Mitä jos polttaisi kaksoispesäkattilassa löpöä tai jotain muuta palavaa nestettä tai seosta laittamalla sen metallipönttöön tai vatiin? Lämpenisikö kämppä yhtään?
Löpön polttaminen astiassa kaksoispesäkattilassa
löperö höpreä
152488
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Löpö vapaassa astiassa ei pala niin hyvin kuin suihkutettuna sumuna joten huonommalla hyötysuhteella se lämmittää. Litrassa löpöä (tai kilossa kynttilöitä) on se 10 kWh energiaa. Kattilan hyötysuhde ei ole läheskään 100% ja epäpuhtaalla palolla vielä huonompi, jos litran poltat tunnissa saanet 5 kWh siitä irti.
Lämpeneekö vai kylmeneekö kämppä riippuu lähtitilanteesta, lämpimän käyttöveden tarpeesta ja kämpän tehontarpeesta.
"Litrassa löpöä tai kilossa kynttilöitä" :D ajattelivat varmaan että olisin sama kirjoittaja kuin tuossa kynttilöiden polttaminen kaksoispesäkattilassa -keskustelussa :D
Mulla oli Fiskarssin tekemä kuumavesi kattila jossa hyödynnettiin vapaassa tilassa palavan öljyn periaatetta. Oli ehdottomasti edullisempi kuin öljypolttimen käyttö.
Saat palotilan latomalla tulenkestävistä tiilistä astian ympärille kehikon ja siihen ilmanotto rakoja mutta astian pitää olla samanlaista ainetta kuin arinassa niin kestää kuumuutta.
Mallin voit hakea vanhoista öljykamiinoista.
http://www.google.com/imgres?q=öljykamiinat&hl=fi&biw=1198&bih=742&tbm=isch&tbnid=r6pQiBEdaDeHCM:&imgrefurl=http://www.masinistit.com/viewtopic.php?t=20860&sid=6157b5ba8009183f19af6324dbefce69&docid=FnHKX7ToeI0RSM&imgurl=http://www.rivakka.net/ripa/121_2119.JPG&w=640&h=480&ei=cQfXToXCFYPT4QTI4Yj0DQ&zoom=1&iact=hc&vpx=776&vpy=263&dur=6067&hovh=194&hovw=259&tx=112&ty=174&sig=115498190023365103203&page=2&tbnh=161&tbnw=200&start=25&ndsp=15&ved=1t:429,r:13,s:25
Polttoöljy on valmistettu käytettäväksi öljypolttimessa ja palaa siinä parhaiten. Valopetrooli on valmistettu käytettäväksi öljylampussa tai lämmittimessä sydämen kanssa ja palaa siinä parhaiten.
Haluaisin nähdä sen ihmisen joka polttaa 2000 l polttoöljyä vuodessa kaatamalla sitä käsin polttoastiaan monta kertaa päivässä talvisaikaan.
Hehheh jatkuvasti saa päivystää pannun vieressä. Tuli sammuu jos vedonsäädin sulkee luukun ja sitten sytytettävä uudestaan.
Yölläkin pitää käydä pannua päivystämässä ettei jäähtyisi liikaa. Joku menee suihkuun niin heti äkkiä mentävä laittamaan tuli astiaan.
Tosin voidaanhaan ottaa käyttöön kipinävuorot on talossa asuu useita henkilöitä. Joku istuu aina pannun vieressä ja kyttää lämpömittaria ja kaatelee sen mukaan polttoöljyä kannusta astiaan.
Käytetyt öljypolttimet ei paljon maksa.
Öljy-yhtiöt kusevat omaan nilkkaansa eli ns. sahaavat omaa oksaansa
kun lämmitysöljyn hinta pidetään törkeässä n. 1,10 euron litrahinnassa .
Näin kova litrahinta vauhdittaa koko ajan siirtymistä pois öljylämmityksestä mihin tahansa muuhun lämmitysmuotoon. Eikä liioin kukaan "hullu" laita enään öljylämmitystä mihinkään uudisrakennukseen !!! Öljyala saa sitten katsoa peiliin kun jonkun vuoden kuluttua saavat lähettää säiliöautonsa elokuussa korkeintaan johonkin viljankuivurille .
Höh, etkös tajua että tämähän se on ideakin. Paremman hinnan saa muualta kuin omakotitalon öljykattilasta. Kysyntä ja tarjonta nääs...
Joskus 60-luvulla sai tehokkaita öljykaminoita. Niissä öljy virtasi säiliöstä hitaasti palotilaan. Kannessa oli keittolevykin.
Ei öljyä voi pitää palotilassa kuin muutaman pisaran eli sen verran kuin sitä palo tarvitsee. Isompi erä alkaa kiehua ja sen jälkeen on savuttava poltto. Täydellinen nokivalkea siis.
Joskus 60-luvulla sai tehokkaita öljykaminoita. Niissä öljy virtasi säiliöstä hitaasti palotilaan. Kannessa oli keittolevykin.
Ei öljyä voi pitää palotilassa kuin muutaman pisaran eli sen verran kuin sitä palo tarvitsee. Isompi erä alkaa kiehua ja sen jälkeen on savuttava poltto. Täydellinen nokivalkea siis.
Jep nähty on..... hyvä ystäväni (tietellisesti kokeilee kaikkea) koitti takassaan polttaa ananaspurkissa löpöä... Kivastihan tuo paloi siihen asti kunnes kippo kuumeni ja löpö rupesi kiehumaan.. Liekit kasvoi jotka kuumenti astiaa entisestään. lopulta koko kipossaollut löpömäärä roiskahti pitkin takan sisuksia ja infernaalinen tulipallo humasti takassa... Varmasti olisi näkynyt ulkonakin piipun päästä. Onneksi takassa oli umpiluukut ja löpön määrä varsin pieni.. muuten olisi talo ollut tulessa.
astiassa poltettuna hyöty jää tosi pieneksi, jos pakko kikkailla niin kaada se löpö poltettavien puiden päälle , ennen sytytystä .
Takassa voi polttaa Thilley-lamppua. Käryt menevät hormiin ja tehoa tulee jokunen sata vattia. Tai kahta.
http://www.youtube.com/watch?v=8GC8OGMNQ2g&feature=related
Tuollasen hitsailet itsekin ja voit polttaa öljyt, myös käytetyt moottoriöljyt näppärästi olohuoneessakin.
Kiva leikkiä tulella. On kuitenkin muistettava että eimerkiksi puiden päälle kaadettu öljy vaarallisimmillaan on silloin kun se sytytyksessä ei palakkaan kunnolla vaan kaasuuntuu.Tämmöinen kaasupilvi kattilassa syttyessään voi aiheuttaa räjähdyksen,Samoin astassa poltettaessa mikälli astia massa sitoo tarpeeksi lämpöä. Entä sitten kun palaminen onnistuu niin hyvin että kattila ylikuumenee
No onkan kattilassa tai järjestelmässä varoventtiili vahinko ei liene kovin suuri mutta lisää leikin jännitystä.
Ei muuta kun palamisia
mullakin on jäänyt käsiin moottoriin sopimattomia polttonesteitä satoja litroja meidän firmassa, mutta vielä en ole uskaltanut niitä kotona poltella. Löpö haisee ja bensa höyrystyy ja roihahtaa silmille helposti. Joku turvallinen tapa pitäisi keksiä jos sellaista nyt edes on olemassa...
öljyn ja bensan seos palaa aivan hyvin öljypolttimessa mutta polttimen on oltava kunnossa. Ei sitä tietysti virallisesti voine kenellekään tumpelolle suositella.