Alaikäiselle unilääkkeitä?

mauufdff

Oon 15-vuotias tyttö, enkä oikeesti saa unta öisin. Oon nukkunu monta kuukautta neljän tunnin yöunia, jos edes. Se vaikuttaa mun koulumenestykseekin ja päivät oon tosi väsynyt, kuin en ois syönyt tai mitään. :/ Voiko alaikäinen saada unilääkkeitä lääkäriltä? Oon kerran ottanut yhen, ja oli ihana nukahtaa heti. Kiitos =))

8

2609

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Terveydenhuolto kuseee

      Itse olen tapellut lääkäreiden kanssa unilääkkeiden saamisesta useaan otteeseen (olen siis 16-v.) Fakta vaan on se että alaikäiselle ei kirjoiteta unilääkereseptejä valvomattomaan kotikäyttöön.. Itselläni ongelma on todella paha, joudun varmaan keskeyttämään lukion pian ellei asia muutu (syitä on siis muitakin kuten keskivaikea masennus) Ainoa missä unilääkitys voidaan kuulenma aloittaa on ympärivuorokautinen osastohoito. Sain muutaman kerran sairaalaosastolla tarkkailussa unilääkkeitä ja kyllä nukahti heti.. Eikä todellakaan muuten kannata alkaa syömään mitään toisten reseptilääkkeitä unettomuuteen koska huonoa kokemusta on !

      • dormari

        Kyllä mä oon saanu 16 vuotiaana nukahtamislääkkeitä, tosin erittäin nihkeästi niitä alaikäiselle annetaan, osastolla niitä tosiaan annetaan, ja osastolle on helppo päästä jos niin haluaa. Itse ollut kaksi kertaa. Mutta kyllä siitä saa lääkärin kanssa todella tapella että niitä alaikäisenä saa, sitten 16 vuotiaana lääkäri minulle 'hmm, kyllä unilääkkeitä voidaan harvoissa tapauksissa myös alaikäisille määrätä'


    • Jokuk

      Ei tuskin saa en ole itekkään saanut vaikka nukahdan melkein joka päivä klo 2 ja herään klo 6

    • Randomsoopaa

      Riippuu kai mitä unilääkettä. Melatoniinia sain 13-vuotiaana, ei auttanut, ehkä jopa pahensi. Minusta unettomuudesta kärsivän ei kannata tukeutua liikaa unilääkkeisiin, etenkin kun ne niin harvalla oikeasti auttaa ilman sivuvaikutuksia. Kannattaa lukea ja kokeilla eri nukahtamisvinkkejä. Esim. Nuku päivisin, nuku valot päällä, nuku sohvalla, nuku musiikki päällä, venyttele, joogaa, harrasta liikuntaa, juo lämmintä maitoa, älä koske mihinkään missä on piristäviä aineita (kahvi, tee, coca-cola, omenamehu...)

      Muistakaa unettomuudesta kärsivät, ETTEI tarvitse nukkua 8-tuntia yössä. Jotkut pärjäävät vähemmällä (on ihmisiä, jotka nukkuvat 4-tuntia luonnollisesti ), mutta jaksamiseen auttaa lepo ei yksistään uni. Pelkästään se, että lepää silmät kiinni lihakset rentona auttavat jaksamaan! Eikä kaikkea lepäämistä tarvitse sijoittaa yöhön. Koulussa ruokailun jälkeen menin usein makaamaan silmät kiinni koulun sohvalle ja antoi kyllä voimia, vaikka en nukkunut. Älkää huolehtiko liikaa nukutteko liian vähän, se usein rasittaa ja vaikeuttaa nukkumista.

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Ethän käytä mitään energiajuomia joissa on kofeiinia ym piristeitä? Ne nimenomaan heikentää unen laatua ja vaikeuttaa nukahtamista. Kotikunnassni on energiajuomien myyminen kielletty kaupoissa alle 16 vuotiaille. Kaupat tekivät tästä yhteisen päätöksen ja allekirjoittivat yhteisen sopimuksen tästä. Täällä oli aiemmin kouluissa yleinen ongelma kun nuoret valvoivat aamutunneille ja koulussa olivat hyvin väsyneitä...

    • Anonyymi

      Sedix Humpuukia.

    • Anonyymi

      Kyllä Sedix auttaa, vähä kallis vaa

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluatko että unohdan sinut kokonaan

      Siihen suuntaan ollaan menossa, nyt jo. Ja ehkä parempi näin, niin ei kulu energiaa hukkaan mahdottomuuteen. Ja vaikka j
      Ikävä
      92
      1393
    2. Haapaveden upea kurvikuningatar

      No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga
      Haapavesi
      83
      961
    3. Millä nimellä

      kutsut kaivattuasi omassa mielessäsi?
      Ikävä
      42
      844
    4. Pisa-tulokset.....

      Tuoreen tutkimuksen mukaan suomalaisten osaaminen on edelleen OECD-maiden keskitasoa parempaa. Kantaväestön oppilaiden
      Maailman menoa
      296
      767
    5. Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää

      WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️
      Ikävä
      82
      641
    6. Jos ajattelit että

      Annan anteeksi niin en anna.
      Ikävä
      48
      631
    7. Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin

      Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.
      Ikävä
      35
      621
    8. Sinulle viestiä

      Me sitten oikeasti tutustutaan ensin!!
      Ikävä
      47
      617
    9. Tiedät että on

      Tunteita yhä ja edelleen. Ehkä molemmin puolin.
      Ikävä
      28
      574
    10. 40
      571
    Aihe