Nyt vasta tajuan, mulla on BED

sairasmieli..

Eikä tähän mennytkään, kuin 33-vuotta elämästäni. Ahmimisen aloitin jo lapsena. Söin niinkutsutusti suruuni ja silloin, kun ruokaa oli, söin söin ja söin, sillä saattoi olla hetkiä, ettei ruokaa ollut. Olen alkoholistiperheestä ja uskon syyn ahmimiseen olevan sieltä käsin. Eli rehellisesti maailman kurjimman lapsuuden mikä sisälsi kaikkea. Myös sitä, mitä juuri tätä lukiessa ajattelet :(

Olen pitkään miettinyt, etten ole normaali, viimeiset 20-vuotta ainakin. Saatan vetää paketin konvehteja, raivon vallassa mennä pakastimelle ja hakea litra jäätelöä ja mikäli sitä ei ole, saatan ajaa 10 kilsaa huoltoasemalle vaikka keskellä yötä saadakseni haluamani ja vähän enemmän, mukaan tarttuu sipsipaketti, keksipaketti, tuoremehua jne. jotka ahmin heti sen jälkeen, kun olen ensin käynyt huoltiksen hesessä vetämässä jonkun kunnon ison burgeriaterian. Kakkua saatan syödä koko kakun jos niikseen tulee. Ruokaa menee, vaikka olisin jo täynnä, haen silti lisää ja syön niin kauan, kunnes voin pahoin enkä kykene liikkumaan. Lääkäreiltä en saa apua, käskevät liikkumaan enemmän ja syömään vähemmän.

Joo-o. Mä liikun joka päivä ja hikeen vedän 3-4 kertaa viikossa, enkä mitään kevyttä liikuntaa, vaan kunnon salitreeniä, sählyä, jumppia, lenkkejä jne.
Painoni heittelee 67-87 välillä, ihan ahmimistasoni mukaan. Tää on sairasta, sitä olen miettinyt aina, mutta nyt vasta ymmärrän miksi.

Sitten tulee se kysymys, MISTÄ MÄ SAAN APUA?

1

272

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tyttö

      Itse myös oikeastaan koko ikäni sairastanut BED-ahmimishäiriötä. Pienenä jo söin enemmän kuin muut ja isoja annoksia ähkyyn asti. Välillä taas yritin kontrolloida syömisiäni mutta se vain johti ahmimiseen. En osaa syödä ollenkaan normaalien tuntemuksien mukaan, vaan tuntuu kuin vatsassani olisi nälkä koko ajan. Muutama päivä taaskin mennyt ahmiessa aivan liikaa, äsken muun muassa neljä ruisleipää, 2x jugurttia myslillä, omena, banaani, puoli purkkia Oboy-kaakaojauhetta. Eilen meni 4 Geisha patukkaa, suklaakakkupala ja paketillinen keksejä. Mukava sitten herätä aikaisin aamulla kouluun kun ei ole nälkä, ja koulussa syö vain sen takia ettei kehtaa olla syömättä kun muutkin syö. Kierre on valmis.

      Juttelemassa olen käynyt kouluterveydenhoitajalla, kuraattorilla ja lääkärillä. En kuitenkaan ole saanut apua ongelmaani, että se muuttuisi pysyvästi. Tällä hetkellä elämäni on kuitenkin aika stressaavaa ja epäsäännöllistä, ja se osaltaan vaikuttaa ahmimiseen. Kilojakin tullut 10 lisää viime vuodesta. Olisi mukava kun olisi taas normaali vartaloinen ja voisi pukea niitä kivoja vaatteita päälle. Ei tee mieli ostaakaan mitään kivaa kun ei mikään näytä hyvältä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      237
      5965
    2. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      78
      4779
    3. Keskisen kyläkaupassa Temun vaatteita myynnissä?

      Siis mitä? Miksi siis ei itse tilaisi Temusta samoja.
      Maailman menoa
      92
      3621
    4. SÄHKÖLASKU 1600 EUROA Ei tässä ole mitään järkeä

      https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000011804443.html Kyllä täysin huijausta nämä sähkömarkkinat. Varsinkin pörssisähk
      Maailman menoa
      249
      3072
    5. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      146
      2789
    6. Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka

      jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur
      Maailman menoa
      192
      2301
    7. Venäläiset varkaudessa

      Ja venäjä mieliset. Teitä kiinnostaa toisinajattelijat ja trafikista päätellen aika paljonkin. Kunhan aika koitaa tulee
      Varkaus
      261
      1739
    8. Lupajaoston esityslista

      Ilmoitus rakennusvalvonntaan luvattomasta rakentamisesta. esityslistan 6pykälä Kyse on kulttuuritalon rakentamisesta jo
      Pyhäjärvi
      49
      1255
    9. Jorma Uotinen UMK-juontajaksi! Mitä ajatuksia UMK-pesti herättää?

      Professori, laulaja, koreografi ja TTK-tuomari Jorma Uotinen, 75, on yksi tämän vuoden UMK-juontajista. Uotisen rinnall
      Euroviisut
      28
      1168
    10. Haluaisitko kaivattusi

      kanssa ensiksi seksiä ja sen jälkeen puhumista?
      Ikävä
      62
      1166
    Aihe