Minua ei ole koskaan kiinnostanut kielten opiskelu, mutta nyt olen innostunut asiasta, ja haluan oppia ruotsia ja englantia kunnolla. En kuitenkaan tiedä mitään hyviä keinoja, paitsi pänttäys, mutta se ei innosta. Olisiko jotain hyviä neuvoja?
Olen 1. vuoden lukiolaispoika.
Kiitos vinkeistä !!!
Olen 1. vuoden lukiolaispoika.
Kiitos vinkeistä !!!
Vastaukset 3
Vanhimmat
Lue kirjoja, helppoja aluksi, ruotsista riittää lastenkirjataso. Kuuntele, FST5 ja englantilaisia uutisia, lue sellaisia lehtiä, joissa on asiakirjoituksia molemmilla kielillä, esim. apteekin lehti tulee kotiin, siinä on samat asiat suomeksi ja ruotsiksi. Ruotsiin hyvä kirja on Fullträff, siinä selitetään kielen ominaispiirteitä mielenkiintoisesti. Saa verkkokaupoista parhaiten.
Kannattaa keskittyä itselle vaikeana pitämäänsä tekstiin ja asiaan, siten kehittyy. Ja kannattaa lukea ilman sanakirjaa, jos mahdollista, niin oppii käsittämään tekstien pääkohdat ja on nopeampaakin. Jos ei millään ymmärrä, voi katsoa ongelmasanat sanakirjasta.
Televisiosta tekstitys pois.
Katso FST5:ltä vain Ruotsissa tuotettuja ohjelmia(kuten SVT), muuten saat päähäsi väärän puhetavan.
Englantia voi oppia vaikka lukemalla uutissivustoja, aina kun tulee outo sana, sen voi tarkistaa googlen sanakirjasta josta sen saa vielä audiona ulos. Muutaman vuoden päästä huomaat lukevasi kotimaisten lehtien ulkomaansivuja vain hupimielessä, koska seuraat maailmantapahtumia aivan toisella tarkkuustasolla, suoraan englanniksi.
Tiedoksesi vaan: Suomenruotsalainen ääntämystapa ei ole väärä.
Suomenruotsilla (finlandssvenska) ja ruotsinruotsilla (rikssvenska) on myös joitakin sanastollisia eroavaisuuksia. Kumpikaan ei ole sen enempää oikea kuin vääräkään, ihan molemmat ovat oikeita.