ongelma aseen kanssa

Ongelma on semmoinen, kun ampuu jonkun aikaan semillä niin liipasin menee lukkoon. eli kun on painanut liipasinta niin kuuluu klik ja sitten liipasin lukittuu. Homma korjautuu siten että laittaa sarjalle ja ampuu pari kuula. Miten sen saisi korjattua. eli aseena on double eagle m86a. kiitos valmiiksi vastanneille.
156
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Kyseessä aivan normaali ilmiö AK-sarjan aseille. Tuo johtuu cut-off leverin jumittumisesta liiallisen semin ränkläyksen takia. Lever jää tavallaan jumiin vaihdinlevyyn vauhdissa ja se täytyy vapauttaa liikuttavalla valitsinlevyä, eli vaihtamalla tulimoodia. Aivan normaalia siis. Voidaan korjata viilaamalla todella vähän joko leveriä tai vaihdinlevyä, mutta itse en menisi tekemään ellen olisi aivan varma taidoistani.

Deal with it, kyllähän aseella silti pärjää.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tietämätön kirjoitti:

Ongelma on semmoinen, kun ampuu jonkun aikaan semillä niin liipasin menee lukkoon. eli kun on painanut liipasinta niin kuuluu klik ja sitten liipasin lukittuu. Homma korjautuu siten että laittaa sarjalle ja ampuu pari kuula. Miten sen saisi korjattua. eli aseena on double eagle m86a. kiitos valmiiksi vastanneille.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu