Halusin jutustelua siitä ajasta kun ei tutuille vielä halua kertoa ja varmaa ei ole mikään..
Viikko sitten torstaina tein plussa testin ja nyt tekisi mieli tehdä joka päivä testi ihan vain varmistukseksi, mikä ei kyllä auta yhtään. Laskettiin menneistä menkoista et ois nyt vasta 4 6. Ensimmäinen neuvola vasta kuukauden päästä ja aika tuntuu matelevan. Lievää pahoinvointia on ollut, rintoja aristanut, alaselkä ja vatsa kipuilua (sanon sitä itse poltteeksi koska se tuntuu siltä) ja sit väsymystä paljon. Seurailen oireita jatkuvasti ja jos poltteetkin ovat pitkän aikaa poissa niin huolestun.
Yksi kohta 4 vuotias poika on kotona viemässä ajatukset muualle mut aina se ei riitä. Nyt pyörin internetin ihmeellisessä maailmassa imemässä itseeni taas päivittynyttä tietoa ja vähän etukäteen valmistaudun mahdolliseen keskenmenoonkin, vaikka semmoista ei ole syytä epäillä vielä.
Onko muilla mietteitä tältä ajalta, kurjaa kun ei vielä oikein voi jakaa tätä odotusta ihmisten kanssa, tai en halua..
Alkuraskauden odotus ja jännitys..
5
504
Vastaukset
- heinähattu
Moi! Itse samassa tilassa, mutta viikkoja n. 6. Raskaustestiä en ole tehny, mutta olen aika varma omista tuntemuksista että raskaana olen. Minusta tämä aika on just inhottavinta kun ei voi kertoa kenelleekään, ja hiukan jännittääkin ajatus että miten muut suhtautuvat kun jo kumminkin neljäs olis tulossa. Mutta mitäpä se muille kuuluu montako lasta hankkii. Ärsyttävää on myös se kun ei voisi vielä kertoo ja maha alkaa kasvaan, niin se salassapidon vaikeus. Itellä ollu yksi tuulimunaraskaus ja se mennyt kesken 9 viikolla joten sinne asti ainakin haluaisin salata. Tuntemuksia mulla on ollut sen verran että rinnat tosi arat, vatsaa nipistelee ja selkää särkee. kylmä on myös melkein koko ajan. Itse ajattelin käydä ensiksi yksityisellä lääkärillä nenne kuin menen neuvolaan. Näkee ainakin heti ultralla että missä mennään. Mutta onnellista odotusta sinulle!
- Kapusha
Täällä on menossa 8 2 ja jouluun asti täytyis vielä odotella ennenkuin perheelle kerrotaan!:)
En uskalla mennä mihkään kylään,koska mulla ainakin turvotus on aika massiivista. Masu on pyöristynyt,mikä ei todellakaan vielä vauvasta johdu vaan turvotuksesta. Vauvahan on 12 viikkoon asti häpyluun alla piilossa, tai ainakin näin mulle sanottiin :P
Tää on toisaalta jännää aikaa ja keretään ehkä tottua tähän tialnteeseen täysin ennenku sitten kerrotaan kaikille!!:)
Oon käyny ekassa (varhais)ultrassa ja siellä oli kaveri ihan oikealla paikallaan. Jouluviikolla ois vielä sitten toinen ultra jossa vauveli jo näyttää ihan joltain.:P Ja siitä sitten kopsattava tuleville isovanhemmille kuvat :)
Odotan kyllä sitäkin kun perhe tietää ja masu alkaa kunnolla näkymään. :) Vielä kun pari viikkoa jaksaa. Itellä on ollu kovasti pahoinvointia ja oon aivan valkonen koko ajan, kun ei mikään meinaa pysyy sisällä. Ei voi oikeen mennä anoppilaan kylään kun kaikki hajut käy nenään jonka jälkeen oksennankin pari tuntia :POdotus jatkuu.. nyt olisi omien laskujen mukaan vasta 5 5, kait... Ja pahoinvointia ollut ajoittain. Pikkujoulu aika kuumimmillaan mikä tekee tästä salassa pitämisestä haasteellisinta, ensimmäiset viikonlopun yli kestävät suku pippalot tällä viikolla. Tosin myös korvatulehdukseen sain antibiootin et hyvä syy tosin vähän kevyt olla ottamatta. Kun olisi edes varmuus ettei ole tuulimuna tai kohdun ulkoinen tai mikään muu epämääräinen. Huomaako tälläiset jostain itse?
- sannamari1223
hei :)
Olen mahdollisesti raskaana.. tämä olisi ensimmäinen kerta minulle. Olen sen verran jännittynyt ja suorastaan paniikissa, että en tiedä mitä tekisin.. raskaus ei ole suunniteltu ja en ole varma haluaisiko mieheni sitä.. mutta joka tapauksessa olen iloinen ja onnellinen..
Yritän ahmia tietoa alkuraskauden oireista ja itelläni on ainakin tällä hetkellä menkat tottakai myöhässä.. kuumeinen olo, palelen valtavasti, vatsa kipee ja hiukan paha olo..
Mulla on vasta jotain viikkoja tästä tapahtuneesta..oviksen aikaan tuli tehtyä.. vähän niin kun vahingossa oviksen aikaan, laskin vasta jälkeen päin et sillon oli ovis...Minun esikoiseni oli yllätys joka pisti suhteen rippeet sekaisin sen siliän tien. Ikinä en ole katunut päätöstäni jatkaa raskautta ja lapsen synnyttyä suhteemme syventyi ihan eri tavalla, kumpikin kasvoimme.
Onnea odotukselle !
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 753587
- 622694
- 812617
Hei........
Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.582408Mitä sanoa pituudeksi näillä mittaustuloksilla?
Jos jossain tarttee ilmoittaa pituus sentin tarkkuudella? Mitattu neljästi virallisesti ja mittaustulokset on olleet 1912337Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu2482112- 431912
- 441759
Mä en jaksa suojella sua enää
Oot osa mun tarinaa ja ensirakkaus 🩷🌈 Olisiko niin kauheata, jos muutkin ystävämme tietäisivät? Se on jo niin vanha ”t151471EU:n uusin idea - jatkossa joudut tunnistautumaan kun katsot PORNOA!
"Pornon katsominen muuttuu täysin Euroopan komissio on kehittänyt sovelluksen, jolla internetin käyttäjä voi todistaa p1491408