Ujoudesta kehittyi perusmasennus, jota en edes tajunnut

kadotin itseni

Meikäläisen varautuneisuus oli edennyt siihen pisteeseen, että itseinho, tunne kelvottomuudesta ja itsensä aliarviointi johtivat halusta elää luopumiseen. En edes tajunnut koko asiaa. Asiat menivät pieleen yhä kiihtyvällä tahdilla, ahdistus kasvoi. Lopputuloksena täysin päämärätön ja itseään vihaava ihmiskuori, joka ei uskalla tehdä oikein mitään. En pitänyt itseäni oikeutettuna apuun.

Eilen sen tajusin. Luin persoonallisuushäiriöistä kertovaa kirjaa (Personality Disorders in Modern Life). Siinä oli estynyt persoonallisuushäiriö ja sen alatyyppi self-deserting (ilmeisesti käännettynä "itsensä hylkäävä"), joka liittyy läheisesti myös masentuneeseen persoonallisuushäiriöön. Ikään kuin persoonallisuuteni olisi surkeaa jatkumoa masennuksen alueella suurella ujoudella höystettynä.

1

201

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jeespooos

      mulla sama, muttaa en oikein edes viitsi yrittää perustella ongelmiani millään sairausdiagnooseilla. olen vain ujo luuseri ja sen takia masentunut, siinä se.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      55
      1216
    2. Toivotko koskaan mies...

      Että nähtäis ja aloitettais alusta, puhtaalta pöydältä tutustuminen. Olit oikeassa ei me kunnolla tunnettu. Olin hölmö.
      Ikävä
      91
      1199
    3. Tämän päivän puukotusuutinen

      Epäillyn tuntomerkit? Nisti vai matu? Laittaisin betsit jälkimmäiselle.
      Seinäjoki
      17
      1050
    4. Svty paska työpaikka

      Elekää kukaan hakeku sinne töihin.
      Suomussalmi
      18
      905
    5. Olisin valmis salaisiin tapaamisiin

      Juuri sinun kanssasi mies. Olet saanut minun pääni pyörälle ja ajatukseni pyörimään ympärilläsi. Hittoon velvollisuudet
      Intohimo
      45
      803
    6. Kyllä näin 45 vuotiaana miehenä pitää sanoo, että 40-50v naiset näyttää vanhoilta

      Niin väsynyttä, silmäryppyä, harmaata hiusta jne jne
      Ikävä
      112
      778
    7. Olisit voinut olla...

      ....ihan tavallinen ihminen, terve mieleltään ja kropaltaan, hyvä seuraihminen ja luotettava kumppani. Mutta ei, olit n
      Ikävä
      64
      732
    8. Onko viisikko aktivoitunut

      Taas ruumis !! Viisikko ryskää kukaan ei pärjää
      Seinäjoki
      13
      723
    9. Olet ihana mies

      Mun söpöliini 🙊😘
      Ikävä
      38
      619
    10. YT skoda Transtech

      Noin 200 saa potkut. Saksikäsipetturi ajoi suomen konkkaan ja tarkkikselle. Totaalinen Petosjytky..
      Kajaani
      72
      613
    Aihe