Kysymistä kultiksista...

Kultakalarakkahat

Olenko kamala jos pidän 3 kultakalaa (kaupasta ostaessa noin 8 cm) 200 litran akvaariossa? Hyvin näyttää viihtyvän ja vilkkaina leikkivät keskenään, mutta ei sitä ikinä tiedä miltä niistä tuntuu... (eilen ostin)

2

175

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Miksi ihmeessä ostit kultakaloja, kun rääkkäät niitä? Kolme kultakalaa tarvitsee vähintään 450 litraisen akvaarion, ja tuokin on ehdoton minimi.
      Anna kultakalat pois tai osta isompi allas! Kultakalat kasvavat jopa 30 senttiä isoiksi. Kerroitko kauppiaalle akvaarion koon, kun ostit kalat?

    • Iir

      Sinuna palauttaisin kalat liikkeeseen tai myisin ne pois. Olet ostanut aivan liian isoksi kasvavia kaloja aivan liian pieneen akvaarioon. Ovatko vesiarvot ja lämpötilat edes vaativalle kultakalalle sopivat? Mikä hemmetti siinä on, että ihmiset eivät osaa etsiä tietoa etukäteen, vaan rääkkäävät sitten eläimiä? Jo pelkästään googlettamalla "kultakala" ja avaamalla edes wikipedian sivun, olisi saanut tietää, kuinka isoksi ne kasvavat, minkä kokoisen akvaarion pitää vähintään olla ja mitä ne vaativat vesiarvoilta.

      Eläinsuojelulaki muuten koskee akvaariokaloja ihan yhtä lailla kuin muitakin lemmikkejä.

      Palauta kalat tai osta isompi akvaario, vaikka palauttaminen tai myyminen on tietty helpompi vaihtoehto. Osta sitten omaan akvaarioosi sopivia kaloja.

      Taidanpa mennä ostamaan ryhävalaan uima-altaaseeni asumaan, koska se on söpö ja haluan. Niin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa

      Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p
      Maailman menoa
      25
      4915
    2. Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut

      samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien
      Maailman menoa
      150
      4720
    3. Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa

      Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su
      Maailman menoa
      197
      4644
    4. Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?

      Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal
      Maailman menoa
      118
      4541
    5. Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen

      Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil
      Maailman menoa
      13
      3630
    6. Ostaisitko sinä rempattavan asunnon Italiasta tai jostain muualta ulkomailta, mistä?

      Ella Kanninen on tehnyt Italiassa asuntokaupat. Hän kertoo Instagramissa kierrelleensä viime kesänä Toscanassa katselema
      Asunnot ja asuminen
      19
      2334
    7. Jenni Alexandrova ja Toni Lähde ratkeavat liitoksistaan - Tällainen on uusperhe!

      Radiojuontaja Jenni Alexandrova ja Diili-tuttu Toni Lähde ovat pariskunta, joka elää uusperhearkea. He ovat ostaneet uud
      Suomalaiset julkkikset
      3
      2108
    8. Romanttinen ystävänpäivä?

      Millainen olisi hyvä ystävänpäivä hänen kanssaan?
      Ikävä
      66
      1617
    9. Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)

      Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill
      Ikävä
      21
      1221
    10. Kaisa Juuso eroaa

      Jää välittömästi sairaslomalle. Onko nyt Keskisarjan vuoro?
      Perussuomalaiset
      184
      1169
    Aihe