sain tänään päivällä labra tulokset ja minun 24t,,paastosokeri viikko sitten oli 6.2 ,,viikon päästä lääkäri,miten tästä eteenpäin mietin.
joutuuko jo noissa lukemissa aloittamaan lääkityksen? vai koikeillaanko ensin ruokavaliolla? miten teillä?
joutuuko jo noissa lukemissa aloittamaan lääkityksen? vai koikeillaanko ensin ruokavaliolla? miten teillä?
Vastaukset 2
Vanhimmat
Terveen arvon yläraja on 6.2 ja diabeteksen alaraja 7,0. Sinulla ei ole diabetesta ainakaan tuon kokeen mukaan, korkeintaan kohonnut paastosokeri.
Jos lääkäri katsoo aiheelliseksi, hän määrää sinut sokerirasituskokeeseen, jolloin selviää paremmin koko tilanne.
Lääkkeitä ei varmaankaan tilanteessasi määrätä. Ensin lähdetään tavanomaisemmin keinoin: ruokavaliota, liikuntaa ja mahdollisesta ylipainosta vapautumista ainakin osittain. Tilanteesi on havaittu niin ajoissa, että alkamalla noudattaa noita elintapamuutoksia saat verensokerisi terveen arvoihin ja pysymään niissä.
Todennäköisesti sokerirasitustestiäkään tehdä. Lääkäri keskustelee mahdollisesti ruokavaliosta. Jos on ylipainoa, suosittelee painon pudotusta. Ilmeisesti lääkäri määrää uuteen labrakokeeseen vuoden kuluttua, ellei sitten halua vaikkapa pikakokeella (sormenpäätestillä) väliarvojakin muutaman kuukauden välein.
Minulla oli alussa hiukan korkeampia paastoarvoja, mutta työpaikkalääkäri vain määräsi seurattavaksi vuotuisilla käynneillä ja käski laihduttaa. Vuosia myöhemmin kun aloitettiin erään erityisen sairauden hoito, verensokerikin piti saada terveiden arvoihin joten annettiin diabetediagnoosi ja määrättiin kevyt pillerilääkitys. Vuosien mittaan lääkitystä on lisätty että pysytään selvästi terveen verensokeriarvoissa.