Saunalahti teki ikävän tempun ja laittoi mokkulat natin taakse.
Mikä on ratkaisu kiertää ongelma ja saada koneella oleva palvelin näkymään internetistä käsin?
Eli jos otan VPN-palvelun, pääseekö sitä kautta koneelle joka on NAT:n takana?
Vai joku muu keino?
NAT VPN ja palvelin?
10
609
Vastaukset
- DrKoira
Datavirta pitää kierrättää.. jonkun ei natin takana olevan kautta, jotta mökkylä luulee sitä vain nettisivuksi..
- sfdghsdfghsfdgdf
miten? VPN vai joku muu?
- NiiNuu7
Niin lukases http://www.elisa.fi/saunalahti/asiakaspalvelu/252.7/osoitteenmuunnos-nat/
Helpoin on käynistää kone ei ruuhkaikaan jolloin saat julkisen IP-osoitteen, muutoin menee kikkailuksi. Eipä netistä käsin saa yhteyttä NATin takana olevaan koneeseen, kun tuhannet koneet näkyvät samalla IP-osoitteella.- kkfjjkklkjk
Joutuu välillä käynnistelemään useita kertoja wnap:n joten ei tuo ole ratkaisu. Lisäksi jos poissaollessa tulee ivobootti niin eihän boksi itse osaa itseään rebootata kunnes saa julkisen. Natattuja osoitteita jaetaan nyt 24h, tiedote pas...saunalahden sivuilla.
Tämä ratkaisu? http://hamachi.cc/ - NiiNuu7
kkfjjkklkjk kirjoitti:
Joutuu välillä käynnistelemään useita kertoja wnap:n joten ei tuo ole ratkaisu. Lisäksi jos poissaollessa tulee ivobootti niin eihän boksi itse osaa itseään rebootata kunnes saa julkisen. Natattuja osoitteita jaetaan nyt 24h, tiedote pas...saunalahden sivuilla.
Tämä ratkaisu? http://hamachi.cc/Kas ovat muuttaneet IP-osoite käytäntöä, tosin aika pakkohan toi on kun IP-osotteita ei ole enään oikein myynnissä operaattoreille muutakuin älyttömän kalliilla jos joku suostuu myymään isomman määrän. Tulee varmasti muidenkin operaattoreiden mobiililaajakaistoihin.
Kenties voisit vaihtaa operaattoria? Tosin muilla taitaa olla erinäisiä datarajoituksia. - sdfasdfasdfds
NiiNuu7 kirjoitti:
Kas ovat muuttaneet IP-osoite käytäntöä, tosin aika pakkohan toi on kun IP-osotteita ei ole enään oikein myynnissä operaattoreille muutakuin älyttömän kalliilla jos joku suostuu myymään isomman määrän. Tulee varmasti muidenkin operaattoreiden mobiililaajakaistoihin.
Kenties voisit vaihtaa operaattoria? Tosin muilla taitaa olla erinäisiä datarajoituksia.kiitos ideasta. nyt vapautui sauniksen ip jos niillä niin kova pula niistä on ja tilalle otin dna:n liittymän. julkinen ip ja portti 500 auki tcp/ip:tä varten. riittää hyvin mun tarpeisiin, eli etäohjaukseen ja valvontakameraan. samalla yhteyden nopeus yli tuplaantui.
ilmeisesti dna:n palomuuria voi rei'ittää enemmänkin aiheuttamalla ajoittaista liikennettä ulospäin haluttuun porttiin. en ole kokeillut kun yksi portti riittää ihan hyvin.
50 gigan prioriteettirajoitus, jonka jälkeen prioriteetti laskee mutta ylimääräisestä datasta ei tarvitse maksaa lisää.
saunalahdellahan on prioriteetti laskettu aina elisan yritysliittymiin nähden, joten mielestäni voitin vaihdossa. - xctvybunjbtvfxe
sdfasdfasdfds kirjoitti:
kiitos ideasta. nyt vapautui sauniksen ip jos niillä niin kova pula niistä on ja tilalle otin dna:n liittymän. julkinen ip ja portti 500 auki tcp/ip:tä varten. riittää hyvin mun tarpeisiin, eli etäohjaukseen ja valvontakameraan. samalla yhteyden nopeus yli tuplaantui.
ilmeisesti dna:n palomuuria voi rei'ittää enemmänkin aiheuttamalla ajoittaista liikennettä ulospäin haluttuun porttiin. en ole kokeillut kun yksi portti riittää ihan hyvin.
50 gigan prioriteettirajoitus, jonka jälkeen prioriteetti laskee mutta ylimääräisestä datasta ei tarvitse maksaa lisää.
saunalahdellahan on prioriteetti laskettu aina elisan yritysliittymiin nähden, joten mielestäni voitin vaihdossa.kokeile dyndns
- xxvzxvszf<
xctvybunjbtvfxe kirjoitti:
kokeile dyndns
joo toi dyndns mulla on aina ollut käytössä. helpottaa hemmetisti dynaamisten ip-osoitteiden kanssa ja varsinkin kun a-linkin wnap tukee sitä suoraan.
sauniksen kanssakin pelitti niin kauan kun ip oli julkinen eikä natattu.
- Pöööörb
ei jaksa tätä IT-apukoulua.
Kannatasko ihka oikeesti lukea joku kirja esemerkiksi..- troll detector
Hyödyttömät kommentit voit huoletta pitää omana tietonasi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Stubb jo paljon tunnetumpi kuin kaikki persut yhteensä
Nyt on aika ottaa mittaa tunnettavuudesta, herrat ja narrit! Joku tuolla toisessa ketjussa väitti, että "persujen rivimi5610033Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit126785Persu Keskisarja on politiikan Uuno Turhapuro
Asiantuntija luonnehtii Keskisarjaa Trumpin ajan Turhapuroksi, joka ärsyttää kokoomusta. – Keskisarjan känni-imago j736085Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?565991Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset64201Oikeistohallitusten aikaan saannokset.
Holkerin touhujen seurauksena lama. Aho jatkoi tuhoa osaamattomuudellaan. Katainen ja alkoi talouden alamäki. Sipilä ja464140Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html2793197Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k472847Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?442388- 611497