Moikka moi. Olen lähipäivinä muuttamassa opiskelija-asuntolaan, joka tarjoaa asukkaille vuokraan sisältyvät internet-yhteydet. Kyseessä on ilmeisesti ns. ethernet-verkko (joka ei sano minulle mitään). Saamassani infovihkosessa lukee seuraavaa.
"Jos haluat asuntoosi verkkoyhteyden, toimi näin:
Hanki tietokoneeseesi parikaapeliliittimellä (RJ45) oleva ethernet-sovitin ja varmista, että käyttöjärjestelmässäsi on tuki ko. kortille. Kortin voi käydä ostamassa esim. Oulun puhelimesta. ..."
Tiedän miltä tuo RJ45-kaapeli näyttää ja olen sellaisen hankkimassa, mutta jäin tässä tuumailemaan mikä tuo ethernet-sovitin on. Soitin Oulun puhelimeen ja kysyin asiasta mutta kerrottiin että kuulemma riittää kun tökkää pelkän parikaapelin pistorasiaan ja toisen pään koneeseen niin pitäisi netti toimia. Miksi sitten vihkossa mainitaan ethernet-sovitin. Googlehausta en paljon saanut irti. Miten siis nyt on, riittääkö pelkkä parikaapeli vai pitääkö hankkia jonkinlainen möhkylä pöydälle vielä lisäksi? Verkkokortti koneessani kyllä on ja laajakaistalla on tähän asti surffailtu. Kiitos vastauksista.
Ethernet(?)-kysymys
ihmejakumma
2
179
Vastaukset
- DrKoira
Pihua kiinni vaan, sellanen 8 karvanen puhelin plugi..
Nykyään kaikissa koneissa on se ethernet eli verkkokortti..
Joten ei kannata tehdä asiaa turhan vaikeaksi. - Ihmejakumma
Ou rait, tämäpä selvä. :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta
Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään21918249Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla
"älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen903905Lataus pakkaskelissä
En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu562347Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv252055Martinalta vahva viesti
"Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J2881586Temutatko ?
Ostatko kiinalaisista verkkokaupoista halpaa tavaraa tai vaatteita ja miksi? Siksi että on kiva ostaa kun halvalla saa?1691583Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?711543Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin
"-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup1661466Jos mies olet oikeasti...?
Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh1311462Esko Eerikäinen paljastaa järkyttävän muiston lapsuudesta - Isä löytyi alastomana slummista
Esko Eerikäisen tausta on monikulttuurinen, hän muutti vain 10-vuotiaana yksin kotoaan Kolumbiasta isovanhempiensa luo S141344