Csv-tiedoston tallennus utf-muotoon

sebastian11

Onko kukaan saanut järkevästi tallennettua csv-tiedostoa utf8-muotoon VBA:n avulla?

3

569

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vaikuttaa siltä, että Excelissä ei millään normaalikeinolla voi tallentaa CSV-muotoon muuten kuin 8-bittisen merkistökoodin (”ANSI”), käytännössä windows-1252, mukaan. Ainakaan tallennustoiminnoista ei sellaista löytyy. Excel vieläpä kylmän tyynesti muuttaa kyseiseen koodiin kuulumattomat merkit kysymysmerkeiksi – edes sanomatta asiasta mitään.

      XML-laskentataulukkona tallennettaessa koodaus on automaattisesti UTF-8. Voisitko ehkä käyttää XML-muotoa CSV-muodon sijasta?

      • VBA makroilla onnistuu...

        Vaihtoehto1.
        Tallenna ensin unicode .txt muodossa ja sitten makrosssa avaat ko tiedoston ja korvaat tab merkit puolipisteillä ja tallennat.

        Vaihtoehto2
        Kopioi tiedot leikepöydälle ja avaa koodilla muistio ja kopioi tiedot sinne ja tallenna

        Vaihtoehto3
        käytä ADO objektia

        Keep EXCELing
        @Kunde


      • kunde kirjoitti:

        VBA makroilla onnistuu...

        Vaihtoehto1.
        Tallenna ensin unicode .txt muodossa ja sitten makrosssa avaat ko tiedoston ja korvaat tab merkit puolipisteillä ja tallennat.

        Vaihtoehto2
        Kopioi tiedot leikepöydälle ja avaa koodilla muistio ja kopioi tiedot sinne ja tallenna

        Vaihtoehto3
        käytä ADO objektia

        Keep EXCELing
        @Kunde

        Vaihtoehdosta 1: Tallennusmuoto ”Unicode-teksti” jäi minulta huomaamatta muotojen sekavassa järjestyksessä olevasta listasta. Mutta se ei kylläkään tallenna UTF-8-muodossa vaan UTF-16-muodossa (sitähän ”Unicode” Microsoftin ohjelmien valikoissa yleensä tarkoittaa).


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivän Sanna: Suomi maailman onnellisin maa

      Sanna muutti Suomen maailman onnellisimmaksi maaksi. Hänen pyyteetön työnsä maailmalla tuottaa edelleen tulosta.
      Maailman menoa
      214
      4312
    2. Taisi kolahtaa....

      Joku kysyi, että miksi S24 sallii kirjoittelun tänne venäläisiltä alustoilta, juttu poistui. Täällähän tosiaan välillä
      Maailman menoa
      53
      2787
    3. Moni islamilainen maa on jo kieltänyt burkat ja nigabit

      mm. Marokko, Tunisia ja Turkki. Miksi he ovat sen tehneet? No perusteet ovat selkeät ja yhteneväiset: turvallisuus, yhte
      Maailman menoa
      122
      2407
    4. Vain puolet SDP:n kannattajista luottaa puoluejohtoon häirintäkohussa

      Ja SDP on ilmoittanut, että ainoa rangaistus häirintään syyllistyneille kansanedustajille on puhuttelu - aina sama. Eli
      Maailman menoa
      100
      2045
    5. Suomi edelleen maailman onnellisin maa

      Olemme hyvällä tiellä. Laitetaan nyt talous kuntoon.
      Maailman menoa
      223
      1942
    6. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

      Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
      Maailman menoa
      35
      1666
    7. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

      Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
      Maataloustuki
      32
      1499
    8. Mikä kaivatussasi

      on eniten yllättänyt?
      Ikävä
      106
      1428
    9. Kyllä mies pakit kestää

      Herranen aina nyt poijat! 😃 Jos pelkäätte pakkeja noin paljon niin hamekangasta hakemaan. Oon ite saanut useammatkin n
      Ikävä
      49
      1350
    10. Topi osti Askon

      Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
      Maailman menoa
      56
      1039
    Aihe