Nyt vasta tajuan, mulla on BED

sairasmieli..

Eikä tähän mennytkään, kuin 33-vuotta elämästäni. Ahmimisen aloitin jo lapsena. Söin niinkutsutusti suruuni ja silloin, kun ruokaa oli, söin söin ja söin, sillä saattoi olla hetkiä, ettei ruokaa ollut. Olen alkoholistiperheestä ja uskon syyn ahmimiseen olevan sieltä käsin. Eli rehellisesti maailman kurjimman lapsuuden mikä sisälsi kaikkea. Myös sitä, mitä juuri tätä lukiessa ajattelet :(

Olen pitkään miettinyt, etten ole normaali, viimeiset 20-vuotta ainakin. Saatan vetää paketin konvehteja, raivon vallassa mennä pakastimelle ja hakea litra jäätelöä ja mikäli sitä ei ole, saatan ajaa 10 kilsaa huoltoasemalle vaikka keskellä yötä saadakseni haluamani ja vähän enemmän, mukaan tarttuu sipsipaketti, keksipaketti, tuoremehua jne. jotka ahmin heti sen jälkeen, kun olen ensin käynyt huoltiksen hesessä vetämässä jonkun kunnon ison burgeriaterian. Kakkua saatan syödä koko kakun jos niikseen tulee. Ruokaa menee, vaikka olisin jo täynnä, haen silti lisää ja syön niin kauan, kunnes voin pahoin enkä kykene liikkumaan. Lääkäreiltä en saa apua, käskevät liikkumaan enemmän ja syömään vähemmän.

Joo-o. Mä liikun joka päivä ja hikeen vedän 3-4 kertaa viikossa, enkä mitään kevyttä liikuntaa, vaan kunnon salitreeniä, sählyä, jumppia, lenkkejä jne.
Painoni heittelee 67-87 välillä, ihan ahmimistasoni mukaan. Tää on sairasta, sitä olen miettinyt aina, mutta nyt vasta ymmärrän miksi.

Sitten tulee se kysymys, MISTÄ MÄ SAAN APUA?

1

266

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tyttö

      Itse myös oikeastaan koko ikäni sairastanut BED-ahmimishäiriötä. Pienenä jo söin enemmän kuin muut ja isoja annoksia ähkyyn asti. Välillä taas yritin kontrolloida syömisiäni mutta se vain johti ahmimiseen. En osaa syödä ollenkaan normaalien tuntemuksien mukaan, vaan tuntuu kuin vatsassani olisi nälkä koko ajan. Muutama päivä taaskin mennyt ahmiessa aivan liikaa, äsken muun muassa neljä ruisleipää, 2x jugurttia myslillä, omena, banaani, puoli purkkia Oboy-kaakaojauhetta. Eilen meni 4 Geisha patukkaa, suklaakakkupala ja paketillinen keksejä. Mukava sitten herätä aikaisin aamulla kouluun kun ei ole nälkä, ja koulussa syö vain sen takia ettei kehtaa olla syömättä kun muutkin syö. Kierre on valmis.

      Juttelemassa olen käynyt kouluterveydenhoitajalla, kuraattorilla ja lääkärillä. En kuitenkaan ole saanut apua ongelmaani, että se muuttuisi pysyvästi. Tällä hetkellä elämäni on kuitenkin aika stressaavaa ja epäsäännöllistä, ja se osaltaan vaikuttaa ahmimiseen. Kilojakin tullut 10 lisää viime vuodesta. Olisi mukava kun olisi taas normaali vartaloinen ja voisi pukea niitä kivoja vaatteita päälle. Ei tee mieli ostaakaan mitään kivaa kun ei mikään näytä hyvältä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      266
      4654
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      133
      3019
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      44
      2847
    4. Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?

      Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k
      Maailman menoa
      23
      2590
    5. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      76
      1791
    6. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      106
      1644
    7. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1511
    8. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      59
      1400
    9. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      95
      1282
    10. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1169
    Aihe