Kutittaa ja iho kuiva

Moi!

Omistan 5 vuotiaan labbiksen. nyt viimeisen vuoden aikana sen iho on kuivunut hurjasti. Se siis rapsuttelee ja hilseilee. Anturat ovat rasvauksesta huolimatta kuivat, halkeilleet ja arat. Olemme koittaneet apteekista saatavaa Aptuksen Eforion-öljyä. ja ihan tavallita helokkiöljyä. ruoka on vaihdettu vehnättömään ja ei siitä taida muutakaan enää löytyä. Alan olemaan epätoivoinen, nimittäin ei koirallanikaan varmasti ole kivaa.

Onko kenelläkään mitään uutta poppaskonstia tai vaikka suoraan iholle hierottvan rasvan merkkiä tai edes jotain.

Kiitos vastauksista.
8852
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Eläinlääkäriltä kysymällä tuokin selviää =)

Äänestä
  • Kyselty on ja aina samaa hoitoa tarjoavat, vaikka olemme kertoneet ettei se auta. Tarjoavat aina ruoka-aine allergiaa. Eihän tuo koira kohta syö mitään. ja vaiva jatkuu. Siksi kyselin täältä, jos vaikka jollakulla olisi samanmoinen vaiva ja paremmat lääkärit.

    Äänestä

Ei oikein kyllä keksi mitään, jos e.lääkärikään ei osaa sanoa mikä koiralla on..

Ruoka on vaihdettu, mutta jos kokeilisit ihan allergigoille tarkoitettua ruokaa? Eli esim. riisi/kana pohjainen tai lammas/riisi tms..

Yksi mikä voi auttaa (huom. ei hajukaan auttaako) olisi, että peset koiran tuolla suomalaisella eucalyptysshapoolla mikä on tarkoitettu lemmikkieläimille tai teepuushampoolla (molemmat tappaa kaikki pieneliöt ihosta), jos siellä ihossa olisi jotain niin tuo voisi auttaa siihen..

Sitten tassuille paras mitä olen itse käyttänyt ja löytänyt on ruotsalainentuote hundsalva ja käy myös korville haisee tervelle ja nimeä kas kummaa en muista tietenkään nyt, mutta se pehmittää, kun laitat 2xpäivässä polkuanturoita kummasti ja uskoisin, että kun käy polkuanturoihin ja korviin niin miksi ei myös iholle pahimpiin paikkoihin?

Jos tuolla et e.kaupasta löydä kyseisiä tuotteita voin ihan nimet etsiä, kun pääsen kotiin (vkl:ppuna viimeistään), eli ilmoita jos ei löydy (voit mailata suoraan minulle).

Madota koira, jos et ole madottanut ja allergiatestauta koira, jos et ole vielä tehnyt sitä..

Kokeile noita keinoja, jos et ole vielä kokeillut uskot, että voisi olla edes jotain hyötyä.

Toiv. löytyisi apua tuohon.

Äänestä
  • Allergiatesteihin ei ole luottamista, silkkaa rahanhukkaa. Ostat sen allergiaruoan, kokeilet tuleeko oireita ja testailet itse niitä ruoka-aineita pikkuhiljaa, esim. yksi ruoka-aine kahdessa viikossa. Koira voi myös olla riisille allerginen!

    Äänestä

  • kalaöljy kapseleista voisi olla hyötyä! auttoi ystäväni kultsun iho-ongelmiin! kysäise lääkäriltä tai apteekista annostuksesta!

    Äänestä

meillä myös kutinaa ja allergiaa. Ostin apteekista Virbac Epi-Soothe shampoota joka on tarkoitettu ärtyneelle ja kutiavalle iholle. Apteekista saa myös Ceridal- ihoöljyä jaka on ihmisille tarkoitettu mutta voi käyttää koiran iholle ja tassuille, helposti käytettävä kun on suihkepullo. Voit kokeilla myös Helosan perusvoidetta jossa mukana antiseptista ainetta jos iho vähänkin rikki. Jos koiralla ja omistajalla on kärsivällisyyttä voi rasvaista perusvoidetta hieroa turkkiin ja iholle, antaa vaikuttaa n.puoli tuntia ja huuhtelee pois. Suun kautta olen antanut Efaforte kapseleita jotka sisältävät helokki-, kala ja rypsiöljyä. Oletko kokeillut James Wellbeloved kuivaruokaa joka on tarkoitettu allergiselle koiralle?

Äänestä

Kiitos teille viesteistänne. Nyt kiiruhda lääkekaapille ja katson mitä ollaan jo kokeiltu ja sitten näiden neuvojen kera lähden uudelleen kokeilu kierrokselle. Kerron jos oli apua.

Äänestä

Onpa teillä kumma eläinlääkäri jos ei halua koiraa allergiatesteihin vaan käskee syöttää riisiä ja jauhelihaa??

Ensinnäkään pelkkä allergiaruoan syöttäminen ei auta, yleensä annetaan kortisonikuuri ja sen aikana syötetään PELKKÄÄ allergiaruokaa, ei luita eikä mitään muitakaan herkkuja tms -ei myöskään kotiruokaa.

Suosittelen lämpimästi tekemään tämän eläinlääkärin kanssa eikä itsekseen, se ei ole niin helppo homma kuin että ensin allergiaruokaa ja sen jälkeen vaan lisätään yksi ruoka aine kerrallaan ja katsotaan mikä aiheuttaa allergiaa.

Tosin voi olla ettei aiheuttaja edes ole allergia, rapsuttelua voi tulla vaikkapa kuivasta huone ilmasta. Oletteko muuttaneet viimeisen vuoden aikana?
Voisit kokeilla myös ilmankostutinta jos helpottaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Rapsuttava Labbis kirjoitti:

Moi!

Omistan 5 vuotiaan labbiksen. nyt viimeisen vuoden aikana sen iho on kuivunut hurjasti. Se siis rapsuttelee ja hilseilee. Anturat ovat rasvauksesta huolimatta kuivat, halkeilleet ja arat. Olemme koittaneet apteekista saatavaa Aptuksen Eforion-öljyä. ja ihan tavallita helokkiöljyä. ruoka on vaihdettu vehnättömään ja ei siitä taida muutakaan enää löytyä. Alan olemaan epätoivoinen, nimittäin ei koirallanikaan varmasti ole kivaa.

Onko kenelläkään mitään uutta poppaskonstia tai vaikka suoraan iholle hierottvan rasvan merkkiä tai edes jotain.

Kiitos vastauksista.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu