Onko totta huhut että uudessa fiat ducatossa ei kestä vetonivelet? On kuulemma hajonneet jo alle 20.000km ensimmäiset tapaukset! Ja ettei niitä niveliä voi vaihtaa ollenkaan vaan on ostettava KOKO AKSELI?? Miten on pitääkö tieto paikkaansa?
Totuus uudesta ducatosta?
ostaja
71226
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Kyllä pitää paikkansa,ainakin ulopien nivelien suojakumit on kovia kuin muovit jotka ei ilmeisesti kestä pakkasta.Niveliä ei saa erikseen,mutta kun niitä on paukkunut tarpeeksi hajalle niin eiköhän kohta tehdas toimita pelkkiä niveliäkin.Syyhän on tosiaankin siinä,että suojakumi hajoaa ja sisälle pääsee vettä,suolaa ja hiekkaa.
että ne nivelet on jotenkin prässätty akseliin ettei niitä ole tarkoitettukaan vaihdettaviksi? Silloinhan pitää vaihtaa vetoakselit toisentyyppisiksi. Kuka tällaiset remontit kustantaa?
Kustantaa maahantuoja jos on takuuta jäljellä.Nykyään takuu on 4v,mutta sillä varauksella et saattaa tulla kilometrit/normaali kuluminen vastaan takuutapauksissa.Siitä sitten tapellaan maahantuojan kanssa.
onko sitten niin että 4v takuu on vain delta-auton maahantuomissa? Ja mitä tuo takuu kattaa 2v:n jälkeen, jotainhan siitä putoo vuosittain pois. Hankala tilanne koko takuuasia jos mielii ducatoa esim. matkailuauton alustaksi...
Vaihdelaatikko asuntoautokäytössä varmemmin kun
Delta-auton epäselvä takuu tai karavaanarin
hermot. Jos kunnon asuntoauton haluaa joka kulkee vuodesta toiseen hamaan tulevaisuuteen saakka niin
sen pitää olla ehdottomasti Mersu.
Pitäskö sen mersun olla sieltä raskaasta päästä, paripyörä 416...vai kestääkö ne kevyemmät asuntoauton alla? Entäs kone, riittääkö nelkku vai pitääkö olla vitonen? Kuinkas nämä uudet cdi-koneet kestää kun niistä puristetään aikalailla tehoa? Vieläkö niillä ajetaan pyöreät miljoona km ilman remontteja?
Uuteen Ducatoon käy nimittäin edellisen mallin nivel. Rakenne on aivan sama kuin ennenkin. Ottakaa ihan iisisti ja hankkikaa rauhassa Ducatoja. Vaihteistonkin on tehdas uudistanut, joten kestää myös mökillisessä autossa.