Kysymistä kultiksista...

Kultakalarakkahat

Olenko kamala jos pidän 3 kultakalaa (kaupasta ostaessa noin 8 cm) 200 litran akvaariossa? Hyvin näyttää viihtyvän ja vilkkaina leikkivät keskenään, mutta ei sitä ikinä tiedä miltä niistä tuntuu... (eilen ostin)

2

151

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Miksi ihmeessä ostit kultakaloja, kun rääkkäät niitä? Kolme kultakalaa tarvitsee vähintään 450 litraisen akvaarion, ja tuokin on ehdoton minimi.
      Anna kultakalat pois tai osta isompi allas! Kultakalat kasvavat jopa 30 senttiä isoiksi. Kerroitko kauppiaalle akvaarion koon, kun ostit kalat?

    • Iir

      Sinuna palauttaisin kalat liikkeeseen tai myisin ne pois. Olet ostanut aivan liian isoksi kasvavia kaloja aivan liian pieneen akvaarioon. Ovatko vesiarvot ja lämpötilat edes vaativalle kultakalalle sopivat? Mikä hemmetti siinä on, että ihmiset eivät osaa etsiä tietoa etukäteen, vaan rääkkäävät sitten eläimiä? Jo pelkästään googlettamalla "kultakala" ja avaamalla edes wikipedian sivun, olisi saanut tietää, kuinka isoksi ne kasvavat, minkä kokoisen akvaarion pitää vähintään olla ja mitä ne vaativat vesiarvoilta.

      Eläinsuojelulaki muuten koskee akvaariokaloja ihan yhtä lailla kuin muitakin lemmikkejä.

      Palauta kalat tai osta isompi akvaario, vaikka palauttaminen tai myyminen on tietty helpompi vaihtoehto. Osta sitten omaan akvaarioosi sopivia kaloja.

      Taidanpa mennä ostamaan ryhävalaan uima-altaaseeni asumaan, koska se on söpö ja haluan. Niin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour

      (Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa
      Maailman menoa
      128
      5295
    2. Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu

      Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu
      Maailman menoa
      191
      5003
    3. "Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana

      Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste
      Maailman menoa
      86
      3486
    4. Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä

      Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa
      Maailman menoa
      109
      3008
    5. Monella äärivasemmistolaisella C-paperit armeijasta

      Kuinka kävisi sodan tullen noille? Puolustusvoimat huomauttaa, että C-luokituksen saaneiden sijoittumisesta sodan aikan
      Maailman menoa
      28
      2368
    6. Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?

      Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua
      Maahanmuutto
      248
      1814
    7. Vanhat miehet eivät muista

      Niinistö muistaa vain Marinin hölmistyneen ilmeen, mutta ei miksi möllötti sen näköisenä. Vanhanen taas ei muuten vaan
      Maailman menoa
      4
      1435
    8. Muistatko vielä minä vuonna tavattiin ekan kerran?

      Sun katse sulatti mut...
      Ikävä
      108
      1364
    9. Toivottavasti odotat minua

      Koitan järjestellä asiani niin, että voin olla kanssasi. On valtava ikävä sinua.
      Ikävä
      82
      1345
    10. Hurraa! Oon vihdoin vapaa J:stä

      Poistin numerosi, poistin chattimme. En halua sua enää enkä odota sulta mitään.
      Ikävä
      139
      1075
    Aihe