neuvoa pliis!! voiko joku auttaa!

klo3.30

kandityössä jota teen, mun on tarkotus selvittää erään bakteerin ja sairauden välistä yhteyttä, selvitin kyllä bakteerin rakenteen ja elintavat, mutta oisko olennaista selvittää lyhyesti myös sairaus, siis sen peruskäsite? ohjaaja ei oo kommentoinu tätä yhtään että kysyn nyt teiltä mielipidettä puoli neljän aikaan yöllä että ehkä ymmärrätte tuskani? =D

lisäks vielä sellanen juttu, että mun yhdessä artikkelissa ois yks taulukko jonka haluaisin kopsata mun kandityöhön mutta mulla on jotenkin paska versio siitä kun kone ei tunnista taulukkoa vaan heittää sen aina säpäleinä ruudulle, onks kellekään tullu tällästa ongelmaa vastaan ja miten ratkasitte sen?

3

221

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ::Juu:::

      Hmm, mielestäni peruskäsitteiden määrittely on tärkeää työssä kuin työssä, joten itse selvittäisin lyhyesti, millaisesta sairaudesta on kyse.

      ATK-asioissa olen täysi nolla, joten taulukkoasiaan en ota kantaa. :) Tsemppiä!

    • Nasse

      Joo, sairauden selittäminen mukaan!

      Älä kopioi taulukkoa suoraan, vaan tee itse "adaptation" siitä, ja lähde näkyviin!

    • 2+14=16

      Käsitteet tulisi aina määritellä, siis sairauden selvitys mukaan. Taulukosta kannattaa tehdä itse mukailtu versio, jossa lähde mainitaan. Alkuperäisenkin taulukon saa kopioitua, jos se näkyy lähdeartikkelissa oikein. Tämän voi tehdä avaamalla kyseinen asiakirja ja ottamalla taulukosta kuvakaappaus (PrintScreen-nappi näppäimistössä), jonka jälkeen avataan kuvankäsittely- tai piirto-ohjelma (esim. Paint) ja painetaan Ctrl V tai valitaan Muokkaa->Liitä. Sitten tallennetaan kuva tiedostoon ja tämä kuvatiedosto lisätään kohdeasiakirjaan (kandityö).

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä sua mies vaivaa?

      Siis oikeasti.
      Ikävä
      72
      1116
    2. 65
      1080
    3. Mitä vuosimallia kaivattusi on?

      🤣🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      61
      862
    4. 93
      837
    5. Kuinka hyvin te sopisitte

      Toisillenne vai sopisivatko ollenkaan? Mitä eroja
      Ikävä
      43
      697
    6. Jasmin vauhdissa

      Kyllä pitää Jassulla kiirettä, kun yhtenään menoa mun äidin, isäpuolen ja Markon kanssa Ossianin ollessa tietysti sulois
      Kotimaiset julkkisjuorut
      237
      694
    7. Vinkkiä miehelle

      Huomenna olen kuudesta eteenpäin kotona, yksin… Pääsetkö/uskallatko tutustua?
      Ikävä
      50
      608
    8. Miksi et halua kaivattusi

      kanssa suhteeseen? Onko jokin syy vaikka rakastat häntä?
      Ikävä
      68
      602
    9. Joko uskallat.

      Huomenna nähdään.
      Ikävä
      40
      580
    10. Onko kaivattusi

      seksuaalisesti vetovoimainen?
      Ikävä
      21
      574
    Aihe