Isännöitsijälle ilmoitus?

jebeb

Oon muuttamassa pois nyk. Kämpästä, niin tarviiko mun ilmottaa nykyselle ja uudelle isännöitsijälle muutosta vai ilmoittaako vuokraantaja?

Ja kesällä kun muutin vanhaan kämppään tuli isännöitsijän kesäharjottelija laittamaan kirjaimet siihen postiluukun lasi osaan. No sehän tietysti rikko sen lasi osan. Mitään ilmotusta en saanut paitsi lasinsiruja postiluukusta :) nyt pelottaa että joutuisin korvaamaan sen vuokraantajalle?

2

320

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ilmoitellehan vaan

      Ei vuokranantaja ilmoita muuttoilmoitus lomakkeitahan on rapuissa yleensä jossai ilmoitustaulun luona.

    • Vuokramaja

      Uuteen paikkaan ilmoitat huoltoyhtiölle, vanhaan ei tarvitse mitään ilmoittaa (paitsi tietysti vuokranantajalle).
      Jotta joutuisit sen postiluukun korvaamaan, niin heidän pitäisi pystyä todistamaan, että sinä sen olet rikkonut. Jos se on siinä yleisessä käytävässä, niin senhän olisi voinut rikkoa kuka vaan. Ja koska tiedät miten se on mennyt rikki ja ettet ole itse sitä rikkonut, niin huolta ei ole.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      61
      3111
    2. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      43
      3067
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      42
      2417
    4. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      91
      2037
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1893
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      25
      1759
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1606
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      83
      1370
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1280
    10. Lähtikö korvat

      puhtaaksi vaikusta?
      Tuusniemi
      79
      1110
    Aihe