Ilmansuunnat

MW

Mökillä aurinko paistaa lounas-länsi suunnista. (puusto ja maasto esteet etelä suunnassa) Miten on kannattaako haaveilla aurinko kennoista? Sähkön tarve on: muutama valaisin,kännykän laturi , 12v tv ja kannettava tietokone . Entä mikä olisi sopiva koko paketille? Käyttöaika jäittenlähdöstä jäitten tuloon. Jääkaappi kaasulla tai maakellari.

2

148

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • toivottavasti avitta

      100W monikidepanelilla voisit lähteä liikkeelle ja 200Ah:n akulla, tai jos käyttö on viikonloppuja enemmän niin silloin 150W monikidepanelilla. Ulkomailta tällaisen panelisäädin yhdistelmän saisi kaikkineen tarvikkeineen n. 500-700 euroon ja Suomesta 1000-1500 euroon.

      Toki sitten käyttäjän harteille jää sähkön säännöstely (laitteiden/latureiden sammuttaminen tai poistaminen virrasta kun ei käytetä) mutta tuollaisella paketilla nyt lähtisin pyörittämään.

      Säädin kannattaa ottaa isompi jolloin tarvittessa voi panelitehon tuplata jos tuntuu ettei riitä. Akuston kokoon voi vaikuttaa aina kun kaikki akustot vaihdetaan uusiin jolloin voi suurentaa akuston kokoa. Akuston kokoa voi aina pienentää.

      tuollaisella 100W laitteistolla 200Ah:n akulla voi keskimäärin valoja poltella muutaman tunnin, pari kolme tuntia katsella telkkaria tunnin kaksi latailla läppäriä auringonpaisteisella kelillä keskikesällä. 150W panelilla päästään samoihin suhteisiin keväisin ja osaksi myös syksyisin mutta vaatii useammin sitten sähkön säännöstelyä kelien mukaan.

    • get333

      Jos telkkari on esim 19" LED 12v ja valot LED valaisimia, tuohon riittää 80w paneli ja 120amp akku. Toinen juttu on se, käydäänkö mökillä marras-helmikuu välisenä aikana, jolloin sähköntuotto voi olla pitkiä aikoja lähes nolla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuinka vanha kaivattusi on?

      Gallup teille kaikille
      Ikävä
      165
      1712
    2. Taas puukotus yläristillä!

      Tänään taas puukotettu hengiltä ihminen Kuopiontien läheisyydessä yläristillä! Nyt näitä alkaa olla viikoittain!
      Pieksämäki
      55
      1604
    3. Mitä teillä grillataan juhannuksena? Anna oma vinkkisi grilliherkkuihin

      Kesä ja juhannus on grillailun kulta-aikaa. Mitä teillä grillataan juhannuksena? Anna oma vinkkisi grilliherkkuihin. Ka
      Grillaus
      69
      1192
    4. Olen päättänyt tappaa itseni tämän vuoden puolella

      Minulla ei ole oikeastaan mitään hävittävää. Elämäni on surkeaa ja tunnen ihmisten tuijotukset ja supinat. Ne nauravat r
      Ikävä
      111
      1161
    5. Minkä haluaisit

      Nähdä kaivatultasi
      Ikävä
      110
      992
    6. Ihana juhannusperinne

      Lähdemme aina juhannuksena aivan hirveässä kännissä kiikkerällä veneellä pieliselle! Se on hauskaa ja jännittävää puuhaa
      Lieksa
      56
      921
    7. Mistä tunnistaa suomussalmelaisen kassajonossa

      Terveiset täältä Kuopiosta! Olen aikoinaan Suomussalmelta lähtenyt maailmalle ja muutaman mutkan kautta päätynyt savon s
      Suomussalmi
      89
      872
    8. La Promesa sarjan ystäville iso pettymys - Yleltä lisäinfoa asiasta

      La Promesa suosikkisarjan kohtalosta on tullut tietoa. Tämä ei kyllä välttämättä ilahduta sarjan faneja. Lue lisää: htt
      Tv-sarjat
      9
      754
    9. Älä itke rakas.

      Tunnen sun kyyneleet silmissäni. Kaikki tulee menemään hyvin. Loppu häämöttää jo...
      Ikävä
      57
      753
    10. Mä muuten kerroin puolisolle susta

      Nimeä mainitsematta....
      Ikävä
      59
      725
    Aihe