Kommentoi aloitusta


POhjoisen puolesta kirjoitti:

Tiedossa on että suomalainen ihminen menee aina pienen ja haukutun puolelle. Senpä takia päätoimittaja Mantilan tämänpäiväinen purkaus, silmitön sellainen, lisää vain Paavo Väyrysen kannatusta ja tiivistää rivejä hänen takanaan. Jos Väyrynen olisi tosiaan ollut noin mitätön politiikko ja aikaansaamaton kuin Mantila sanoo, niin miten ihmessä hänestä on voinut tulla Suomen pitkäaikaisin ja kokenein ulkoministeri, kansanedustaja, meppi, Keskustan puheenjohtaja etc.?

En olisi uskonut että Kaleva suurena pohjoissuomalaisena lehtenä lyö pohjoisen poikaa noin rumalla tavalla.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu