Soneran palvelu - onko normaalia?

hermot meni

Jouduin napit vastakkain ko. palveluntarjoajan kanssa, kun sain jo lopettamastani liittymästä laskun maksettavaksi.

Minulla oli kahden vuoden määräaikainen sopimus, joka piti kuitenkin itse muistaa irtisanoa ennen määräajan umpeutumista tai sopimus olisi jatkunut automaattisesti vuodella.

Soitin hyvissä ajoin, paria kuukautta ennen määräaikaa, palveluntarjoajalle ja ilmoitin halustani katkaista sopimuksen tuohon päivämäärään. Asiakaspalvelija oli ystävällinen ja sanoi kaiken olevan kunnossa sopimukseni osalta ja voisin heittää sim-kortin menemään määräajan umpeuduttua.

Viimeisen laskuni maksettua ja määräajan umpeuduttua tenkin niin, katkaisin sim-kortin kahtia ja heitin pois. Muutama kuukausi myöhemmin sain kuitenkin laskun, samansuuruisen laskun, kuin olin joka kuukausi kahden vuoden ajan saanut. Ihmettelin hiukan ja pidin sitä inhimillisenä virheenä. Soitin asiakaspalveluun.

Asiakaspalvelu siirsi minut kahteen kertaan laskutuksesta vastaaville, joiden vastausta sain odottaa valehtelematta melkein tunnin! Puhelin muistutti jatkuvasti, että jonotus maksaa....

Lopulta puhelimeen vastattiin ja kysyin ihmeellisestä laskusta. Vastaus oli jotain aivan käsittämätöntä.

Heidän laskutuskautensa on jaettu tiettyihn aikaväleihin ja viimeinen laskutuskausi oli sattunut alkamaan muutama päivä ennen sopimuksen umpeutumista. Niinpä minulta oli laskutettu koko kuukauden verran muutamasta päivästä.

Yritin kysyä miten on mahdollista laskuttaa ajasta, jolloin en ollut käyttänyt liittymää - ajasta, jolloin sim-kortti oli jo katkaistu kahtia?!

Tämä on heidän toimintatapansa, oli vastaus. Laskutuskausi määrittelee laskun ja koska minulla kyseessä oli aina tasamaksu, he lähettivät sen minulle joka tapauksessa.

Tämä ei millään mahtunut kaaliini ja tivasin (jo vähän hermostuneena) että miten on mahdollista laskuttaa olemattomasta liittymästä. He vain toistivat asian, että laskutuskausi on ehtinyt alkaa muutamaa päivää ennen sopimuksen umpeutumista.

Sanoin suoraan heidän siis huijaavan asiakkaitaan ja perivän olemattomasta rahaa. Ei vastausta, vain sama selitys laskutuskauden epäjohdonmukaisesta alkamisesta.

Raivostuin toden teolla ja vaadin heitä hyvittämään naurettavan laskun. He eivät siihen suostuneet, mutta suostuivat pudottamaan hinnasta puolet. Maskoin tuosta laskusta puolet, pitkin hampain.

Silti koen, että jotain mätää on touhussa, jos tyhjästä pitää maksaa.

0

81

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. No nytkö tuli lähtö Orpolle?

        Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall
        Maailman menoa
        252
        2328
      2. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

        Missä meni pieleen?
        Ikävä
        192
        1704
      3. Kauhavan häiriköijistä

        Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
        Kauhava
        50
        1379
      4. Haluan sinut, kuuletko minua.

        Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
        Ikävä
        51
        1057
      5. Hän on tosi

        hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
        Ikävä
        41
        846
      6. Auto ajoi päälle?

        Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
        Kuusankoski
        15
        827
      7. Miksi Lapset kiusaa yöllä

        Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
        Kauhava
        31
        810
      8. Sama ransetti taas!

        Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
        Hyrynsalmi
        23
        788
      9. Viimeinen lankafest

        Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
        Puolanka
        25
        786
      10. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

        Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
        Ikävä
        46
        647
      Aihe