Naisystäväni kanssa meni sukset ristiin hänen mustasukkaisuuden sekä siihen liittyvien raivareiden takia hänen puoleltaan. Esim.tanssipaikoilla kun esitin että haluaisin tanssia myös muiden tuttujeni kanssa,hän veti herneet nenäänsä tästä ja lähti baarinpuolelle kun ei omien sanojensa mukaan halunnut muiden kanssa tanssia.
Kerran erehdyin mainita että täällähän on monta ennestään tuttua tanssikaveria,tosin en tunne montakaan heistä nimillä, niin sitäkin tuli sanomista että montakohan niitä on muualla joita olen tanssittanut.Lopulta hän itsekin osittain ymmärsi oman hölmöytensä ja alkoi ymmärtää ettei tää vetele mutta kuitenkin se tunne minussa että hän ei luota minuun...alkoi nakertaa välejämme ja sitten välillä tuli ne kasittäm'ättömät raivokohtaukset ihan mitättömistä syistä. No sitten kun myrsky oli laantunut niin hän pyyteli anteksi ja snoi että hänellä ei hermo kestä välillä mitään,siihen en kyllä voinut alistua että hän kohdisti minuun sen raivonsa vaikken edes tiennyt syytä moiseen meuhkaamisen, nyt kyllä olen tajunnut ne syyt hänen käytöksellen ja ne kyllä on edellisten aika rankkojen suhteiden perua ja siitä tulee harmia aina parisuhtessa aina jossain muodossa. En hae itselleni myötätuntoa vaan sitä mitä itsekukin on kokenut mustiksen kanssa.
onko kokemusta
1
259
Vastaukset 1
- napalmihiiri
Itselläni on sen verran (nuorena naisena) kokemusta asiasta, että nykyinen pitkäaikainen "kumppanini" on aina ollut mustis ja niin olen minäkin. Hänen mukaansa mustasukkaisuus johtuu huonosta itsetunnosta ja pelosta, että joku "vie" minut häneltä. Itse en pelkää samaa asiaa ja itsetuntonikin on ihan ok ja luottamus kunnossa. Olen itse kerran pettänyt hänen luottamuksensa - mutta en siis kirjaimellisesti pettänyt häntä - ja uskon että ko. asian vuoksi hänen suunnaltaan tulee jonkin verran kiukuttelua mm. kun olen lähdössä ystävien tai muussa seurassa esim. ravintolaan.
Voisiko olla vaikka niin, että naisellasi on huonoja muistoja tai kokemusta petetyksi tulemisesta tai vastaavasta tai et vain ole hänelle riittävän avoin? Joka tapauksessa kannattaisi ihan rauhassa pyytää häntä juttelemaan kanssasi asiasta ja kysyä, miten hän haluaisi toimia. Toiset naiset kun eivät ymmärrä sitä, että heidän miehensä juuri esim. haluaa tanssittaa toisia. Meillä on meidän suhteessa ollut alusta asti selvää, että muiden kanssa ei tehdä mitään. Poikkeuksena toki siskon tanssittaminen häissä, mutta kun nykyaikana pariskunnat ja varsinkin nuoremmat haluavat pitää parisuhteensa visusti suljettuna muilta osapuolilta. Ehkä naisystäväsi ei yksinkertaisesti vain haluaisi nähdä sinua tanssimassa toisen kanssa ja se on täysin ymmärrettävää. En tiedä ikääsi, mutta uskoisin että vanhemmat ihmiset ja keski-ikäiset pitävät ihan normaalina käydä tanssittamassa kaikkia naisia. Minä en kuulu siihen sukupolveen ja oman ikäisistäni suuri osa vetäisi herneen nenukkaan, jos puoliso haluaisi tanssittaa muita. :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä tuot pöytään parisuhteessa?
Siinäpä se kysymys on otsikossa. Mitäpä siis tuot/toisit pöytään parisuhteessa? Oletko mies vai nainen? Koetko sen mitä3441272- 54753
2 km on nykyään liian pitkä koulumatka
Hesarissa päivitellään lapset joutuu nyt kulkemaan 2 km kouluun jösses. Ruostefillarilla tuo matka menee vaikka miten äk55738- 38725
Martinan bisneksillä ei mene hyvin
https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/c46da6ab-340f-4790-aaa7-0865eed2336 Yrityksen konkurssihakemus on tullut kärä152633Miia Heikkinen avautui !
Olipa hyvä kirjoitus, kiitos. Ongelmat mitkä nostat esille on todellisia ja tämä ylimielisyys totta ja se näkyy kaikessa59616- 45614
Tiesitkö? Martina Aitolehden isäpuoli on tämä suosittu laulaja
Martina Aitolehti on seurattu julkisuuden henkilö. Lähipiiriin mahtuu muitakin tunnettuja henkilöitä. Tiesitkö, että Ma26591- 57584
- 43540